Ar bērnu uz festivālu!

Ar bērnu uz festivālu!

Kopš piedzima Everts, mūsu Positivus ir kļuvis pilnīgi citādāks, kāds tas bija līdz šim. Toms gan vienmēr tajā ir daudz strādājis (šogad gan salīdzinoši maz), bet es varēju atpūsties un kārtīgi izdejoties viņa disenēs, vai pie kādas grupas. Tas bija forši, bet.. arī tagad ir labi! Patiesībā pēdējā Positivus festivālā, pirms paliku stāvoklī, bija slikti laikapstākļi un vispār kaut kāds besis – gribējās, lai ir kaut kāds attaisnojums vienkārši mierīgi atpūsties un laicīgi iet gulēt…

Jāsaka, ka bērns tiešām ir labs attaisnojums, lai festivālu baudītu mierīgi un nejustos atpalicis no festivāla nakts dzīves. Laikam man nekad nav īsti paticis sadzerties un lēkāt ballītēs līdz pirmajai rīta gaismai, arī festivālā ne. Vienmēr esmu ilgojusies pēc mierīgas atpūtas un laicīgas gulēt iešanas ērtos apstākļos (ne teltī!). Un šogad ir jau trešais gads, kopš tas Positivus festivāla ietvaros ir izdevies.

Grūtniece festivālā – 2013. gads

2013. gada Positivus biju stāvoklī – jau 9 mēnesī. Protams, ka pēdējā grūtniecības mēnesī esot, sieviete diez vai jūtas ļoti ērti – nāk miegs, neērti sēdēt, stāvēt utt. Man, piemēram, regulāri sāpēja ribas un tas bija vienīgais, par ko es dien dienā spēju domāt, jo šīm sāpēm nekas nepalīdzēja:). Toreiz izlēmu – došos tikai uz pēdejo festivāla dienu, jo tieši tajā arī uzstājās visas grupas, kuru uzstāšanos vēlējos dzirdēt (ar The XX priekšgalā!). Uzskatu, ka tas bija pareizs lēmums. Lai gan festivālā pavadīju tikai 12 stunas, visu laiku bija bail – ja nu sākas dzemdības :D (kas, protams, tā nenotika :). Šis arī uzskatāms par Everta pirmo Positivus!

Gandrīz viengadnieks – 2014. gads

Pirms gada Everts pirmoreiz piedalījās festivālā ārpus punča. Šoreiz braucām uz divām dienām – sestdienu un svētdienu. Satraukums pirms šī notikuma, protams, bija liels. Mums gan tika nodrošinātas visas iespējamās ērtības, lai gan es, gan Everts festivālā justos labi. Viņš vēl nestaigāja, bet aktīvi rāpoja. Mums ir ļoti paveicies, jo, tā kā Toms festivālā aktīvi strādāja, tikām pie VIP biļetes, kas nodrošina iekļūšanu VIP zonā, kur nav drūzmešanās, un kaut kur maliņā bērnu arī mierīgi varēja pabarot un nomainīt viņam autiņbikses.

Aizgājām arī uz pāris koncertiem. Atceros, ka Everts ar prieku klausījās un ratos dejoja pie “Carnival Youth”. Toreiz viņš ēda gan šo to līdzi paņemtu, gan pacienājās ar tādiem festivālā nopērkamiem veģetāriem ēdieniem kā “wraps”, kuskusa salāti, kā arī svaigām ogām un zaļajiem zirnīšiem.

Par ērtībām runājot – liels paldies jāsaka draugiem, kuri mūs izmitināja kādā dzīvoklī 10 min gājienā no Salacgrīvas. Svēta lieta – gan bērns, gan es varējām kārtīgi izgulēties.

Topošais divgadnieks – 2015. gads

Šogad Everts apmeklēja festivālu visas 3 dienas. Festivāla laikā viņam bija 1 gads un nepilni 11 mēneši – maza aktīvista un izzinoša bērna vecums! Un atkal jāsaka milzu paldies vīram, kas ar savu darbu nopelnīja mums VIP biļetes (tādas var arī iegādāties!). Es nezinu, kā būtu, ja mēs šajā zonā netiktu, bet gan jau arī tiktu galā!

