10 iemesli, kāpēc ir forši bērnus audzināt Latvijā

10 iemesli, kāpēc ir forši bērnus audzināt Latvijā

Mēs esam pieraduši čīkstēt par savu valsti. Par garajām rindām pie ārstiem, par “bezmaksas” izglītību, par zemajām algām un pabalstiem. Visu uztveram kā pašu par sevi saprotamu, un tā vien šķiet, ka uzskatām, ka esam pelnījuši tikai saņemt, nevis dot.

Skaidrs, ka ikvienai valstij un tās politiskajai un sociāli ekonomiskajai sistēmai ir savi plusi un mīnusi, arī Latvijai, taču, es domāju, ka kopumā šī ir pat ļoti laba valsts, kurā audzināt bērnus!

Iemesli, kāpēc ir forši bērnus audzināt Latvijā: 

Bērnu kopšanas atvaļinājums – mūsu valstī ir pieejams 1 – 1,5 gadus garš bērnu kopšanas atvaļinājums. Apmaksāts. Jūs noteikti esat pamanījuši, ka pēdējā laikā ASV pilsoņi arvien vairāk runā par to, cik negodīgi ir atgriezties darbā tad, kad mazulim ir tikai 3 mēneši. Pie tam vairumā gadījumu šo 3 mēnešu laikā vecāki nesaņem NEKĀDU pabalstu! Šobrīd notiek diskusijas par to, lai vismaz šie 3 mēneši būtu daļēji apmaksāti. Daži ASV uzņēmumi nāk pretī saviem darbiniekiem piedāvājot apmaksātu bērnu kopšanas atvaļinājumu. Piemēram, Google – 7 – 12 nedēļas, Facebook – 17 nedēļas, bet Virgin tuvākajā laikā plāno piedāvāt veselu gadu apmaksātu bērnu kopšanas atvaļinājumu vienam no vecākiem. Tomēr tie ir tikai izņēmumi.
Pārdomas par šo tēmu jau ir uzrakstījusi Inga no lepetitpot.lvieskatites! 

Klimats – burvīgas četras sezonas! Bērni var piedzīvot sauli, sniegu, lietu, vēju, dubļus, – 30 un + 30 grādus, bet nekas no tā visa nav bīstams dzīvībai. Nav viesuļvētru, nav zemestrīču, nav cunami, nav smilšu vētru. Bērni var mācīties dabā – peldēt, slēpot, pētīt krāsainās lapas, iekopt dārzu pavasarī, novākt ražu rudenī utt.

Daba – lai kurā Latvijas vietā mēs dzīvotu, daba ir pieejama, nebaidos teikt, maksimums 20 minūšu attālumā. Mežs, svaigs gaiss, jūra, upes, ezeri, pludmales. Un atkal – šī daba ir diez gan draudzīga. Nav jāparvar šķēršļi, lai tajā nokļūtu, nav mežonīgu zvēru, kas mums pie pirmās izdevības uzbruktu. Garšīgas un visiem pieejamas meža veltes rudenī! Iespējams, ka lielākais apraudējums dabā šobrīd mums ir tik vien kā ērces! Tomēr neaizmirsīsim, ka arī mums pret dabu ir jāizturas draudzīgi un saudzīgi.

Iespējas nākotnē – pierasts domāt, ka lielās iespēju zemes ir visapkārt, tikai ne te. Mēs gan domājam citādāk. Latvijā ir mazāka konkurence it visā. Ir vieglāk kļūt par vislabāko kādā jomā. Ir vieglāk kļūt par prezidentu, ir vieglāk kļūt par pazīstamu mūziķi vai pavāru, rakstnieku un mākslinieku. Tas nenozīmē, ka nevajadzētu praktizēties ārpus Latvijas,  bet skaidrs, ka Latvijā tev ir vieglāk būt tam, kurš kādā jomā būs pirmais un labākais.

