Grūtniecība un apetīte…

Grūtniecība un apetīte…

Nav divu vienādu grūtniecību. Tas nozīmē, ka nav divu vienādu grūtniecības dīvainību, tai skaitā tās, kuras attiecas uz ēdienu. Vai tās maz ir patiesība, vai tomēr mīts? Arī man grūtniecības laikā šad tad ir sakārojies kaut ko IT KĀ dīvainu, bet, ja godīgi, tā mēdz gadīties arī bez īpašā stāvokļa “grūtniecība”.

Iesākumā piebildīšu, ka manas attiecības ar ēdienu ne vienmēr ir bijušas spīdošas. Pat ne tuvu tam. Ir bijis periods manā dzīvē, kad man tas tik ļoti riebās, ka centos no tā izvairīties pavisam. Ironiski – gatavot ēst man paticis vienmēr, bet ne vienmēr man ir paticis ēst! Un es zinu, ka neesmu tāda vienīgā. Jūs noteikti zināt tos tievos cilvēkus, kuru instagram konti ir pārbagāti ar ēdienu bildēm, un nesaprotat, kā viņi joprojām var būt tik tievi! Daļai no viņiem noteikti ir paveicies ar vielmaiņu, citi cītīgi sporto, un vēl ir tādi, kuri nebūt neapēd visu, kas redzams viņu fotogrāfijās. Bet tas jau ir pavisam cits stāsts.

Lai nu kā, kopš satiku Tomu, manas attiecības ar ēdienu ir krietni uzlabojušās. Ja uznāk “melnie”, viņš mani pieskata, it īpaši jau grūtniecības laikā. Es arī ļoti labi apzinos, ka grūtniecība (un arī periods pirms un pēc tās) ir laiks, kad ar uzturu jokot nedrīkst. Abas reizes, kopš paliku stāvoklī, galvā nostrādāja tāds klikšķis, kas mudināja mani ēst veselīgi.

PIRMAIS TRIMESTRIS – ĒST VISU, NO KĀ NEPALIEK SLIKTI!

Pirmajā trimestrī liela daļa grūtnieču piedzīvo “rīta nelabumu”, kas gan bieži ieilgst visas dienas garumā. Esmu novērojusi, ka tieši šis ir laiks, kad grūtnieces izvēlas par labu kādam specifiskam ēdienam. Ēdienam, kurš nešķebina dūšu ne ar savu smaržu, ne garšu. Un ja tas viss “paliek iekšā”, tad jebkurš tāds ēdiens pirmajam trimestrm tiek atzīts par labu esam. Ir grūtnieces, kas šajā laikā pamanās pat pamatīgi zaudēt svaru! Es neesmu no viņām, jo vemšana un izteikti slikta dūša mani nemocīja. Tomēr jutu, ka dūša paliek sliktāka tad, ja ik pēc 2 – 3 h netiek kaut kas apēsts, tāpēc mana ēdienkarte pirmajā trimestrī bija teju perfekta – sastāvēja no 5 mazām maltītēm dienā. Mazām un veselīgām! Organisms prasīja vairāk dārzeņu, svaigi spiestas sulas, izjuta nepatiku pret gaļu. Atslēgas vārdi manai labsajūtai bija – vieglas maltītes un sildošas zupas rudens / ziemas vakaros.

OTRAIS TRIMESTRIS – TURĒTIES PRETĪ KĀRDINĀJUMIEM…

Otrais trimestris ir salvens ar to, ka tiek sludināts kā īstais laiks, kad baudīt grūtniecību. (It kā) nav sliktas dūšas, (it kā) nekas nesāp, (it kā) ir laba apetīte. Arī man apetīte šajā laikā atgriezās “normālās sliedēs”. Parādījās arī mazas dīvainības. Šad tad sakārojās “Idilles” gurķīši, bezalkoholiska “Asiņainā Mērija”, želejkončas… Pirmie divi varbūt arī nav tas sliktākais, bet tās želejkončas pēc divu dienu lietošanas, un sastāva pārlasīšanas, tomēr atmetu. Par laimi nekur nepazuda vēlme arī pēc veselīgiem ēdieniem. Šad tad apēdu veselu citronu! Arī lielāko svara pieaugumu piedzīvoju tieši otrajā trimestrī, un tas, par spīti kādam kārdinājumam, mudina piebremzēt… Dažreiz pat pieķeru sevi pie domas “kas es nevaru kā normāla grūtniece vienkārši sēdēt dīvānā un pieēsties? Nu vismaz apēst paciņu čipsu un saldējumu! “. Diemžēl vai par laimi – nevaru (ar retiem auksto ziemas dienu izņēmumiem). Dažreiz mani pašu nokaitina, cik pareizi man gribas ēst!

