Kāds ir Tava mazuļa temperaments?

Kāds ir Tava mazuļa temperaments?

Evertam ir gads un nepilni 9 mēneši. Straujiem soļiem tuvojas divu gadu jubileja – vecums, par kuru mēdz teikt, ka bērns vienas dienas laikā pēkšņi izmainoties. Divgadnieks – no šī vecuma daudzi vecāki gaida brīnumlietas bērna uzvedībā. No vienas puses  – mazais ir kļuvis saprātīgāks un daudz ko prot izdarīt patstāvīgi (paēst, mācās iet uz podiņa utt.), bet no otras – viņš arī daudz vairāk pats vēlas to visu kontrolēt – ko ēdīs, kur dosies pastaigā, ko vilks mugurā utt. To visu vērot ir tik aizraujoši! Protams, arī pacietībai jābūt :).

Lai mazliet vairāk saprastu savu topošo divgadnieku, šobrīd lasu Tracy Hogg (sadarbībā ar Melinda Blau) grāmatu “Secrets of The Baby Whisperer for Toddlers”. Man ļoti patika šīs autores ieteikumi par zīdaiņu režīmu un dzīves ritmu, tādēļ izlēmu palasīt arī šo grāmatu. Neviens jau neliek strikti pieturēties pie grāmatas ieteikumiem, bet šī grāmata mani tiešām uzrunā, jo ir arī praktiska.

Kā jau solīju, padalīšos ar saviem konspektiem – varbūt vēl kādam noder. Grāmatas sākumā ir divi testi – pirmais ļauj noskaidrot, kāds ir mazuļa temperaments. To apzinoties un pats galvenais – pieņemot, ir daudz vieglāk saprast savu mazuli. Domāju, ka jūs arī bez testa sapratīsiet, kurš apraksts vairāk atbilst jūsu mazuļa raksturam, bet ja nu nē – varat aizpildīt! (Otrs tests ir par vecāku audzināšanas tipiem, bet par to būs citā bloga rakstā).

image1-45

image2-12

image1-46

image2-13

Paklausīgais jeb Angel baby – mazais enģelītis un zelta gabaliņš. Lielākoties sociāls, viegli iejūtas kompānijās. Bieži vien sāk ātri runāt. Paklausīgo bērniņu ir viegli pierunāt nedarīt lietas, kas nav atļautas, ja nu tomēr viņš sadusmojas, viņu ir viegli nomierināt. Paklausīgais mazulis spēj ilgstoši koncentrēties spēlējoties ar kādu rortaļlietu. Arī šī bērna režīmu var viegli pakārtot vecāku vajadzībām un, piemēram, ceļojot, viņi ātri piemērojas laika maiņai.

Paredzamais jeb Textbook baby – paredzamais bērns ir no tiem, kuri attīstās kā pēc grāmatas. Viņš ir diez gan sociāls, bet pašā sākumā (piemēram, ciemos) mēdz būt nedaudz kautrīgs. Paredzamais mazulis vislabāk jūtas sev pazīstamā vidē, bet viņam nav problēmu adaptēties arī citur. Šim bērnam patīk rutīna. Par viņu ir viegli rūpēties un viņa uzvedība lielākoties ir parezama un viegli saprotama.

Jūtīgais jeb  Touchy baby jūtīgajam mazulim nepieciešams ilgāks laiks, lai viņš adaptētos jaunām situācijām. Viņam patīk lietu sakārtotība. Ja viņam liek pārtraukt kādu darbību, ko viņš ir iesācis, viņš kļūst bēdīgs un sāk raudāt. Jūtīgos bērniņus parasti sauc par kautrīgiem, lai gan tāds vienkārši ir viņa temperaments. Arī rotaļu laukumā viņš sāks raudāt, ja kāds viņam ne tā pieskarsies, vai vēlēsies atņemt rotaļlietu.

Enerģiskais jeb Spirited baby visaktīvākais no visiem mazuļu tipiem. Ļoti sociāls un ziņkārīgs. Enerģiskajam mazulim patīk piedzīvojumi, viņš pauž lielu sajūsmu, kad kaut ko sasniedz (piemēram, uzbūvē torni no klučiem). Tai pat laikā, enerģiskajam mazulim nepieciešamas striktas robežas un nosacījumi – ko drīkst darīt un kas ir aizliegts. Viņš ir tik aktīvs, ka bez stingru robežu noteikšanas, var nodarīt sev pāri. Ja tu viņu iztraucēsi kādā darbībā, viņš skaļi un intensīvi paudīs savu neapmierinātību. Šie mazuļi ļoti vēro savus vecākus (vai auklītes) un atdarina viņus uzvedību. Enerģiskais bērns ātri vien kļūst par līderi dažādās kompānijās vai jomās, kuras viņu aizrauj.  Starp citu, šis ir 100 % Everts. :)

Kašķīgais jeb Grumpy baby – vārds kaškīgais jau visu izskaidro. Šim mazulim nepatīk, ja viņu pārtrauc, nepatīk, ja kaut kas nenotiek pēc viņa prāta. Ja tā notiks, sagaidiet skaļu bļaušanu, raudāšanu, vai pat grūstīšanos. Viņa vajadzības un vēlmes mēdz būt neparedzamas, vecākiem reizēm var būt grūti saprast, ko kašķīgais mazulis ir ieņēmis galvā. Kašķīgā mazuļa vecākiem ir jāsaprot, ka viņi nevar veidot viņa ritmu, viņiem ir jāpakļaujas ritmam, ko izvēlas pats bērns – tā vieglāk būs gan bērnam, gan vecākiem. Nevajag censties šo mazuli piespiest kaut ko darīt, ja viņš to nevēlas. Arī kašķīgajam bērnam ir labās īpašības. Lielākoties viņi ir radoši, talantīgi un gudri. Viņus vajag aicināt un motivēt darboties, bet ne piespiest.

