Bio pārtika Stambulā

Bio pārtika Stambulā

Kāds varētu padomāt – nu gan trakā! Aizbrauc uz ceļojumā, bet pat tur neliekas mierā ar savu bio :). Nu tik traki jau nav. Mani interesē, kāds ir bio produktu klāsts un pieejamība citās valstīs, tāpēc arī ceļojumu plānā vienmēr iekļauju kāda bio veikala vai tirdziņa apmeklējumu. Kā arī – izpētu lielveikalu plauktus.

Lai gan pirmajā brīdī šķiet, ka Turcijā kā dienvidu zemē taču visa kā ir tik daudz, viss tepat vien aug! Kāpēc pirkt bio? Bet.. Stambulā vien dzīvo virs 14 milj. iedzīvotāju! Pēc iedzīvotāju skaita tā ir lielākā pilsēta Eiropā un piektā lielākā visā pasaulē. Tirgus un veikali ir pārpildīti ar vietējiem dārzeņiem un augļiem. Vasaras sezonā plaukti ir pārpildīti ar papriku, kartupeļiem, sīpoliem, ķiplokiem, zaļumiem, ķiršiem, zemenēm utt. Tomēr tas daudzums rada bažīgu – nav ticamības, ka to visu iespējams izaudzēt dabīgi, tāpēc, jo īpaši tādā lielā valstī, ir vēlme vismaz augļus un dārzeņus iegādāties bioloģiskos.

Izplatība

Bio pārtika Turcijā nav īpaši populāra. Var just, ka tie, kas iegādājas bio pārtiku ir ļoti šaura sabiedrības grupa. Tāpat kā Latvijā, ne visi to var atļauties. Tomēr šeit redzētā nabadzība uz ielām likās krietni lielāka nekā Latvijā. Vismaz vizuāli. Nabadzīgi skaitās nedaudz vairāk kā 16 % Turcijas iedzīvotāju. Tiesa, Latvijā  šī statistika arī nav spīdoša… Lai nu kā, gan Latvijā, gan Turcijā ir cilvēku grupas, kas bio pārtiku var atļauties un, protams (diemžēl), tie nav nabadzīgo grupu pārstāvji.

Turcijā bio pārtikas sertificēšana sākās ap 1985. gadu, kad sākotnēji to darīja eksporta nolūkos. Bioloģiskā lauksaimniecības zeme ir 523 627 hektāri (2012.g.). Salīdzinājumam Latvijā tā ir 200 433 hektāri (2013.g.)! Bet cik liela ir Turcija, un cik Latvija? Lielākoties tiek audzētas bio aprikozes, olīvas un rieksti, kā arī dažādi graudaugi, lopbarība u.c.

Turcijā ražotā bio pārtika joprojām lielākoties tiek eksportēta. Populārākie bio produkti ir žāvēti augļi un rieksti, garšaugi, pākšaugi un augļu sulas. Tāpat kā Latvijā, arī Turcijā bio produktu ražošana strauji pieaug. No vietējiem bio produktiem pieejamas arī olas, gaļa, piena produkti. No dzīvnieku izcelsmes produktiem tiek eksportēts tikai medus.

organic_tarim

Turcijā bio sertifikāts atšķiras no Eiropas Savienībā pazīstamās “zaļās lapiņas”. Uz atsevišķiem produktiem gan var būt arī citās valstīs atpazīstami sertifikāti (ja produkts paredzēts eksportam vai ir importēts). Pamanīju, ka uz vietējās izcelsmes bio produktiem visiem tiešām ir šis sertifikāts, bet “zaļā lapiņa” parādās uz bērnu pārtikas produktiem – tiem pašiem “Hipp” bio, kā arī augu valsts pieniem.

Cenas

Ja Stambulā “parastie” dārzeņi un augļi ir nedaudz lētāki kā Latvijā, tad par bio gan to nevarētu teikt. Vienīgi tie pārsvarā ir vietējas izcelsmes nevis ievesti no Vācijas, Spānijas, Itālijas.

