Mazulis virtuvē

Mazulis virtuvē

Aizgājušās nedēļas nogales notikumi sakarā ar Dziesmu svētku pārtikas paciņām kārtējo reizi lika aizdomāties, kā tad patiesībā mūsu bērni ēd un kādas ir viņu zināšanas par pārtiku. Viens no bērnu vecākiem pat esot apgalvojis, ka “bērnam dot dzert ūdeni ir pazemojoši”. Pēc šāda teikuma atkal pārliecinājos – lai kaut kas mainītos, jāsāk ar pašiem bērniem! Tas ir arī galvenais iemesls, kādēļ šonedēļ izmēģināšu ko nebijušu – gatavošu kopā ar mazajiem entuziastiem (kā mum būs gājis, vēlāk pastāstīšu blogā). Bet patiesībā jau to var darīt ikviens no jums un man ir liels prieks, ka iesaistīt bērnus gatavošanā kļūst arvien populārāk.

Patiesībā virtuvē darboties var jau pavisam mazi bērni – nemaz nav jāgaida, kad mazais iemācīsies griezt ar nazi vai ieslēgt plīti. Tomēr ir vērts zināt, kādus darbiņus mazajam piedāvāt attiecīgajā vecumā. Šoreiz par mazuļiem jeb tā saucamajiem “toddlers”, kas ir ari mana dēla Everta vecums.

1,5 – 3 gadi

  • Mazgāt dārzeņus / augļus – lielisks veids, kā iepazīt dažādus dārzeņus, to krāsas un struktūras. Tu vari komentēt – ābols ir sarkans un apaļs, burkāns – oranžs, brokolis – zaļš utt. Pēc dārzeņu mazgāšanas Everts mēdz arī nogaršot – iekosties kādā svaigā dārzenī vai auglī. Šādā veidā ir jau iemācījies daudzu produktu nosaukumus – gan ogu, gan tādus kā kuskus, makaroni utt.
  • Maisīt sastāvdaļas – var maisīt, piemēram, pankūku vai mafinu mīklu. Var maisīt olas omletei. Šo ik pa laikam Evertam piedāvāju, un, lai arī dažkārt mīkla aiziet pāri bļodas malām, tas nav traucēklis!
  • Sastampāt produktus – iedod bērnam kartupeļu stampu un ļauj izpausties! Tikai atceries, ka produktiem, ko piedāvā, jābūt istabas temepratūrā.
  • Izkaisīt miltus (ja nepieciešama miltaina galda virsma mīklas rullēšanai), uzkaisīt uz kūkas pūdercukuru vai citas dekorācijas. Lai izvairītos no lielas šmuces, vari paklāt apakšā cepamo papīru, lai pēc tam vieglāk savākt. Bet vispār rēķinies – nekārtība būs :).
  • Karotes – piedāvā mazajam palīdzēt ar karoti bērt produktus no iepakojuma trauciņā, vai no kāda cita trauciņa otrā.

Ne vienmēr mazais vēlas iesaistīties un tas, ko viņš vēlas darīt, var būt atkarīgs no noskaņojuma. Vēl viena alternatīva, ko piedāvāt – ieliec izlietnē dažādus virtuves priekšmetus (kausiņu, lāpstiņas, karotes), ielej nedaudz ūdeni un ļauj darboties!

Laba ideja ir iegādāties arī spēļu virtuvi. Mazajiem pavāriem noteikti patiks izpausties! (Mums diemžēl tāda nav, bet dzīvē esmu pārliecinājusies, ka šī rotaļlieta mazuļiem ir topā, jo var taču atdarināt mammu / tēti :).

Ja Tev ir vairāki bērni, gatavot visiem kopā var izvērsties par lielāku vai mazāku haosu (drīzāk lielāku:)), tādēļ ir vērts labāk vairāk pievērsties vienam mazulim (un tā uz maiņām), vai arī katram piedāvāt savu darbiņu. Visticamāk viņi ir dažādos vecumos un katra spējām var piedāvāt ko citu.

Gatavojot ar bērnu, dod priekšroku ātri pagatavojamām receptēm – mazulim patiks, ka rezultātu ieraudzīs ātri! Labi varianti – kokteiļi, veselīgas “raw” trifeles (starp citu – pati gatavoju šādas un bērniem patika, varēja paši velt bumbiņas.

Ja esi izlēmis cept kūku, cepumus, mafinus, sastāvdaļas pirms tam sasver, lai nebūtu tā, ka beigās nekas nesanāk.

Gatavošanas procesā ļauj mazulim visu nogaršot! (Ja vien tas ir droši – jēlu gaļu u.tml. labāk nedot).

Pats galvenais – ievēro drošību un tīrību. Nenovieto mazuļa tuvumā asus un karstus priekšmetus. Tāpat arī, ja dod viņam ko samaisīt, tam ir jābūt istabas temperatūrā. Tāpat nedod bērnam darboties ar pikantiem produktiem, piemēram, čili piparu – pirmkārt, viņš var nogaršot. Otrkārt, viņš to var ieberzēt actiņās. Pirms gatavošanas obligāti nomazgājiet rokas.

Nobeigumā links uz rakstu, kurā sīkāk pastāstīts, kā iemācīt mazulim apieties ar naziwww.simplebites.net/knife-skills-for-toddlers

 

 

Rakstā izmantoti padomi arī no bbcgoodfood.com un jamieoliver.com

 

 

2 komentāri

Trackbacks/Pingbacks

  1. Viltīgie dārzeņi | Viens + Viens - […] Joprojām gan uzskatu, ka labākais veids, kā “piedabūt” bērnu ēst ir ļaut viņam darboties virtuvē. Reiz jau rakstīju, kā…

Komentē