VIP zonā Everts un es jutāmies arī daudz labāk, jo viņš mierīgi varēja skraidīt pa teritoriju un neuzskriet nevienam virsū un nekur arī nevarētu pazust, jo teritorija ir slēgta. No šīs zonas labi varēja redzēt arī galveno grupu uzstāšanos un kafejnīcā visu laiku tika raidīts Positivus tv. Tomēr lielākais bonuss vip zonai – tualete! Tīra, sakopta un bez rindām. Šajā zonā arī droši atstājām ratus, jo bez tiem vēl neiztiekam, bet staigājot pa festivāla teritoriju bez tiem varējām iztikt.

Nakšņošana. Atkal liels plus – palikām dzīvoklī netālu no festivāla un pateicoties draugiem varējām kārtīgi izgulēties un nomazgāties (paldies Dambju ģimenei!). Higiēnas procedūras mazulim veikt festivālā arī varētu nebūt īpaši patīkami, bet noteikti ne neiespējami. Liels pluss dzīvoklī ir duša :).

Mūzika

Processed with VSCOcam with c1 preset  Processed with VSCOcam with f2 preset  Processed with VSCOcam with c1 preset

Kas attiecas uz grupu skatīšanos / klausīšanos – es braucu ar domu, ka ir jāpaļaujas bērna ritmam. Nevēlos viņu mocīt, ja pie kāda mūziķa viņam kļūst garlaicīgi, nāk miegs, vai viņš nespēj mierīgi nosēdēt. Everts ir mazs aktīvists, kuru grūti pierunāt mierīgi nosēdēt. Manam vīram gan ar šo ir grūtāk – viņš vairāk pārdzīvo, ja neredz kādu grupu, ko ir iecerējis, tomēr arī ir ar mieru doties prom, ja redzam, ka tas ir nepieciešams mīļā miera labad. Piemēram, mēs nevienā brīdī nepārdzīvojām, ka Placebo uzstāšanās laikā bijām jau mājās, Everts gulēja un mēs to skatījāmies Positivus TV. Ja festivālā būtu kāda grupa, kas mums tiešām ir ļoti mīļa (piemēram, The XX vai Arcade Fire), mēs gan mājās nedotos, bet pierunātu Evertu vēl nedaudz uzkavēties, pat tad, ja tas prasītu, piemēram, viņa pacienāšanu ar saldējumu :). Bija gan koncerti, kurus viņš noklausījās labprāt mierīgi sēžot vai uzdejojot.

Izklaide

a3154dc0044963d19fabe4b731c291ec Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with c1 preset 11143441_1621145688174852_2462950277292010854_n

Šogad mums bija tas gods katru dienu diez gan ilgu laiku pavadīt arī Apovit Smartkidz bērnu salā. Tā bija lieliska! Auklītes no “Laumiņas Rezidences” uzmanīgi rūpējās par mazajiem festivāla apmeklētājiem. Bez vecākiem bērnu salā drīkst atrasties no 3 gadu vecuma, tā kā mums vēl nedaudz jāpaciešas. Vērojot Evertu, man gan šķita, ka viņš jau tagad tur mierīgi būtu palicis bez mammas vai tēta, tomēr tās laikam būtu dubultas rūpes auklītēm, jo viņš mēdz iejaukties lielāko bērnu spēlēs (piemēram, paņem bumbu un skrien prom:), jo vēl nesaprot, kā tās jāspēlē. Tomēr arī tik maziem kā Everts, bērnu salā bija daudz izklaides iespēju – dažādas bumbu spēles, spēles ar dabas materiāliem (ko nodrošināja “Dabas Muzejs”), radošas darbnīcas, “Zili Brīnumi” fizikas eksperimenti, “Liels un mazs” lasīšanas māja. Bija pieejamas arī “Varis Toys” izglītojošie un ekoloģiskie koka konstruktori un vēl daudz kā. Īpaša uzmanība tika pievērsta arī zobiņu kopšanai – bērnu salā tika izspēlētas mazas izrādes, kurā piedalījās baltais zobiņš un zobgrauzis. Evertam ļoti patika paslēpties Tunana mazajos vigvamos. Everts vēl bija par jaunu dažādām radošajām darbnīcām, bet tās noteikti paspēs izmēģināt vēl citus gadus. Vakaros bērnu pilsētiņā tika rādītas arī multenes.