PregnancyFood_d7046a

TREŠAIS TRIMESTRIS – KAD MAN GRIBĒSIES ĒST?

Pienāk trešais trimestris un vēders ir pilns…. ar bērnu! Pēkšņi ēdienam atvēlētā vieta ir mazāka, kā līdz šim. Mani rīti iesākas gaidot, kad parādīsies slavenā apetīte. Mani vakari paiet gaidot, kad sakārosies to ekskluzīvo saldējumu, ko speciāli man no veikala atnesis vīrs. Dažreiz tas ir emocionāls besis, citreiz tīri fizisks, bet no otrā trimestra apetītes vairs nav ne miņas! Priecājos un baudu katru reizi, kad patiešām ir sakārojies ēst! Un tieši tie ir brīži, kad kāds no malas pamanās nokomentēt – “ūūū, kārumiņš!”, “kāds Tev liels puncis!”, “šito taču grūtniecēm neiesaka!”, “tiešām negribi vēl vienu porciju?” utt. Nav jau nekas slikts un traks, bet amizanti gan..:) Un komentāri par “lielo vēderu”, vai kilogramu ieraudzīšana uz svariem, ēšanu nepadara vieglāku. Lai gan ar prātu taču zināms, ka grūtniecība ir labākais iemesls svara pieaugumam. Ir jau ir, bet jūs taču zināt, kādas mēdz būt sieviešu attiecības ar svariem… ne vienmēr tās pašas draudzīgākās…:) Arī es pie tām strādāju!

Kādas bija Tavas ēšanas dīvainības grūtniecības laikā? JA bija.

FOTO: www.sheknows.com

33 komentāri

 1. Avatar

  Laura, paldies Tev, ka dalies :) ar noderīgu informāciju, savu pieredzi. Pašreiz esmu sava pirmā bērniņa gaidībās, tāpēc ļoti labprāt ielūkojos Tavā blogā.
  Par apetīti – pašreiz man rit otrais trimestris. Cenšos visu ar mēru, pagaidām sanāk :D

  Atbildēt
 2. Avatar

  Liekas, ka nebija nekā no “dīvainību sarakstiņa” , neprasījās ne ķirši 12 naktī, ne siļķe ar cepumiem! :D
  Drīzāk visu grūtniecības laiku ēdiens nesagādāja nekādu baudu. Viss likās tāds pliekans, lai kas tiktu mēģināts!

  Atbildēt
 3. Avatar

  Kā tagad atceros šokolādes Marsa epopeju- man ļoti negaršo šis “veselīgais” kārums, bet kad gaidīju es vnk nevarēju iziet no veikala. Vēl man bija apelsīnu bums, pamelo. Es varēju apēst 3kg apelsīnus dienā! Tagad domāju- murgs! :D vēl garšoja saldējums. Pēc dzendībām man jautāja, vai garšoja saldējums?! Hahaha dēls piedzima samērā liels!

  Atbildēt
 4. Avatar

  Man pēdējā mēnesī parādījās neeeenormāla vēlme pēc saldējuma. Es varēju no tā vien pārtikt, kaut ikdienā tas man neizraisa nekādas īpašas emocijas. Pēc bērna piedzimšanas, pirmos trīs mēnešus tas bija veselības dzēriens un kvass. Mans vīrs jau smējās, ka esmu kļuvusi atkarīga! Tā,kā man vairāk “cravings” parādījās uz grūtniecības pāaaašām beigām un pirmos mazuļa barošanas mēnešus.

  Atbildēt
 5. Laura

  :D saldējums un citrusaugļi laikam populāri :)
  Evertu gaidot man topā bija “snickers saldējums”:D

  Atbildēt
 6. Avatar

  Nudien interesanti palasīt un paprātot, kā man tas ir. Var teikt ka tagad, t.i., trešajā trimestrī es brīnos, cik daudz brokastu maizītes manī ielien. Man ļooti kārojas tomātus un marinētas bietes, tāpēc jau vairākkārt tapusi aukstā zupa. Bet par to – ‘o, kāds liels puncis!’ vai ‘O, resnā atnākusi!’ (saprotams, ka tā jau tas arī ir, kaut pašai šķiet, ka 36.nedēļai nemaz nav tik liels:) – liek sevī kaut ko pārvarēt un pieņemt to ar ‘pareizo’ attieksmi! :)
  Ak, jā, šodien, braucot garām Statoil, tieši ‘Snickers’ saldējumu sakārojās.

