Džimbas drošības skoliņa

Džimbas drošības skoliņa

Vakar man bija iespēja paviesoties Centrā Dardeze pie Džimbas! Pie viņa gan parasti ciemos dodas bērni, bet šoreiz viņš savā namiņā laipni uzņēma arī pieaugušos :).

Džimba ir tēls, kas māca bērniem svarīgus drošības noteikumus, kā nekā – viņš nāk no tālās Drošības salas! Bērniem kopā ar skolotājiem vai vecākiem ir iespēja doties Džimbas Drošības ceļojumā. Drošības ceļojums – tā ir 3 stundu gara preventīvi izglītojoša, interaktīva programma, kas notiek Džimbas mājvietā, Centrā „Dardedze”.

Programmas mērķis ir mācīt bērniem personiskās drošības iemaņas saskarsmē ar citiem cilvēkiem – pazīstamiem, svešiem, vienaudžiem vai pieaugušajiem. Programmas laikā bērni izdzīvo dažādas situācijas, kuras palīdz bērniem uzzināt, kā atpazīt bīstamas situācijas, kā tajās rīkoties, pie kā vērsties pēc palīdzības.

Ceļojums, kā jau pieklājas, sākas ar “iekāpšanu vilcienā” un iepazīšanos. Ja vēlas, bērni pirms ceļojuma sākšanas var uzilkt apmetni un paņemt koferīti, kurā glabāt ceļojuma dokumentus un nopelnīto Džimbas naudiņu (par drošības noteikumu iegaumēšanu). Parasti “Drošības ceļojumā” izvēlas doties 1. un 2. klašu skolēni, taču to var darīt arī vecākās bērnudārzu grupiņas, vai bērni pēc 2. klases, jo arī viņiem ir ļoti svarīgi runāt par attiecīgajām tēmām.

Vispirms Džimbas darbnīcā iemācāmies  :

 1. Kas ir personīgās mantas un kāpēc ar tām nevajadzētu dalīties.
 2. Ka mans ķermenis pieder tikai man un man nav pienākuma ar to dalīties.
 3. Kas ir sliktie pieskārieni, kā tos atpazīt un kam par tiem pastāstīt.
 4. Atšķirīgās vietas ķermenī zēniem un meitenēm.
 5. Vai “sliktos” cilvēkus var atpazīt pēc izskata?

Viss notiek caur diskusiju un interaktīvām spēlēm.

IMG_5001

IMG_4996  IMG_5002

Tālāk devāmies uz Džimbas teātri.. Tajā noklausamies audio stāstu par diviem bērniem, ar kuriem vēlas iepazīties nepazīstams makšķernieks. Galu galā viss beidzas veiksmīgi, jo bērni zināja, kā pareizi jāsauc palīdzība. Pēc tam šo situāciju izspēlē paši bērni uz Džimbas teātra skatuves! Atbildot uz kontroljautājumem saņem Džimbas naudiņas, zīmogus pasē un var doties tālāk!

IMG_5003

Nākamā pietura – Stāstu parks. Tajā apskatām attēlus ar dažādām nepatīkamām situācijām un izrunājam, kā tajās rīkoties. Saprotam arī to, kādu informāciju par sevi un vecākiem vajadzētu zināt no galvas, bet arī to, ka ar šīs informācijas dalīšanos ir jābūt ļoti piesardzīgiem. Šajā pieturā tiek izrunāta arī drošība internetā. Bērni katrs tiek aicināti izlasīt kādu no sagatavotajām vēstulēm internetā un dalīties ar to, kā, viņuprāt, būtu pareizi uz tādām reaģēt.

IMG_5005

Pirmspēdējā pietura “Drošības ceļojumā” ir paša Džimbas namiņš, kurā vēlreiz tiek pārrunāti visi drošības noteikumi. Džimba pastāsta bērniem vairāk par sevi un aicina droši rakstīt viņam vēstules un sūtīt zīmējumus.

Ceļojuma beigās par sakrāto naudiņu bērni var iegādāties suvenīrus – Džimbas plakātus, nozīmītes, uzlīmes. Un, protams, kafejnīca!

Vecāki un skolotāji! Piesakiet bērnus Džimbas drošības ceļojumam, vai uzaiciniet Džimbu ciemos uz savu bērnudārzu vai skolu! Tas, kas te tiek mācīts, ir jādzird katram bērnam!

Katra bērna līdzdalības maksa programmā ir 1,20 EUR. Programmu līdzfinansē Latvijas Republikas Labklājības Ministrija.

Vairāk par “Džimbas drošības ceļojumu” lasi Centra “Dardedze” mājas lapā: www.dzimba.lv/dzimbas_drosibas_programma/dzimbas_drosibas_celojums.php

Pavasarī un vasarā iespējams pieteikt bērnus uz “Džimbas drošības nometni”. Par to vairāk lasi: www.dzimba.lv/dzimbas_drosibas_programma/dzimbas_drosibas_skolina.php

Vienu reizi mēnesī, katra mēneša pēdējā sestdienā no plkst. 11.00 – 14.00 notiek arī “Džimbas ģimenes rīti”. Tajos kopīgu un noderīgu laiku var pavadīt vienlaicīgi 3-4 ģimenes (kopā ne vairāk kā 15 cilvēki). Par “Džimbas ģimenes rītiem” lasi: www.dzimba.lv/dzimbas_drosibas_programma/gimenes_rits.php

Noderīgus materiālus par bērnu drošību vari atrast www.dzimba.lv

2 komentāri

 1. Avatar

  Kolosāli. Kā lai es šito atceros pēc gadiem diviem, kad manējam tas būs aktuāli..

  Atbildēt
  • Laura

   Tad arī manējam būs aktuāli, tā kā atgādināšu :)

   Atbildēt

Komentē