Ēšana

Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with f2 preset

Ar ēšanu šajā festivālā Evertam problēmu nebija. Mēs arī piemiedzām acis uz to, ka viņš varētu ēst neveselīgāk kā ikdienā, jo festivāls taču ir svētki! Protams, mums bija paņemtas līdzi bioloģiskas uzkodas – “Mogli” smūtiji un batoniņi, arī brokastu pārslas ātrām un ērtām brokastīm pirms došanās uz festivālu pēc kā sātīgāka. Everts ēda gan pankūkas ar šķiņķi, gan bioloģiskās gaļas burgerus (tos piedāvāja “Ecocatering” un “SprīdEats”), kartupelīšus. Viņam garšoja arī “Ecocatering” piedāvātais sautējums ar jaunajiem kartupelīšiem un bioloģisko liellopa gaļu un gaspačo. Pie “Terras” par labu esam atzina brokastu “box” jeb olas ar dārzeņiem un vakariņās – grūbas ar bietēm, burkāniem un gaļu. Tā kā šāda vecuma ēdājam festivālā ir diez gan daudz iespēju pāest arī tīri normāli.

Vai ar bērnu ir vērts braukt?

Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with c1 preset  Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with c1 preset

Mēs smejamies, ka šis bija jau Everta trešais Positivus -ja jau, tad jau! Ko tad – tagad vienu izlaidīs un nākotnē nevarēs teikt, ka ir bijis uz visiem :). Tā kā neesam baigie tussētāji, mums šķiet ok ņemt līdzi bērnu. Protams, vēl ideālāk būtu, ja viņam līdzi būtu auklīte! :) Bet gan jau kādreiz būs arī tā.

Starp citu, pamanīju, ka daudzi vecāki šogad bija izvēlējušies variantu – paši festivālā ir 3 dienas, bet bērni pievienojas tikai pēdējā dienā. Arī labs variants, ja ir vēlme gan pašiem atpūsties, gan pavadīt laiku kopā un parādīt bērniem, kas tas ir – festivāls.

Pirms brauc uz festivālu ar bērnu, vēlreiz uzdod sev šādus jautājumus:

 • vai esi gatavs pakļauties viņa ritmam un miega režīmam?
 • vai viņam patīk kņada, daudz cilvēki un mūzika?
 • cik dienas viņš spēs izturēt?
 • kur paliksiet pa nakti? Teltī, mājā, dzīvoklī? Varbūt brauksiet uz mājām katru vakaru?
 • vai bērnam būs līdzi arī auklīte / vevecāki, kas palīdzēs viņu pieskatīt? (Mums palīdzēja draudzene)
 • vai esmu gatavs visdažādākajiem laikapstākļiem?

Un, protams, pirms braukšanas ir svarīgi saprast, kas ir jāņem līdzi. Brīdinu, ka līdzi ņemamo lietu saraksts var būt ļoti garš…:

 • ēdiens – bērnu ēdienu festivāla teritorijā ir atļauts ienest. Kā jau rakstīju – var iegādāties arī svaigus dārzeņus un augļus;
 • ūdens (arī to bērna vajadzībām ir atļauts ienest);
 • apģērbs – visdažādākais. Gumijnieki, lietus mētelis, daudz maiņas drēbju, maiņas apavi, saules cepure un kāda siltāka cepure vēsajiem vakariem. Šajā Positivus gan spīdēja saule, gan lija lietus. Bet patiesībā jau tas vairāk traucē pieaugušajiem nevis bērniem. Ja ir piemērots apģērbs – tad problēmu nav vispār;
 • trokšņu slāpējošas austiņas (var iegādāties “Depo”);
 • autiņbiksītes / bērnu podiņš (mazākajiem noderēs);
 • mitrās salvetes – šogad varēja iegādāties arī festivāla teritorijas aptiekā, tāpat arī saules aizsargkrēmu;
 • rotaļlietas – īsti nevajadzēja, jo festivālā bija daudz citu interesantu lietu.