  Atbildēt
 7. Avatar

  Sākumā kā tipiska grūtniece biju kritusi uz marinētiem gurķīšiem. Bet apetītes pieaugums sākas tikai tagad, nedēļu pirms trešā trimestra, kad mana vājība ir saldējums :) Iepriekš es to nekad nesauktu par iecienītāko kārumu. Vasara bez saldējuma man nebija nekas traks utml. Taču tagad tas ir mans nr.1 našķis.

  Jocīgākais, kas līdz šim manā grūtniecībā pieredzēts – es vienubrīd es biju pamatīgi kritusi uz visu zaļo – vīnogām, āboliem, par GURĶIEM! Kā ieraudzīju veikalā kaut ko zaļu, pilnīgi siekalas mutē saskrēja :D

  Atbildēt
 8. Avatar

  Oj, man atkal pirmajā trimestrī bija visas dīvainības. :) Pirmkārt, jau par grūtniecību sāku nojaust pēc tā, ka nenormāli kārojās pupiņas tomātu mērcē. Vnk nenormāli – reizē apēdu visu burciņu un kārojās vē. Un tad aukstā biešu zupa – ēdu visu ziemu un gandrīz katru dienu.
  Tad vēl 1.janvārī vīram nācās skriet uz Lido pakaļ kartupeļu biezenim, jo kārojās tieši Lido biezenis un nevien cits. Man nebija nelabumu, tādēļ visas dīvainības uz ēšanu nāca tieši pašā sākumā. Pareiz saldumi un augļi ne ļoti kārojās. Toties marinēti gurķi, bietes, šašliks tas bija ideālais ēdiens.

  Atbildēt
 9. Avatar

  Gaidot Katrīnu man diezgan bieži prasījās “kaut kas skābs” – dzēru tīru citronu sulu, svaigas dzērvenes ēdu saujām ( tagad, kad pagaršoju, šķebinos) un “kaut kas auksts” – bet ne saldējums, tas negaršoja, beigās atklāju labu variantu – saldētus biezpiena sieriņus, tie vienmēr stāvēja ledusskapī (tgd domāju – saldējuma snikers ar būtu strādājis :) ). Bet jāatzīst, ēst man patika, ko nekautrīgi rādīja arī svari!

  Atbildēt
 10. Avatar

  Man vispār liekas, ka man nebija nekā no “tipisko grūtnieču” kaprīzēm :D bet ja tā tagad padomā, tad neviena darba maiņa nepagāja bez VIENA šokolādes saldējuma (norakstu to uz dzīvi Karībijā un mūžīgo vasaru :D) un tad vēl topā bija piemājas beķereja, kurā brīvdienās ēdām brokastis, pēcpusdienās tējojām ar draudzenēm (vienvārdsakot, biju pastāvīgā kliente hehe)
  Man ļoti paveicās grūtniecības laikā dzīvot Dominikānā, kur pavisam svaigi, dabīgi, tikko no koka, zemes, krūma nākuši augļi, katru dienu gar mājām nobrauca mocītis ar piekabi piekrautu pilnu ar visādiem labumiem, pilnīgi cita garša! :)
  Lai garšīgs atlikušais grūtniecības laiks! :)

  Atbildēt
 11. Avatar

  Pirmajā trimestrī ļoooti kārojās kartupeļi, jo iepriekš tie tika izslēgti no manas ēdienkartes. Bet pēdējā trimestra top produkti bija M&Ms ar riekstiem un Magnum saldējums, kas arī bija parasti dienas labākā daļa :)

  Atbildēt
 12. Avatar

  Svaigu kāpostu salāti, pilnīgs murgs ar tiem bija, kā kaut kur ieraudzīju tā gribēju :D Un āboli, tos varēju štopēt un štopēt. Saldumus gribējās pirmajos mēnešos, kad piedzima, bet tas droši no enerģijas trūkuma.

  Atbildēt
 13. Avatar

  Aveņu etiķis (uz Ziemassvētkiem pirku dāvanas VomFass veikaliņā), kad deva nogaršot gribējās teikt, lai ielej krūzītē, ko tā pārdevēja niekojas ar karotīti, un citroni, tos kā ābolus varēju ēst.

  Atbildēt
 14. Avatar

  Sveicieni vārda dienā! :)
  Un raksts tieši laikā,jo pati sevi pieķēru pie domas,ka sākoties 3.trimestrim, ļoti bieži kārojas saldējumu. Tas pat ir pārsitis manu atkarību no svaigas apelsīnu sulas,šokolādes, saldētām zemenēm un mellenēm (paldies mammai,kas pagājušo vasaru par to īpaši dāsni padomājusi :)) Savādāk nekādu īpašo pārmaiņu nav, vienīgais,ko nespēju ieēst ( paldies manam organismam par to ) ir fast food no visām ātrajām ieskrietuvēm.