Medicīna – STOP! Ar šo argumentu es nedomāju, ka viss ir perfekti. Skaidrs, ka medicīna un veselība ir tā joma, kurā, lai vecāki un bērni justos labi, vēl ir ļoti daudz kas darāms. Bet tā būs vienmēr, jo nekad taču mēs neapstāsimies un neteiksim, ka ir labi visiem, un par visiem 100%. Lai arī bez labdarības akcijām smagi slimu bērnu ārstēšanai neiztikt, lai arī šķiet, ka nekad nepienāks rinda pie bērnam nepieciešamā speciālista, kopumā, manuprāt, tomēr nav tik traki. Kaut pasekojot līdzi “instagram mammām”, ir skaidrs, ka, tajā pašā ASV, bērniem, kuri slimi ar vēzi, vai kādu nopietnu sirds slimību, ārstēšanu neviens neapmaksā. Izmantojot sociālos tīklus, mammas lūdz finansiālu palīdzību saviem sekotājiem, lai varētu apmaksāt kārtējos rēķinus, kas saistīti ar medicīnas pakalpojumiem. Radošākās mammas naudiņu vāc ar saviem darbiņiem.
Galvenais, ko gribēju teikt – nē, mums viss nav perfekti, bet ir pieejami bezmaksas speciālisti bērniem, kā arī maksas speciālisti, kas tomēr kopumā nav par kosmiskām cenām. Grūtnieču aprūpe ir bezmaksas un izmeklējumi ir daudz biežāki, kā, piemēram, UK (lai gan te noteikti arī ir dažādas pieredzes). Esmu patīkami pārsteigta, ka grūtniecības laikā varu izvēlēties speciālistu arī privātajā sektorā bez papildu samaksas!

Izmaksasviss tik dārgs, viss tik dārgs! Tomēr no 122 pasaules valstīm pēc dzīvošanas izmaksām Latvija ir tikai 67. vietā (salīdzinājumam: Igaunija ir 58. vietā, Lietuva – 68. vietā). Protams, blakus uzreiz rodas jautājums par algām un to lielumu – te pēc Starptautiskās Darba organizācijas 2009. gada datiem Latvija ir 38. vietā (no 70.).  Jāņem gan vērā, ka ir dažādi veidi, kā tiek salīdzinātas darba algas pasaulē, jo šī ir joma, par kuru ir grūti iegūt godīgus datus no visas pasaules. Eiropas Savenības ietvaros tiek salīdzināta minimālā alga. Tomēr, lai cik augsta liktos īres maksa tik ekskluzīvā vietā kā Vecrīga, paskaties uz cenām Parīzē; lai cik liela liktos summa par privāto bērnudāru, paskaties to cenas Londonā…

Pārtika – skatoties dokumentālās filmas par pārtiku citur pasaulē, atkal nākas secināt, ka veselīga un sezonāla pārtika mums ir ļoti pieejama. Arī lielveikalos pusfabrikātu un neveselīgās pārtikas īpatsvars, šķiet, ir mazāks, kā līdzīgos veikalos lielākajās pasaules pilsētās. Katram latvietim ir kā minimums viens radinieks, draugs vai  kolēģis, kas dzīvo laukos, un attiecīgajā sezonā par izdevīgu cenu (vai pat par brīvu!), piedāvās zemenes, ābolus, bērzu zulas, ķirbjus utt. utjp.

“Food Revolution” vēstnieku programmas ietvaros esmu redzējusi, kā izskatās skolēnu pusdienas daudzviet pasaulē. Ziniet – lai arī uzlabojamas lietas būs vienmēr, kopumā, pie mums ir ļoti labi! Mēs varam tikai turpināt tiekties uz to, lai skolēnu ēdienkartē būtu vēl lielāks vietējo bioloģisko produktu īpatsvars.

