Ēst bio nenozīmē dzīvot zaļi!

Ēst bio nenozīmē dzīvot zaļi!

Pēdējā laikā man šķiet, ka cilvēkiem ir tendence likt vienādības zīmi starp “ēst bio pārtiku” un “dzīvot zaļi”. Kas tas par aplamu pieņēmumu? Tāpat, “ēst bio pārtiku” uzreiz nenozīmē “ēst veselīgi”. To es saku tādēļ, lai man nebūtu entās reizes jāpaskaidro, kāpēc es, kā blogere, mēdzu sadarboties arī ar tādiem brendiem, kas nav 100% videi draudzīgi, nav 100% fair trade, nav 100% eko. Lai gan, šīs īpašības, izvēloties sadarbības partnerus, notekti ir liela priekšrocība.

Es vēlos atzīties – es neesmu 100% zaļi domājošs cilvēks. Varbūt kādreiz es tāda būšu, bet šobrīd, 26 gadu vecumā, neesmu līdz tam vēl tikusi.

Iespējams, sagraušu kāda ilūzijas, bet, vispirms, bio pārtiku izvēlos ļoti egoistisku iemeslu dēļ. Savas ģimenes veselības dēļ. Un tāpēc, ka garšo! Jā, šad tad arī našķus (kas taču nozīmē, ka neēdu 100% veselīgi) – tomēr mani motivē fakts, ka gan bio čipsos, gan bio saldējumā ir krietni mazāk sastāvdaļu, tās ir dabīgākas, un, galu galā, es saprotu, kas ir rakstīts uz etiķetes. Tad, kad kārojas kas salds, tad bio našķi šķiet labāka alternatīva par citiem.

Tikai pēc tam man rūp pārtikas iepakojums. Pirmkārt, atkal – egoistisku iemeslu dēļ – lai tas saglabātu labās produkta īpašības (kas nozīmē mazāk konservu, mazāk plastmasas). Otrkārt, bet ne galvenokārt – lai iepakojumu var pārstrādāt. Par laimi, mums pie mājām atkritumu šķirošana ir atvieglota! Un, kad ir pieejami attiecīgie konteineri, tad vainas apziņa nešķirot ir daudz lielāka kā gadījumos, ja tie atrodas kaut kur tālāk, un prasa lielu paša iniciatīvu.

Fair Trade jeb godīga tirdzniecība. Lielisks marķējums, ko ir viegli atpazīt. Šis marķējums garantē, ka produkta ražošana ir abpusēji izdevīga gan ražotājiem, gan tirgotājiem, gan patērētājiem. Fair Trade produkta ražošanā iesaistītie tiek cienīti, strādā piemērotos darba apstākļos, saņem godīgu atalgojumu. Priecājos, ja uz produkta, ko vēlos iegādāties, ieraugu arī šo marķējumu.

Un te nu mēs apstājamies… Apstājamies, jo, piekritīsiet, ir ļoti grūti pieņemt lēmumu attekties no visa, kas kaut kādā veidā, kādā pasaules vietā, kādam var nodarīt pāri. Vienalga, vai tā ir daba, vai tie ir cilvēki, kuri tiek nodarbināti, iespējams, necilvēcīgos apstākļos. Ir grūti ieskatīties acīs visām pasaules problēmām, ir grūti būt 100% ētiskam savā ikdienā. Varbūt esmu briesmīgi egoistisks cilvēks, bet es apzinos, ka šobrīd vēl neesmu ne tuvu 100% ētiskam dzīvesveidam, un nebūšu arī tuvāko 10 – 20 gadu laikā.

Tas, ko es daru šobrīd, ir maza, maza, niecīga daļiņa no visa, kas slēpjas zem vārdiem “dzīvot zaļi”. Es negrasos atteikties no bio pārtikas tādēļ, ja, pēc kāda domām, kopā ar to būtu jānāk 100% zaļām izvēlēm visās citās dzīves svērās. Ja tā padomā, bio pārtiku ģimenē sākām izvēlēties gadus 4 – 5 atpakaļ. Sākot ar mazumiņu, nonākot līdz tās pārsvaram mūsu mājās. Pēc tam sākot domāt par videi  un mums pašiem draudzīgiem mājas tīrīšanas līdzekļiem, kosmētiku. Tātad nevarētu arī teikt, ka mēs esam izvēlējušies kaut ko vienu, un pie tā arī apstājušies. Progress ir. Ļoti ļoti lēnām, bet ir. Kas zina, kas būs nākamais, bet viens man ir skaidrs – tā saukto “zaļo dzīvesveidu” sākot pamazām, atpakaļceļa vairs īsti nav. Tāpēc apsolu sev – progress būs.

Sanāca tāda kā attaisnošanās. Bet patiesībā vēlējos tikai paskaidrot, lai nav pārpratumu – es neīstenoju 100% zaļu dzīvesveidu, bet tas nenozīmē, ka es nerunāšu par mazām lietām, ko mēs katrs varam mainīt savā ikdienā, jo tieši mazās lietas ir tās, kas kopā var padarīt zaļākus mūs pašus, mūsu valsti, galu galā planētu. 

FOTO: fluentsolar.com

2 komentāri

 1. Avatar

  Kā man nepatīk, ka daži uzskata, ka vajag visu, vai neko! Ir tik daudz starpstadiju līdz zaļam dzīvesveidam. Un gribas domāt, ka katrs mazais solītis ir labāk. Es sāku no kosmētikas stūrīša, tagad pamazām ķeroties pie pārtikas. Un tas tiešām ir vienvirziena ceļš. Lēns progress šķiet, ka tieši nodrošina izdošanos.

  Atbildēt
  • Laura

   Vai ne.. vai tad vispār ir iespējams uzreiz radikāli un visu uzreiz!

   Atbildēt

Komentē