Kaut kā tā. Vienvārdsakot – ja vecākiem ir pacietība un vēlme kopīgam piedzīvojumam, tad arī festivālā tas ir iespējams, un Positivus ir lielisks festivāls šādam piedzīvojumam, tāds kā mini ceļojums!

Padalies, vai jūs ģimenē esat braukuši uz kādu festivālu ar bērniem? Kāda ir jūsu pieredze un ieteikumi?

14 komentāri

 1. Avatar

  Mēs bijām domājuši šogad aizbraukt ar savu 1.5 mēnešus veco mazuli uz vienu dienu, bet tomēr beigās nobijāmies no festivāla skaļuma un jāpiebilst, ka biļešu cena šķita par augstu, lai pabūtu teritorijā vien pāris stundas. Pateicoties šim ierakstam, pārliecinājos, ka mūsu lēmums šogad bija pareizs, bet nākamgad gan noteikti centīsimies braukt visi trijatā. Protams, laicīgi rezervējot viesnīcas numuriņu, jo es neesmu tik drosmīga, lai ar tik mazu bērnu gulētu teltī. Ko tur daudz… man arī pašai nepatīk gulēt teltī un gribas civilizētu dušu no rītiem! :D

  Atbildēt
  • Laura

   ar tik mazu nebrauktu:) man skiet – ap gadu ir ok:)

   Atbildēt
   • Avatar

    Nu jā. Kaut arī viņš ar mums jau ir bijis visur (izņemot positivusā un ārpus valsts), tomēr tā šķita prātīgāk, jo bauda jau no tā visa nebūtu ne mums, ne viņam.

    Atbildēt
 2. Avatar

  Pērn biju Positivus grūtniecības 7. mēnesī un šogad kā reiz Positivus laikā meitai palika 10 mēneši. Bijām uz trim dienām, dzīvojām kemperī un viss forši. Protams, ka jāpielāgojas bērna dienas režīmam, bet citādi nekādu problēmu. :) Nākamgad noteikti brauksim atkal!!! :)

  Atbildēt
 3. Avatar

  Uz Positivus ar maziem bērniem neesam braukuši un laikam nebrauktu arī. Pārlieku daudz cilvēku, arī tādi, kas par savu uzvedību nespēj atbildēt. :)
  Toties meitai Līnai (2 gadi un 3 mēneši) šogad būs jau 4. LabaDaba festivāls. Pirmais puncī, otrajā bijā tikai pa dienu, trešajā jau nakšņojām teltī un plānojam arī šogad. LabaDaba ir ļoti draudzīgs festivāls bērniem. Patīk tas, ka maza teritorija un nav tālu jāskraida starp skatuvēm. Ēdienu gan ņēmām līdzi, gan ēdām uz uz vietas piedāvāto. Šādā vecumā galvenais, lai ērti rati diendusai un braukšanai pa pļavu.
  Jāsaka, ka telti necēlām bērnu pilsētiņām, jo gribējām būt kopā ar draugiem. Nebija nekādu problēmu.

  Atbildēt
  • Laura

   Jā, par Laba Daba dzirdētas labas atsauksmes. Jauki! :)

   Atbildēt
 4. Avatar

  Liels paldies par rakstu un jūsu foršo pieredzi! Mums nav sanācis būt Positivusā, jo katru gadu šajā laikā kāds no draugiem vai radiem sadomā precēties. :D Bet uz nākamo gadu gan plānojam braukt un noteikti ar kemperi. Bijām Summer Soundā ar kemperi un šķita ideāla vieta palikšanai.
  Bet tā arī ir, ka došanās ar bērnu vienalga uz kurieni ir pavisam cita pieredze, kā doties vieniem pašiem. Galvenais neko stipri neplānot un ļauties bērna vēlmēm. Plus mieru, mieru un vēlreiz mieru.:)
  Tagad arī plānojam tālu ceļojumu ar mazo cilvēku un lielākā daļa no izklaidēm tiek pakārtota viņam. Bet mēs no sirds baudām šo kopābūšanu. ;)

