“Aktīvs mazulis – gudrs mazulis!”

“Aktīvs mazulis – gudrs mazulis!”

Ikviens zina, ka kustības nāk par labu – kā pieaugušajiem, tā bērniem. Tomēr, kad runa ir par bērniem, īpaši zīdaiņa vecumā, kad mazais vēl tikai mācās apieties ar savu ķermeni, ir svarīgi saprast, kādas kustības viņam nāks par labu, bet kādas var radīt pretēju efektu.

300x0_aktivsmazulis_978-9934-0-5030-5

Grāmatu “Aktīvs mazulis – gudrs mazulis” veidojuši trīs autori – Glens Domens, Duglass Domens un Brūss Heigijs. Zinu, ka arī Latvijā speciālisti šo grāmatu jau ir izmantojuši savā praksē, bet nesen tā beidzot tika iztulkota arī latviešu valodā. Grāmatā autori izceļ vairākas tēmas:

  • “cilvēka galvas smadzenes aug tāpēc, ka tiek vingrinātas, un galvas smadzeņu briedums faktiski tiek sasniegts sešu gadu vecumā;
  • mazi bērni daudz labprātāk mācās nekā dara kaut ko citu;
  • mazi bērni domā, ka visvērtīgākā dāvana pasaulē ir kāda pieaugušā cilvēka, vēlams māmiņas vai tēta, nedalītā uzmanība;
  • izcilākā skolotāja un skolēna komanda cilvēces vēsturē ir māte vai tēvs un bērns;
  • vecāki var bērnam iemācīt pilnīgi visu, ja viņi to dara godprātīgi un patiesi.”

Viens iemesls, kāpēc ir vērts šo grāmatu paņemt rokās ir autoru sasniegumi. Minēšu vienu piemēru – bērniem ar galvas smadzeņu bojājumiem un vispārēju paralīzi iemācīja staigāt!  

Grāmatas autori uzsver, ka svarīgi ir darboties arī ar veselu bērnu, jo tādējādi viņam tiek dota iespēja sasniegt tādu fiziskās izcilības pakāpi, lai viņi kļūtu par ko vien vēlas!

Grāmatā ir 2. galvenās nodaļas:

1. Pārskats par fiziskajām spējām.
2. Bērna fizisko spēju vairošana (idejas un piemēri).

Grāmatas beigās atradīsi arī vairākus pielikumus – informāciju par zīdaiņu pēkšņās nāvas sindromu, praktiski padomi, kā pagatavot dažādus aprīkojumus savam bērnam (piem., rāpošanas celiņu),  bērna attīstības diagrammu utt.

Šajā grāmatā atradīsi skaidrojumu bērna fiziskajām spējām un attiecīgai smadzeņu attīstībai dažādos vecumos. Grāmatā ir ļoti daudz padomu, kā veicināt veselīgu fizisko (un līdz ar to arī garīgo) attīstību mazulim. Sākot lasīt šo grāmatu jutos nedaudz apmulsusi, jo tā nav tipiska literatūra, ko mēdzu lasīt. Tomēr pamazām to lasot un iedziļinoties, atradu dažas atdziņas arī sev. Nekad nebiju aizdomājusies, ka varētu kā speciāli veicināt bērna fizisko attīstību, jo tik bieži fizioterapeiti mūsdienās saka – tas nav vajadzīgs. Tomēr šeit tiek runāts nevis par bērna steidzināšanu, par sēdināšanu vai nepareizu turēšanu, bet gan par to, kā nostabilizēt šīs jaunās prasmes. 

Nu, piemēram, mazulis iemācās rāpot. Ko tālāk? Mēs skatāmies un priecājamies. Apzinīgākie vecāki varbūt noliks istabā dažādus šķēršļus, lai mazulis mācītos tiem rāpot pāri. Ja izmantosim kādu padomu no šīs grāmatas, mēs izveidosim rāpošanas celiņu, kuru var novietot dažādās pozīcijās (ieslīpi, horizontāli utt.) un kurš mazajam esot pat ļoti drošs gulēšanai!

fdfdf

Cik liela motivācija ir izmantot grāmatā dotos praktiskos padomus dzīvē, ir jāizvērtē katram pašam. Tomēr vienu, pēc tās izlasīšanas, varu teikt – katrai darbībai, ko iesaka veikt ar mazuli, ir labs un pieredzē balstīts pamatojums.

Mani visvairāk uzrunāja informācija par:

  • dažādiem zīdaiņa un  attīstības posmiem (velšanos, līšanu, rāpošanu, stāvēšanu, staigāšanu);
  • vispiemērotāku apģērbu izvēle bērnam dažādos attīstības posmos;
  • sportiskām aktivitātēm, kuras var veikt kopā ar bērnu rotaļājoties.

Mazāk interesēja bērna smadzeņu garozas attīstība, bet šī informācija noteikti vairāk noder speciālistiem.

Domāju, ka visvairāk informāciju no šīs grāmatas uztvers nozares profesionāļi (fizioterapeiti, bērnu aprūpes speciālisti), vai tie, kas aizraujas ar dažādām fiziskām aktivitātēm – tiem noteikti būtu interesanti uzzināt, kā kopā ar bērnu vingrot, kā nodarboties tā, lai ieguvējs būtu bērna veselība. Negribētos gan teikt, ka šī grāmata pārējiem vecākiem nederēs. Gluži otrādi. Tas var būt kā ieskats citās (labās) pieredzēs bērnu audzināšanā. Grāmatā paustā informācija ir iespēja palūkoties nedaudz ārpus savas audzināšanas modeļa robežām. 

Nobeigumā grāmatas galvenā atiziņa – aktīvi mazuļi, tāpat kā pieaugušie, ir veselāki par neaktīvajiem! ;)

Grāmatu var iegādāties “Zvaigzne ABC” grāmatnīcās.

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Grāmatas topošajiem un jaunajiem vecākiem | Viens + Viens - […] Glens Domens, Duglas Domens, Brūss Heigijs “Aktīvs mazulis- gudrs mazulis” Par grāmatu vari lasīt te : https://viensplusviens.lv/2015/10/aktivs-mazulis-gudrs-mazulis/ […]

Komentē