Drošība – kad dzirdam par šausminošiem teroraktiem Parīzēm, Beļģijā, Pakistānā un citur, domāju, ne viens vien nodomā – cik labi, ka pie mums tā nav. Pēc Globālā miera indeksa retingiem, Latvija ir 40. drošākā valsts pasaulē (no 162. pasaules valstīm). Un noteikti, vieta būtu vēl labāka, ja vien nebūtu tās saspīlētās attiecības ar mūsu lielo kaimiņzemi…

Valodas – vieta, kurā mēs dzīvojam, ir maza, tomēr kaut kādā ziņā liek mums būt multikulturāliem. Mācīties valodas, lai varam mācīties (lai cik ironiski tas neizklausītos – studēt ārzemju literatūru, pētījumus utt.), lai varam sadarboties ar vietējiem dažādu tautību pārstāvjiem, un sadarboties starptautiski. Mēs esam spiesti mācīties valodas! Un, lai arī kādam tas šķet diskriminējoši (jo mēs redz nevaram iztikt tikai ar latviešu valodu), valodas ir milzīgs ieguvums cilvēka – bērna intelektam!

Attālums ir relatīvs – lai cik tālu mēs viens no otra valsts robežās dzīvotu, mēs esam viens otram tuvu. Arī omīte vistālākajā Latgales nostūrī Rīgā dzīvojošai ģimenei, pasaules mērogā atrodas ļoti tuvu (un attālums nav labākais attaisnojums, lai viņu neapciemotu;)! Salīdzinājumam: Liepāja – Daugavpils – 428 km; Ņujorka – Čikāga – 1270 km.

 

Neuztver visu, kas mums Latvijā pieejams,  kā pašu par sevi saprotamu! Vienmēr jau labāk liekas tur, kur mēs paši neesam, bet vai tā tiešām ir? :) Nesaku, ka kaut kur ir labāk vai sliktāk – katrai vietai ir savi plusi un mīnusi! Galvenais jau atrast to, kas labāk der tavai ģimenei!

FOTO: Krista Kudore 

25 komentāri

 1. Avatar

  Forši, ka par šo raksti. Vēl viens “pluss” ir bērnu dārzi. Citur tie ir vai nu par astronomiskām summām, vai uz īsāku laika periodu. Protams, arī man patīk paīdēt par rindām, taču tas tikai tāpēc, ka man nepatīk Nila Ušakova politika. Līdzmaksājums par privāto dārzińu ir tomēr pacełams un neliek kā GB palikt mājās

  Atbildēt
 2. Avatar

  Paldies par rakstu! Vismaz vēl kāds atklāti pasaka kā ir.

  Vēl no savas puses varu minēt, ka pie mums salīdzinoši daudz jaunās ģimenes spēj tomēr iegādāties mājokli, kas lielā daļā valstu ir tikai utopisks sapnis.

  Būtībā visu rakstā minēto iemeslu dēļ arī mēs, kas esam miksēta ģimene, par savu dzīvesvietu izvēlējàmies tieši Latviju, lai cik skaista neliktos vīra dzimtene Itālija. Mūsu valsts ir daudz,daudz draudzīgāka ģimenēm. Protams, pašiem smagi jāstrādā, lai kaut kas būtu, bet vismaz ir sasniedzami izvēlētie mērķi.

  Atbildēt
 3. Avatar

  Un mums nav arī zemestrīces, orkāni un indīgi dzīvnieki.. :)
  Par mājokli jaunajai ģimenei – nemaz tik viegli nav pie tāda tikt… zinu valstis, kur tādu piešķir valsts.
  Un medicīnas sistēma pieklibo pamatīgi.
  Bet tam visam pāri jā – relatīvi svaigs gaiss (nav smogu, utt), meži, jūra (tiesa gan piesārņotākā pasaulē) – tas ir tas, kas Latviju pārvērš par ideālu vietu. Ar nosacījumu, ka pašiem ļoti jādarbojas un tad jau viss arī būs :) tas arī ir tas labākais, kas mums ir – iespēja būt dabā un arī rūpēties par to, pēc manas filozofijas, tas viss svarīgāk!