Noskaidrojot sava mazuļa tipu, svarīgākais ir mācēt to pieņemt. Nevis teikt: “viņš jau tāds kautrīgs, gan jau tas mainīsies”, bet pieņemt, ka viņš var būt jūtīgs visu mūžu, iemācīties ar to sadzīvot. Kā arī, vecākiem jāsaprot, ka 1 – 3 gadu vecumā vienīgais pastāvīgais bērna uzvedībā ir pārmaiņas. Vienu dienu viņš var apēst 3 banānus, bet nākamajā vairs neskatīties tiem virsū. Un par to nevajag dusmoties. Kādu dienu jūs varat domāt, ka mazulis pēkšņi ir mainījis savu temperamentu, tomēr atcerieties, ka tas vienkārši var būt kārtējais lēciens viņa attīstībā.

Par to, kā “audzināt” mazuļa tipus dažādās dzīves situācijas, tuvākajā laikā uzrakstīšu blogā.

* Ar vārdu mazulis domāts “todller” jeb apmēram 1 – 3 g.v. mazulis. 

 

AVOTS: Tracy Hogg with Melinda Blau “Secrets of Baby Whisperer for Toddlers”. 

 

14 komentāri

 1. Avatar

  Dikti feini apraksti, bet savējo puikuci īsti nesaprotu zem kura raksturojuma likt. Vairāk izskatās mix starp enerģisko un kašķīgo. :D Jo attiecībā uz ritmu – tikai un vienīgi pēc mazā ritma dzīvojam. Samierinājos un kļuva daudz vieglāk, jo kaut ko uzspiest vai likt manā iedomātā režīmā ir pilnīga bezjēga. :D
  Kaut vai ar gulēšanas laikiem – viņš katru rītu mostās pilnīgi citā, neprognozējamā laikā. Vakar tas bija pēc 10, bet šodien jau 7 augšā un laimīgs. :)
  Taču no enerģiskā bērna ir pilnīga vecāku un aukles kopēšana, vārdu, pozu atdarināšana. :) Katru dienu nāk ārā kāds jauns vārds un žests. Kā arī kompānijās vienmēr visi bērni līp pie viņa klāt un staigā pakaļ.

  Atbildēt
  • Laura

   Ieliku arī testu – vari aizpildīt :)

   Atbildēt
 2. Avatar

  Varbūt ir iespēja nofočēt vai ieskanēt testu un nosūtīt uz e-pastu?

  Atbildēt
 3. Avatar

  Es arī nevaru strikti pateikt kurš- bet vairāk laikam jūtīgais un paredzamais- kopā abi. Pagaidām tā grūti ir izdalīt, kas notiek, ja mainās ritms- man patīk šis vārds, jo režīms man asociējad ar armiju. Bet vērojams ir milzīgs satraukums brīžos,kad kkas notiek negaiditi – bet cenšas saprast un pielaagoties. Ļoti cenšos neko neuzspiest, ieklausos, un vēroju mazo pēc situācijām. Bet ir kad pasaku nē! Un diskusija beidzas, raudi vai nē- jo ir lietas, kas nav pat jāskaidro, jo tik mazam nav lietu un cēloņseku saprašanas.
  Ps. Ļoti labi kursi ir veselīgai audzināšanai Līnas centrā uz Miera ielas- pati vēlos doties, jo man ieteica- par ļoti labiem! Mani interesējošie jautājumi ir vairāk par dusmu savaldīšanu, kā man reaģēt, rīkoties, atpazīt utt…

  Atbildēt
  • Laura

   Ieliku testu arī rakstā – cerot, ka man par autortiesībām neviens nenoraus galvu :D

   Atbildēt
   • Avatar

    Paldies! Interesanti, kas sanāks pēc testa. Rezultātus noziņošu šeit. ;)

    Atbildēt
  • Laura

   Par kursiem ir dzirdēts, bet vēl nav sanācis aizdoties…

   Atbildēt
 4. Avatar

  Ir pagājis, protams, laiciņš, bet tā arī raksta turpinājums nav tapis? Es izskatīju cauri visu arhīvu par bērna audzināšanu un neatradu to :(

  Atbildēt

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kāds ir Tavs audzināšanas tips? | Viens + Viens - […] ir īpašs bērns.. – tavs temperaments reizēm var nesaskanēt ar bērna temperamentu (“Kāds ir Tava mazuļa temperaments?”), bet tas…

Komentē