Dažas plates – 01 – viņš un viņa

Dažas plates – 01 – viņš un viņa

Viens plus viens. Viņš un viņa. Pirmajā mūzikas ierakstā mūsu blogā vēlējos padalīties ar dažām platēm, kurās vīrišķais lieliski papildina sievišķo, bet sievietes klātbūtne vīrietim ļauj sajusties gandrīz dievišķi…

She & Him – Classics (2014, Columbia Records)
229804f7
Aktrise Zoja Dešenela un “americana” dziesminieks Metjū Stīvens (plašāk pazīstams ar pseidonīmu “M Ward”) jau paguvuši kopā ierakstīt piecus albumus un katrs no tiem ir labāks par iepriekšējo. Lielisku unisonu un noskaņu “She & Him” lieliski panākuši savā svaigākajā albumā, kurā duetu pavada 20 cilvēku liels orķestris un kurā “viņš un viņa” dzied amerikāņu 40. un 50. gadu popmūzikas klasikas standartus, ieskaitot Sveizija “Spokā” uz riņķi griezto “Unchained Melody”.

 

Adam Green & Binki Shapiro – Adam Green & Binki Shapiro (2013, Rounder)
adam-green-binki-shapiro
Ādams ir īsts Ņujorkas “indie” pašpuika ar brangu vēsturi. Binki savukārt ir meitene, kas ar tieši tādiem džekiem draudzējas. Tieši šis, nesen tapušais, ar 60. gadu popmūzikas melanholiju pilnais ieraksts, mani uzvedināja uz ideju par šo rakstu. It kā starp abiem albuma vaininiekiem nekad nekas nav noticis un viņi iepazinušies pavisam nesen, taču, klausoties mūziku, šķiet, ka viņi ir kopā mūžību un samīlējušies līdz ausīm!

 

Jane Birkin & Serge Gainsbourg – Jane Birkin/Serge Gainsbourg (1969, Fontana)
114266370
Kopā ar Birkinas un Geinsbūra attiecībām, kā Eiropas atbilde ASV hipiju brīvās mīlas uzplaiksnījumiem, tika dots starts īstai seksuālajai revolūcijai. Kino aktrise Šarlote Geinsbūra ir viens no tās iznākumiem… Lai arī šī plate asociējas galvenokārt ar tās ievadgabalu, vienu no svarīgākajiem franču popmūzikas skaņdarbiem, iespējams, erotiskāko popdziesmu pasaules vēsturē “Je t’aime… mon non plus”, tomēr arī pārējas tās 25 minūtes ir satriecošu stīgu aranžējumu un neviltota abu dalībnieku seksapīla pārpilnas. To visu pēc dažiem gadiem Geinsbūrs pārvērtīs īstā mākslas darbā unikālajā “Histoire de Melody Nelson”, kuru lieliski aprakstījis Klāss Vāvere grāmatā “101 mūzikas albums vērtīgai kolekcijai”!

 

The Velvet Underground – The Velvet Underground & Nico (1967, Verve)
04eb431d1d73a43716ee0a72cdae98f9
Šī skaņu plate, kas tās klajā nākšanas dienā reti kam bija vajadzīga, un tika uzskatīta par kārtējo Vorhola eksperimentu, ir viens no svarīgākajiem ierakstiem mūzikas vēsturē un tās esence slēpjas mīlas trīsstūrī – Rīds, Keils un Niko. Vienīgais slavenā popārta mākslinieka ieguldījums, lai arī viņš skaitās albuma producents, ir tā vāciņš, kuru sākotnēji rotāja banāna uzlīme un to bija iespējams “nolobīt”! Varam strīdēties, vai šis lieldarbs ir caur un caur romantisks, taču tā pērles “Sunday Morning” un “Femme Fatale” ir tik lielski bohēmas pilni “otrā rīta” romantiskās atmosfēras radītāji, ka tos joprojām neviens nav pārspējis. Starp citu, šis ir viens no retajiem albumiem, kurš man nekad nav apnicis – no piedāvājuma to noklausīties atteikties negribas it nekad.

 

Ella Fitzgerald & Louis Armstrong – Ella & Louis (1956, Verve)
Ella-Fitzgerald--Louis-A-Ella-And-Louis-533772
Vienmēr ir forši paklausīties džezu. Un daudz biežāk kā citos žanros, man radies priekšstats, ka džezā bieži par labāko tiek atzīta vecākā drēbe. Šī plate, kurā Ellas un Luīja vokāli satiekas pirmo reizi, un kurā pavadījumu jutekliski, niansēti fonā spēlē Oskara Pītersona kvartets, bieži speciālistu aptaujās atrodama starp žanra labākajiem albumiem, kā arī ir viens no “viņš un viņa” popmūzikas pirmajiem arhetipiem.

Komentē