  Atbildēt
 4. Avatar

  Paldies. forši redzēt, ka plašāk tiek uzsvērti Latvijas plusi. :)

  Atbildēt
 5. Avatar

  Ļoti patīk.

  Atbildēt
 6. Avatar

  Ja vēl cilvēki vairāk maksātu nodokļus, ne tikai domātu, kā apiet likumu, kā kaut ko nesamaksāt, tad arī varētu sūdzēties, ka valsts mums kaut ko nenodrošina. Un, kad man kāds saka, ka bērns, tas ir dārgi, tad atbildu, ka bērnus dārgus padara vecāki, jo diez vai bēbītim ir nojauta, ka tas rāpulītis ir Calvin Klein un ratiņi maksāja 1000€ – nu tas izmaksu sakarā.

  Atbildēt
 7. Avatar

  Man, ārzemēs dzīvojošai jaunai māmiņai, šī tēma ar katru dienu ir arvien aktuālāka. Šim sarakstam piekrītu daļēji…par to laiku un ekonomisko stāvokli laikam ne :-) Dzīvoju Maltā, kur laiks tiešām ir debeskigs. Bet šeit pietrūkst mūsu kultūras, teātra, operas, izstāžu, Kalnciema tirdziņa utt. Tas ļoti svarīgi kļūst īpaši kad mazais sāk augt, jo gribas, lai viņa izaug par kulturālu, pieklājīgu, kreativu cilvēku nevis mežoni un değenerătu, kas visu dienu zviln pludmalē. To pievienotu sarakstinam, kā arī jaukās jaunās lietiņas ko latvieši sakuši ražot un meistarot, mintesorri uzplaukumu, grāmatiņas , bibliotēkas un vispārēju cilvēku izglitotibu. Man tā pietrūkst. Gribas atpakaļ, bet biku baile ;-)

  Atbildēt
 8. Avatar

  Piekrītu Ievai. Kultūra visās izpausmēs Latvijā ir ļoti augstā līmenī un pieejams. Atceros kā dēls 9 g.v. klausījās koncertu – Baha kantāti ar orķestri – vēsturiskajā Rīgas Domā. Lai gan daudzi vietējie iedzīvotāji šo nenovertē.

  Atbildēt
 9. Avatar

  Paldies par rakstu. Vērtīgs atgādinājums !

  Atbildēt
 10. Avatar

  Visu cienu, bet tas ir atkarigs ar kuru valsti salidzina. Protams, var minet tos krasakos piemerus, bet ja paskatamies tepat Eiropa uz Austriju, tad taa butu valsts, ko noteikti liktu ka paraugu. Esmu nodzivojusi tur gandriz 8 gadus un varu teikt, ka ir super pardomati pabalsti, pasi vecaki var izveleties cik ilgi palikt majas ar mazuliti un tas attiecigi tiek apmaksats. Jau gatavajos apmaksu modelos ir paredzeta iespeja kadus menesus pabut majas ar bernu ari tetim. Obligata veselibas apdrosinasana. Super infrastruktura maminam ar berniem, atputas un kulturalas izklaides iespejas ar mazajiem, nemaz nerunajot par dabu, agro pavasari, ilgajam saules stundam un velo rudeni. Visapkart viss zied, ja gribas vel pavartities pa sniegu – ludzu uz kalniem paris stundu brauciena. Termalie baseini vien ir to verts.
  Jaa, bus biski talak lidz jurai un nebus Kalnciema ielas tirdzina, bet tie tad ari tadi lielakie minusi ;)

  Atbildēt
  • Laura

   Tāpēc jau raksta virsraksts nav “labākā valsts, kurā audzināt bērnus” :)

   Atbildēt
 11. Avatar

  Piekriitu pilnigi visam! Plus izcila, bagatiga kulturas dzive – gan profesionaalaa, gan fenomenaalaa pasdarbiiba, gan muzikas un makslas skolas (bezmaksas) katraa pilsetaa, koncerti laukos, pasaules meroga fenomens Dziesmu Svetki – kur vel taa ir?!! Un piebilde par berna kopsanas atvalinajumu – ASV tie neapmaksatie 3menesi ir tikai tad, ja uznemuma strada vismaz 50 cilveku, mazakos nav vispar.