  Atbildēt
 15. Avatar

  ar pirmo bērniņu ēdu daudz un visu, ko gribu, īpaši biezpienu ar redīsiem, grūtniecības beigās biju +29kg, bet uzreiz pēc dzemdībām atguvu svaru, barojot bērniņu, ar otro ēdu jau arī piedomājot, to varēja arī uz svariem redzēt, gaidot trešo saprotu, ieklausos sevī, jūtu, kas man trūkst, kas vajadzīgs, atļaujos arī panašķēties un nemaz netiesāju sevi. grūtniecība ir laiks, kad mazāk jāklausās citos, vairāk sevī!

  Atbildēt
 16. Avatar

  Šobrīd man rit otrais trimestris un ir atgriezusies apetīte. Pirmajā slikta dūša nebija, bet šķebināja un tad ēdu tikai to, kas likās labs konkrētajā brīdī. Nevarēju ieēst gaļu, lai gan pirms tam tā bija viena no galvenajām ēdienreizes sastavdaļām.
  Laura, sveicieni Tev vārda dienā un paldies par interesantajiem bloga ierakstiem :)!

  Atbildēt
 17. Avatar

  1) paldies par rakstu, kā arī mīļi sveicieni vārda svētkos! 2) es šobrīd esmu pirmā trimestra mamma, kas mocās ar visas dienas nelabumiem.. Nelabumi sākās ļoti agri, mazais labi ja nedēļu bija puncī.. Jāēd ir ik pēc 1h, ja neēd – protams paliek slikti. Mana diena izskatās šādi: no rīta iedzeru ūdeni tiklīdz atveru acis, tad jau paliek slikti (slikti var palikt no skaņas, smaržas, pieskāriena), kad ir pagājusi aptuveni 1/2h mēģinu ieēst bio jogurtu no Tukuma piena un Milzu bio brokastu pārslas, esmu izmēģinājusi arī citas kombinācijas, bet visi mani mēģinājumi bijuši nesekmīgi. Vīrs tikmēr sagatavo uzkodas darbam- āboli,banāni, bumbieri, kas darbā tiek ēsti ik pēc 1h (grauzdiņi nedarbojas kā uzkoda, nedarbojas nekādi miltu izstrādājumi). Tad seko pusdienas – pusdienas agrāk gatavoju pati, bet tagad ieturu tās bistro, ka atrodas pie darba. Pusdienas sastāv no zupas (parasti dārzeņu, bez gaļas un krēmzupas veidā) +salāti bez majonēzes ar pēc iespējas mazāk eļļu un etiķi. Vakariņas tagad gatavo vīrs, jo saskaroties ar ēdienu(īpaši jēlu gaļu) man paliek slikti un kā jau minēju, tad slikti ir arī no smaržām. Vakariņās ir vārīta gaļa (agrāk vislabāk garšoja vista, tagad jebkas cits, tikai ne vista), vārīti kartupeļi un dārzeņi bez sāls un citām piedevām. Agrāk daudz lietoju sāli, ceptus produktus un miltu izstrādājumus, biju arī izteikta saldummīle, tagad no tā visa paliek slikti). Brīvdienās restorānā nolēmu pamēģināt ieēst desertu, lieki teikt, ka vīrs bija spiests apēst gan savu gan manu deserta porciju.

  Atbildēt
 18. Avatar

  Grēta, varu ieteikt nesākt rītu ar dzeršanu. tas ir mans sliktās dušas glābējs – nedzert kā pirmo no rīta! bet apēst kaut ko – sausiņu, rupjmaizes gabaliņu, jebko vēl gulšņājot kādas divdesmit minūtes pirms celšanās no gultas. un tikai tad ingvera tēju ar citronu. :)

  Atbildēt
 19. Avatar

  Elīna, liels paldies par ieteikumu, bet man šis galīgi nelīdzēja:( izmēģinājos visādi. Tas bija pirmais ieteikums, ko no draudzenēm saņēmu – sausiņi pie gultas no paša rīta un ingvera tēja ar citronu vēlāk. Zinu, ka daudziem palīdz. Esmu īpašs gadījums – man ingvera tēja nelīdz (tagad pat šķebina, lai gan agrāk ļoti garšoja) un no citrusaugļiem paliek slikti nekavējoties (izvemju pēc aptuveni 3 min) +miltu izstrādājumus vairs vispār nevaru ieēst, arī rudzu miltu ne. Vienīgais, kas iet iekšā ir Milzu pārslas. Šādi es sāku katru rītu. Principā no rītiem pēc brokastīm vēl jūtos labi, bet pēc stundas, kad esmu darbā, jau ir klāt sliktā dūša. Dažbrīd liekas, ka slikti ir no darba. Vēl pa vidam saaukstējos, 2dienas bija pavisam traki, deguns aizlikts,klepus un kakla sāpes+vemšana, bet sadzeroties priežu pumpuru tēju ātri tiku vesela.