  Atbildēt
 5. Avatar

  Man ir trīs bērniņi dažādos vecumos un ja man vienā brīdī likās, ka ar vecāko, kam ir nepilni 6 gadi, varētu doties, es esot tur pārliecinājos, ka nē. Pirmkārt, ja neatrodies VIP zonā, tavs bērns redzēs ļoti daudz piedzērušus cilvēkus (īpaši otrā dienā un jau pa dienu), bērniem ir nenormāls emocionāls pārsātinājums – daudzus bērnus redzēju vnk krītot un histērij;a un pārgurumā raudot.. Protams, ir arī foršie brīži – tētim uz pleciem, bērnu radošās darbnīcas, bet es pārliecinājos, ka tomēr ja ir iespēja – bērnu vajag atstāt mājās. Un atklāti sakot, man bija ļoti zēl to mazo knipucīšu (mēnešu vecumos) ar austiņām, skatoties ņirbošā pūlī un mammas bija norūpējušām sejām. Es ticu, ka bērns izaug līdz tam, ka ir gatavs masu pasākumiem un vispār – visam savs laiks. Šajā festivālā es vados pēc motīva, ka arī vecākiem ir jāatpūšas, jādejo, jāiedzer kāds kokteilis, jāiet kur grib, jāsatiek draugi, jāapstājas un jāparunājas, cik ilgi grib… vienvārdsakot – es izlēmu savus bērnus atstāt omēm uz 2 dienām, kur viņiem ir īpaša lutināšanas programma un nepieredzētas aktivitātes.

  Atbildēt
 6. Avatar

  Lauras raksts ir tiešām ļoti labs un izsmeļošs. Noderīgs tiem, kas plāno kaut ko līdzīgu.

  Es personīgi 100% vai 200% piekritīšu pēdējam komentāram no Zanes. Viennozīmīgi, ka vecākiem arī ir jāatpūšas, un, ja diena jāpakārto mazuļa ritmam, tad to nekad nevarēs izbaudīt pilnvērtīgi un pēc savām vēlmēm. Piekrītu, ka bērniem (maziem un lieliem) nav jāredz piedzērušies vai salietojušies ģīmji, klaigāšanas utt. Pat man kā pieaugušajam tie ir nepatīkami un nepieņemami, tāpēc otrreiz uz Positivus es neplānoju braukt. Bērnu turp nevestu visdrīzāk nekad, jo, lai arī ģimene ir kopā, tik un tā tā nebūs atpūta vecākiem un bērnam tādas/līdzīgas atrakcijas kā nodrošina Bērnu zonā ir iespējams atrast arī citviet.
  Protams, ne visiem ir tādas omes/aukles opcijas (mums tai skaitā), kad var bērnu jebkurā mirklī atstāt drošās un interesantās rokās, un arī tagad ir diezgan izplatīti bērnus visur ņemt līdzi, jo vecāki grib būt sabiedriski un turpināt ierasto dzīvesritmu, kas bija pirms bērnu piedzimšanas. Nav nekā nosodāma, bet jāizvērtē, vai prieks un atpūta tiešām būs visiem ģimenes locekļiem, jo nevienmēr bērnam/-iem būs mega prieks no kopā būšanas burzmā, pārsātinājumā utt. Iespējams, viņam būtu ļoti labi savā ierastā smilšu kastē ar omi vai citu draugu, kamēr vecāki bauda uz pilnu klapi vismaz vienu vakaru, JO VIŅI IR TO PELNĪJUŠI!

  Atbildēt
 7. Laura

  Pavisam maziņajiem ir kā ir. Es arī neņemtu līdzi. Kā jau rakstā minēju, liels bonuss, ka mēs tomēr tikām arī VIP zonā, kur ir daudz mierīgāk. Saprotu, ka ne visiem tas ir iespējams. Ja mums nebūtu – padomātu vēlreiz. Šis festivāls mums ir svētki, kurus vēlamies pavadīt kopā, saprotot, ka jāpielāgojas mazuļa ritmam. Uzskatu, ka atpūtai vecākiem jābūt – ikdienā! :)