  Atbildēt
 12. Avatar

  Gribeju jau komentet par to medicinu UK, bet Tu esi loti korekti izlabojusi. Tiesam ir ta,ka Tu tagad esi atstajusi, nevis no rita😊 Vienigais,kam nepiekritu,ka medicina ir laba Latvija, bet viss parejais ta ir. Vel ari domaju,ka visur ir labi, ja juties pozitivi un raugies ar atvertu skatu uz dzivi. 😊

  Atbildēt
 13. Avatar

  Piemetināšu, ka dažos ar bērnu laišanu pasaulē un audzināšanu saistītos jautājumos esam krietni demokrātiskāki par daļu Rietumeiropas – mājdzemdības un mājapmācība ir legālas un ar valsts iestādēm saskaņojamas opcijas. Tā tas nebūt nav Skandināvijā, Vācijā u.c.

  Atbildēt
 14. Avatar

  Tas ir jauki, ka ir tik daudz jaunu, patriotiski noskaņotu jaunu cilvēku… un tomēr, tepat blakus, Igaunijā, ir daudz mazāki nodokļi, lielāks bērna kopšanas pabalsts un daudz elastīgāka banku sistēma mājokļa iegādei… Mani bērni dzīvo tur. Viņu viedoklis – lai kā sabiedrība nekritizētu Latvijas izglītības sistēmu, Igaunijā ļoti stingri pieturas pie klasiskas apmācību sistēmas, disciplīnas, mācībām uz rezultātu utt, kas Latvijā sen atzīta par novecojušu un izskaužamu. Viņiem tas nepatīk. Retorisks jautājums – kas ir plusi, kas mīnusi.

  Atbildēt
 15. Avatar

  Reāls Beleviča kunga pasūtīts raksts.

  Atbildēt
  • Laura

   Protams. Jo, ja Tu neesi apmierināta, man arī tādai jābūt! :)

   Atbildēt
  • Avatar

   Šis IR reāls pasūtījuma raksts – ar to tiek “pasūtīti” visi īgņas un ņerkstētāji. Priekā!

   Atbildēt
 16. Avatar

  Bērnu kopšanas atvaļinājums – kapēc salīdzinājums ir tikai ar ASV? Paņemam varbūt eiropu?
  Ak, un bērnu pabalsti…
  Un jādomā ka par to algu ko pelna tai pašā google, Virgin etc, vecāki ir spējīgi algot auklītes.

  Klimats – burvīgas četras sezonas! – Jā, un katrai sezonai ir nepieciešams savs piemērots apģērbs kurš Latvijā sevišķi bērniem, nemaz tik lēts nav.

  Daba – jā, daba noteikti ir skaista un lai viņu baudītu ir jābūt makten uzmanīgam lai nenovietotu auto zem zīmes. Bet ja vēlies izmantot sabiedrisko… nu, jūs mani sapratāt.

  Iespējas nākotnē – ja ja… iespējas ar nezcik augstākajām izglītībām strādāt lielveikalā par kasieri.

  Medicīna – lai tiktu ar nosūtijumu pie sopciālista kvotas beidzas jau vasarā vai jāgaida nezik mēneši. Negribi gaidīt? Maksā.
  “Instagram mammas” ASV – lielisks rādītājs.

  Izmaksas – Parīze, Londona… algas salīdzinājām?

  Pārtika – laikam vienīgais punkts kurš ir pozitīvs. Turklāt es ieteiktu aizliegt visādas burgernīcas un citus fast food pasākumus.

