Ritvars Toms Logins – iegaumē šo vārdu!

Ritvars Toms Logins – iegaumē šo vārdu!

Vienmēr ir patīkami dzirdēt par kādu jaunu cilvēku, kas ir atradis savu aizraušanos un cītīgi strādā, lai sasniegtu savus nākotnes mērķus. Apskatot Ritvara Toma instagram kontu un tos ēdienus, kurus viņš mājas apstākļos gatavo – gribētos ticēt, ka par viņu vēl dzirdēsim. Nevarēju nociesties un vēlējos vairāk par šo jauno, apmņēmīgo cilvēku uzzināt. Būtu grēks, ja es nepadalītos ar Ritvara atbildēm uz maniem jautājumiem…

No kurienes Tu esi?

Es dzīvoju pie Rīgas. Privātmājā ar dārzu pie meža, līdz ar to man ir iespējams darboties ar  augiem no piemājas dārza un meža. Es tikai pēdējos gados sāku novērtēt to, kas aug dārzā, un pieķeru sevi pie tā, ka ar izbrīnu sev saku, piemēram, : “O, mums dārzā aug plūškoks un bārbeles!” Esmu pateicīgs, ka man ir iespēja eksperimentēt ar tiem  un iesaistīt ēdienos jaunus jeb, pareizāk, nezināmus produktus, kā, piemēram,  savvaļas burkānu. Nesen arī uztaisīju plūmju ziedu etiķi, pirms gada Māmiņdienā – pieneņu zefīru, šogad – pildītu dārza tulpi ar lakšiem un kazas sieru.

Cik Tev ir gadu?

Man ir 16.

Vai tie ēdieni, ko liec “instagram” tiešām ir Tevis gatavoti?! Kur Tu gatavo – mājās vai kur citur?

Jā! Pilnībā! Es cenšos katru ēdiena komponentu gatavot no paša pamata. Piemēram, ja gatavoju zivi, tad pērku veselu un pats izfilēju, līdz ar to ietaupu naudu, no asakām pagatavoju buljonu un uzlaboju savu filēšanas tehniku. Tā darīt es iesaku visiem.

Pastāsti, kā sākās Tava aizraušanās ar kulināriju! Kā sāki eksperimentēt?

Es domāju, ka pirmo impulsu man deva tētis, kurš labi gatavo un eksperimentē ar garšām un produktiem, lai gan viņš strādā pavisam citā profesijā. Es jau kopš diez gan agras bērnības centos viņu atdarināt un no 10 gadu vecuma uztaisīt kaut ko garšīgu mammas jubilejās. Tad, protams, sāku skatīties Mārtiņa Sirmā un Džeimija Olivera gatavošanas raidījumus un, meklējot internetā receptes, mēģināju gatavot klasiskas vērtības kā lazanju, cepešus, pīrāgus utt. Pēdējās divās vasarās pastrādāju dažos restorānos, no kuriem vislielāko impulsu man deva darbs restorānā ”3 naži” pie Artūra Taškāna pagājušajā vasarā. Tas man deva pilnīgi citu izpratni par produktiem, to pagatavošanu un kulināriju kopumā. Tas bija tiešām iedvesmojoši. Kopš tā laika esmu ļoti daudz lasījis, izzinājis un eksperimentējis, un turpinu to darīt arī šobrīd, kad vien laiks, lai attīstītu savas prasmes.

Pastāsti par savu ikdienu. Kad Tev atliek laiks gatavot / eksperimentēt?
Gatavoju, kad apnīk mācīties. Brīvdienās kaut ko nopietnāku. Kā desmitgadīgā māsa, domājot, ko dāvināšu 8.Martā, mammai teica – droši vien kaut ko garšīgu, viņš jau neko citu neprot.  Man ļoti palīdz 270 litru saldētava, kurā viss sasaldēts -28 grādos. Tas ir mammas hobijs, jo tajās divās nedēļās, kad, piemēram, ir gatavas sviesta pupiņas, cik tad daudz var apēst. Bet ziemā viss noder. Viņa garšīgi saldē visu, ir pat iemanījusies tomātus un gurķus, kurus it kā nevar, bet, kad tie atkūst, tad pat māsa saka: “tā vasaras smarža – tā ir labāka par visām Tavām franču smaržām!”
60°C gatavots lauku sivēns, burkānu biezenis, pērļu sīpoli, demi glace mērce, nātru pulveris

60°C gatavots lauku sivēns, burkānu biezenis, pērļu sīpoli, demi glace mērce, nātru pulveris

Griķu saldējums, karameļu putas, cidoniju gēls, griķu popkorns, valrieksti

Griķu saldējums, karameļu putas, cidoniju gēls, griķu popkorns, valrieksti

Ar kazas sieru, lakšiem un redīsiem pildīta dārza tulpe, lakšu eļļa

Ar kazas sieru, lakšiem un redīsiem pildīta dārza tulpe, lakšu eļļa

Upeņu pumpuros marinētas reņģes, mārrutku krēms, upenēs marinētas šalotes, rupjmaizes drumstalas, marinētas saknes, diļļu eļļa, meža zaļumi

Upeņu pumpuros marinētas reņģes, mārrutku krēms, upenēs marinētas šalotes, rupjmaizes drumstalas, marinētas saknes, diļļu eļļa, meža zaļumi

Vai pats apmeklē restorānus / kafejnīcas? Vai tev ir kādi favorīt – pavāri vai vietas, kur Tev patīk paēst pašam?