500 g liellopa gaļas maksā apmēram 5 eur (līdzīgi kā LV). Bioloģiskais tahini 400 g – 10 eur. No tādiem bio produktiem, kas nav nopērkami Latvijā, Stambulas eko veikalos bija dažādi vietējie sieri, graudaugi (piem., vairāku veidu bulgurs), gaļas (LV nenopirkt, piemēram,  bio vistas spārniņu iepakojumu), kā arī pieejams lielāks olīvu, žāvēto augļu un riekstu klāsts. Atšķirībā no Portugāles bio veikala, Turcijā nebija “wow” sajūtas. Nopirktie un pagatavotie produkti gan garšoja labi, īpaši garšoja olīveļļa.

Veikali un tirgus

Stambulā pieejami vairāki glīti bio veikaliņi. Es paspēju apmeklēt 4 no tiem, kā arī ieskatījos lielveikalu bio nodaļās.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Lielākā bio veikalu ķēde Stambulā ir “City Farm”. Šajā veikaliņā bija vislielākais bio produktu klāsts – gan bakalejas produkti, gan graudaugi, pākšaugi, mērces, garšvielas, eļļas, gan svaigie produkti – augļi, dārzeņi, gaļa, siers u.tml. Šis bija vienīgais veikals, kurā atradu bioloģiskos bērnu smūtijus. Veikali atrodas dažādos Stambulas rajonos. Adreses vari atrast: cityfarm.com.tr

Processed with VSCOcam with c1 preset

Vismazākais veikals, kurā pabiju, bija “Vegan Dukkan”. Tajā visas preces ir ne tikai bio, bet arī vegānas. Produktu izvēle diez gan maza, bet te Everts tika pie bio suliņas un es iegādājos pastu un sīpolu krekerus.
Web: vegandukkan.com

Processed with VSCOcam with c1 preset

Vēl viens mazs bio preču veikaliņs, kuru apmeklējām – “Ambar”. Glīts un gaumīgs, bet vienīgie augļi, kas šajā veikalā bija pieejami, bija banāni. No “svaigajām” precēm gan bija arī piens, olas, jogurts, sieri.
Web: www.happycow.net/reviews/ambar-istanbul-11440

Processed with VSCOcam with c1 preset

Liels produktu klāsts bija pieejams arī veikalā “Safran”. Ļoti patika arī šī veikaliņa iekārtojums.
Web: www.theguideistanbul.com/spots/view/1437/safran

Katru sestdienu notiek  arī bio tirdziņš, uz kuru devāmies, bet pēc norādēm to diemžēl neatradām. Pieļauju, ka kaut kur noteiktajā rajonā tas bija, bet ārā bija tiešām karsti un negribējām ar bērnu vazāties pa kalniem un pa lejām to meklējot. Varbūt kādam citam kādreiz izdosies to sameklēt :). Norādes: www.theguideistanbul.com/spots/view/2568/ferikoy-organic-market

Lielākajos veikalos pieejamas arī tādas bio preces kā graudaugi, pākšaugi, olas un gan govs, gan augu valsts pieni. No dārzeņiem un augļiem pārsvarā tikai banāni un zemenes. Bio nodaļas izpētīju gan tikai divos lielveikalos (viens no tiem – “Carrefour”). Arī bioloģiskā bērnu pārtika bija pieejama, bet tas tiešām bija “babyfood”  – burciņēdieni, kas mums nav aktuāli. Ak, jā. Toms pamanīja arī bioloģisko “Heinz” kečupu :).

Kopumā var secināt, ka Turcijā, tāpat kā Latvijā, bio nozare strauji attīstās. Tā kā ir pieprasījums – ir arī piedāvājums. Pārtika, kas varbūt ir nedaudz dārgāka, bet lielākoties arī daudz reižu garšīgāka… Tā kā mēs bijām noīrējuši dzīvokli un tajā gatavojām arī paši, tad tīro produktu garšu arī izbaudījām! Protams, ēdām arī “street food” un citas lietas, kas ne tuvu nav bio, bet par to – citos rakstos.

Avoti: www.ifoam-eu.org/en/turkey

Trackbacks/Pingbacks

  1. Stambula – apskates objekti ģimenei | Viens + Viens - […] Bio pārtika Stambulā […]
  2. Bioloģiskās pārtikas mēnesis: ko Tu vēlies uzzināt par BIO? | Viens + Viens - […] Par bioloģisku pārtiku ar Evertu stāstījām arī raidījumā “Māmiņu klubs”. Un starp citu, pat mūsu ceļojumā uz Stambulu, centāmies apmeklēt bio…

Komentē