  Atbildēt
 8. Avatar

  Mēs esam no tiem, kuri ņem līdzi bērnu un uz visām festivāla dienām. Sākām pirms 4 gadiem, kad meitai bija nepilni 4 gadi, un šogad viņai bija jau 4 festivāls. Meita pārsvarā dzīvojas pa bērnu salu, kur viņai ļoti patīk. Ārā iznāk tikai uz ēdienreizēm. Paši baigi netusējam – atpūšamies un baudām, tādēļ atpūsties sanāk mums visiem. Ar nekādām dižām problēmām arī līdz šim neesam saskārušies, arī neko daudz sliktu meitai redzēt nenākas un, ja arī nākas, kas gadās gana reti, visu pārrunājam, lai saprot, vienīgi dažkārt mums nesanāk redzēt pēdējos lielo skatuvju končus, kas beidzas pēc pusnakts, jo ap to laiku parasti uznāk lielais miegs. Meitai festivāls patīk tik ļoti, ka pēc tā beigām nevar sagaidīt nākamo.

  Atbildēt
  • Laura

   Forši, prieks par jums! Man jau arī liekas, ka bērniem ir gana interesanti rotaļu pilcētiņā un vecāki tikmēr var kaut nedaudz atpūsties :)

   Atbildēt
 9. Avatar

  Paldies par foršo rakstu! Pagājušajā gadā bijām ar vīru uz Positivus festivālu, kad man jau bija paliels puncis. Izlēmām doties tikai uz vienu dienu. Kopumā man patika, bet bija grūti. Gan fiziski, gan morāli :) Man visu laiku bija jādomā, ka tik kāds neuzskrien virsū utt. Vistrakāk bija, kad uzstājās Charlie XCX, visi bija uzkāpuši ar kājām uz soliņiem un man bija jākāpj līdzi, lai kaut ko redzētu. Visi lēkāja un kustējās, bet es visu laiku domāju, kaut es nenokristu… Ik pa laikam kāpu zemē, lai atpūtinātu kājas, bet tur nebija ar ko elpot, jo visapkārt cilvēki pīpēja :) Vīrs mani visu laiku balstīja – bet, ko darīt, ja tik ļoti grib redzēt koncertu? :)
  Šogad pēdējā brīdī izlēmām uz Positivusu doties ar abiem dēliem – vecākajam 8 gadi, mazajam tobrīd bija 7 mēneši. Un teikšu tā – ar vīru izlēmām kopā ar mazajiem šādus pasākumus turpmāk izlaist. Vai nu vecums nenāk viens, vai nu tas, ka baroju mazo joprojām pati un nelietoju alko, lika man sajusties kā citā realitātē :) Mazajam bija grūti, mūzika skaļa, bijām nopirkuši viņam specialās austiņas, bet viņš visu laiku gribēja tās novilkt. Koncertus pabaudīt nevarējām, jo agrāk skrējām pūlī, bet tagad ar ratiem un diviem bērniem stāvējām maliņā un uzmanījām, lai kāds neuzskrien virsū. Otrs dēls nepārtraukti prasīja kaut ko ēst, vai dzert un viņam vairāk interesēja piedalīties atraktivitātēs, piemēram, iemest basketbola bumbas grozā, fočēties momentuzņēmumos utt. Vēl cilvēki izrādīja tik lielu sajūsmu, ka esam ar maziņo, ka tas sāka nogurdināt… Gāju bebi barot uz medpunktu, jo tur varēja paslēpties no ziņkārīgajiem skatiem :D Bet mēs sapratām, ka tomēr ne. Varbūt tagad nē. it kā jau forši, ka tomēr tādu pasākumu izbaudījām ar visiem bērniem, kā saka mana māsa – Tu esi stilīgāka par savu jaunāko māsu! Dodies uz Positivusu ar 2 bērniem, bet es bez bērniem nebraucu :D Bet, iespējams, šis viss bija jāuztver vieglāk?!

  Atbildēt

Trackbacks/Pingbacks

 1. Pateicība 2015. gadam un jums! | Viens + Viens - […] “Ar bērnu uz festivālu”; […]
 2. Uz festivālu – visi kopā?! | Viens + Viens - […] Te vari izlasīt, kā mums ir gājis Positivus festivālā. […]
 3. Uz festivālu ar Lizeti – Mākoņoga - […] Paldies Dacei Alpai un Laurai Grēviņai, dzirdot viņu pozitīvo pieredzi festivālos, kopā ar maziem bērniem, man bija skaidrs, ka tas…

Komentē