Jā, dažreiz sanāk. Visbiežāk eju ar mērķi, lai redzētu konkrētā restorāna – šefpavāra interpretāciju par produktu un  kopumā, un gūtu baudījumu. Mani Latvijas favorīt-šefpavāri ir ļoti atšķirīgie Artūrs Taškāns, Māris Jansons un Dzintars Kristovskis. Man patīk, un es piekrītu Dzintara Kristovska teicienam, ka pavāriem nav 4, bet 12 sezonas. Viņš iet to ceļu, kuru vēlos iet es.

Kādi ir Tavi nākotnes mērķi? Ko plāno darīt pēc 9. klases beigšanas un ko vēl tālākā nākotnē?

Pēc 9.klases plānoju iet uz 10. klasi ar bioloģijas novirzienu, lai pastiprināti mācītos ķīmiju un bioloģiju,  jo, pēc pēdējos gados aktuālām tendencēm (kuras, es domāju, nepazudīs), var redzēt, ka top-šefpavāri ne tikai māk ļoti labi gatavot dažādās tehnikās, bet arī zina, kādi ķīmiski procesi notiek gatavošanas laikā un kādas darbības veikt, lai radītu jaunas garšas un tekstūras, un veidus, kā savādāk pagatavot ikdienišķus produktus. Un es nerunāju tikai par molekulāro gastronomiju. Tas šobrīd ir redzams visur pasaulē. Līdz skolas beigšanai pa vasarām plānoju strādāt restorānos, uzkrāt pieredzi, lai pēc vidusskolas beigšanas būtu ar labām fizikas un bioloģijas zināšanām, kā arī ar darba pieredzi un gatavošanas prasmēm. Pēc skolas beigšanas domāju jau sākt strādāt kādā restorānā, un tālmācībā mācīties biznesa vadību, lai kaut kad tālākā nākotnē varētu rādīt savu izpratni par Mūsdienu Latvijas Virtuvi.

Vai Tevi interesē arī produktu izcelsme, no kuriem gatavo?
Jā! Pat ļoti! Cenšos gatavot no Latvijas produktiem. Es esmu Mūsdienu Latvijas Virtuves atbalstītājs un priecājos par visiem šefpavāriem, kas to virza. Kāpēc es atbalstu? Pirmkārt tāpēc, ka esmu patriots. Manuprāt, ja neesi patriots, tad tīri idejiskā līmenī tu nevari tajā piedalīties. Tas ir mans uzskats. Otrkārt, manuprāt, vienīgais un īstais ceļš, kā izcelt Latviju pasaules kulinārajā saulītē, ir veidot savu mūsdienu virtuvi. Mūsu šefpavāri var ārkārtīgi garšīgi un interesanti pagatavot jūras ķemmītes, tunci vai pīļu aknas. Tas viss ir lieliski un ļoti baudāmi, bet visā pasaulē ir miljoniem versiju par šiem produktiem un citur pasaulē tos ēd jau simtiem gadu. Mūsu mežos un pļavās ir tik daudz interesantu, garšīgu un vēl pagaidām daudziem nezināmu produktu, ar kuriem var veidot jaunus, tieši Latvijai raksturīgus ēdienus.
“Viens + Viens” novēl veiksmi Ritvaram Tomam un ar aizrautību sekosim līdzi viņa eksperimentiem!

10 komentāri

 1. Avatar

  Apbrīnojami! Neticami! Visu cieņu! Un veiksmi!

  Atbildēt
  • Avatar

   Liels Paldies!

   Atbildēt
 2. Avatar

  Eh, kur superīgs jaunietis! Veiksmi un izdošanos, kas noteikti būs, jo jau savos mazajos gados esi tik mērķtiecīgs un zini, ko gribi. Man liels prieks par latvijas nākotni. Lai izdodas iedvesmot arī citus jauniešus.

  Atbildēt
  • Avatar

   Paldies, Anna! :)

   Atbildēt
 3. Avatar

  Maltíte ká glezna un apraksts ká poéma..Skaisti..uz priekshu, Ritvar!

  Atbildēt
  • Avatar

   Liels Paldies! :)

   Atbildēt
 4. Avatar

  Esmu ļoti patīkami pārsteigta. Šis puisis noteikti jau pēc pāris gadiem būs ievērojams šefpavārs :) Reti kuram ir tāda aizraušanās mīlestība pret to,ko viņš dara un reti kurš tik ātri to atrod.

  Atbildēt
 5. Avatar

  Iedvesomojoši! Novēlu, lai vienmēr izdodas saglabāt tādu mīlestību un aizrautību, darot lietu, kas patīk.

  Atbildēt
 6. Avatar

  tu visdrīzāk pat neapjaut, cik iedvesmojošs esi :) way to go, man! way to frikin go :) tas, ko dari, ir awesome – man dziļi simpatizē gan tava izpratne par lietu, gan koncepts. arī es domāju, ka tas ir the way to go – keep up the good work! (tulpe, vecīt, frikin tulpe! :D awesome, ko vēl piebilst, u know)

  Atbildēt
 7. Avatar

  Super!!! Veiksmi,veiksmi un velreiz…

  Atbildēt

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kā Everts 2 gadus svinēja! | Viens + Viens - […] plīts” , aicinājām palīgā jauno pavāru Ritvaru Tomu Loginu (interviju ar viņu lasi šeit). Zinājām, ka viņam būs lieliskas…
 2. Ritvars Toms Logins – saruna atkal maijā | Viens + Viens - […] es Ritvaru uzrunāju pirms gada. Interviju ar viņu vari lasīt tepat blogā. Vēlāk, vasarā, viņš ļoti palīdzēja mums Everta…

Komentē