  Drošība – pagaidām jā.

  Valodas – Latviešu/krievu…

  Attālums ir relatīvs – nu un?

  p.s. komentus dzēst nav labi, pie tam tādus kuri nesatur rupjības.

  Atbildēt
  • Laura

   Šis ir mans blogs un es nepretendēju uz superanalītisku rakstu, kas būtu pārpublicēšanas vērts nopietnos pētnieciskos medijos… tikai manas sajūtas. To lūdZu ņemt vērā…

   Atbildēt
 17. Avatar

  Apbrīnojami, ka cilvēki vēl nav sapratuši, ka realitāti sev apkārt veidojam mēs paši. Tas attiecas uz negatīvajiem komentētājiem. Skumji, ka cilvēki ir tā pārņemti ar sevi un valsts noniecināšanu, sazvērestību teoriju saskatīšanu un līdzcilvēku noniecināšanu, ka vairs neredz visu skaisto un labo sev apkārt.

  Atbildēt
  • Laura

   Iedomājies, kādi komentāri būtu pie šāda raksta Delfos :D

   Atbildēt
 18. Avatar

  Ja nav nopietnu saslimšanu, tad medicīnai arī nav ne vainas. Zobārsts, higēnists bezmaksas līdz 18 gadiem! Ģimenes ārsts un analīzes arī. Daudzus medikamentus izraksta uz sarkanās receptes un var dabūt par kapeikām. (Piemēram Beļģijā jāmaksā par zīdaiņa vizīti pie pediatra…) Bezmaksas pusdienas skolēniem līdz 4. klasei. Pašvaldību finansētas sporta, tautasdeju un mūzikas nodarbības bērniem. Un lai arī bērnu apģērbi veikalos nav no lētajiem – mums ir tik plaša izvēle ar humpaliņām kā nekur citur! Un tur tiešām var artrast visu ko vajag par ļoti zemu cenu… :) Pozitīvs rakstiņš! Tādus mūsu sabiedrībai vajag vairāk, jo dažreiz tiešām ir grūti atcerēties visu to labo, kas mums ir dots…

  Atbildēt
 19. Avatar

  Paldies tev Laura par atgādinājumu! Ikdienas skrējienā man, domāju ne tikai man, aizmirstās tās pierastās, pašas par sevi saprotamās, bet foršās lietas, kas ir mūsu Latvijā, kas tiešām padara šo valsti par kolosālu vietu kur dzīvot, strādāt, veidot ģimeni un audzināt bērnus. Nez kādēļ lielākjai daļai cilvēku ir tendence ieciklēties uz negatīvajām lietā, bet pozitīvās un foršās pat nepamanīt? Labi ka ir kāds, tāds kā tu, kas par to atgādina. Pladies! :)

  Atbildēt
 20. Avatar

  Raksta autors par ārrzemēm un, iepspējams, par bērnu esamību nojauš no citu žurnālu publikācijām vai raidījumiem. Jā, patriotisms ir apsveicama lieta, tomēr neviens punkts, pat arguments par 4 gadalaikiem ir muļķibas.Latvijā caurmērā visu gadu ir rudens un izņēmumu gadījumos paveicās ar saulainu pavasari vai ziemu ar sniegu. Bērnam nekad nevar zināt, ko vilkt mugurā nākamā dienā. Plus vēl draņķīgais ziemeļaustrumu vējš cauru gadu, kas sit uz klepu un iesnām. Es tik par to maigāko argumentu. Parējos 9 nekomentēšu, bet man patīk, ka ir cilvēki, kam viss ir labi :)

  Atbildēt

Trackbacks/Pingbacks

 1. Būt par mammu pasaulē | ANCHAANS DUBAIJĀ - […] izlasīju viensplusviens.lv rakstiņu par to, kāpēc forši bērnus audzināt Latvijā. Esmu jau par to ik pa laikam rakstījusi, bet,…

Komentē