  Atbildēt
  • Laura

   Pirmkārt, apsveicu!:)
   Otrkārt, izturību un cerams 2. trimestrī šie “joki” pāries un Tevi nemocīs :(

   Atbildēt
 20. Laura

  Paldies par sveicieniem vārda dienā! :)
  Un ar smaidu lasu jūsu “dīvainības” :)

  Atbildēt
 21. Avatar

  Grēta!
  oj, tad tev tiešām grūts gadījums!
  mēģini ēst pārslas, bet tik un tā nedzert sākumā, nav jau svarīgi, ko apēst, galvenais, lai kuņģis atmostas.
  domāju tavā situācijā vislabāk atpūsties mājās, varbūt pastāv iespēja, ka ģimenes ārsts saprotošs un iedod slimības lapu uz smagas toksikozes un saaukstēšanās gadījuma, lai vari uzkrāt spēkus un būt mierīgā vidē, kas ļoti svarīgi jums abiem šobrīd!

  Atbildēt
 22. Avatar

  Laura, sveiciens vārda dienā! ;)

  Atbildēt
 23. Avatar

  Visu grūtniecību esmu kļuvusi atkarīga no svaigiem dārzeņiem. Graužu burkānus, gurķus. Saldumi man ir mega vienaldzīgi. Riebums ir pret gaļu. Nepatīk ne smarža, ne garša. Jau smejamies, kā mūsu bērns ēdīs dārzeņus, nevis kā amerikāņu filmās, kur ar varu jāspiež 😄

  Atbildēt
 24. Avatar

  Man bija viss kā no Tevis publicētā attēla pluss vēl gaļa un zivis (grillēts lasis). Vēl dienu pirms dēliņa dzimšanas gribējās un diez gan daudz ieēdu zaļos, marinētos čili piparus. :)

  Atbildēt
 25. Laura

  Tik jauki un smieklīgi –
  saldētu biezpiena sieriņu nebūtu iedomājusies :D Aukstā zupa visu ziemu – arī labi :D Bet izskatās, ka saldējums izvirzās līderos :) Es ticu, ka man maijā / jūnijā tas arī būs “top of the pop”

  Atbildēt
 26. Avatar

  Man visu grūtniecības laiku (un arī pēc) prasījās svaigus augļus un dārzeņus izteikti vairāk. Darbā grauzu kāļus un kolrābjus. :) Vasarā zemenes un citas ogas lielos daudzumos. Par to biju ļoti priecīga. Uz slimnīcu pēc dzemdībām vīrs man veda ābolus, jo tur gandrīz vispār nedeva svaigus dārzeņus, kur nu vēl augļus. No klasiskā saraksta 2.trimestrī sāka prasīties saldējumu, to tad ēdu katru dienu (pirms tam ēdu pāris reizes pa visu vasaru). Bet kopumā bija forši, ka nevar daudz apēst, gribas to veselīgāko. Vienīgais, ja pirms tam labi jutos ēdot pēc dalītā uztura principa, tad grūtniecības laikā bija sajūta, ka ar to nepietiek un atsāku ēst visu kopā.

  Atbildēt
 27. Avatar

  Lasu komentārus un brīnos. Prasās augļus un dārzeņus. Izcili. Salīdzinot ar mani. “Normālā” nestāvoklī es pārsvarā ēdu veselīgi, dalu uzturu un izvairos no cepta, sāļa utt. Bet grūtniecības pirmajā trimestrī es bez “sūdīgas” jušanās varēju ieēst tikai baltmaizi (ko es ikdienā tiešām nekad neēdu). Mans top ēdiens apmēram divus mēnešus bija spinātu maizītes. Parasti pirku Rimi. Bet kad vīram apnika, viņš sāka cept mājās pats 😀

  Atbildēt
 28. Avatar

  Tik forši, ka var negribēties ēst. :D Kad gaidīju mazo, man 1.trimestrī bija slikti no gatavotu ēdiena smaržām, tāpēc pati neko necepu un nevarēju arī ieiet kafejnīcās vai ēdnīcās.. Par brīnumu bija slikti arī no kafijas, šokolādes un gaļas, kas man īstenībā pat ļoti garšo. Kafiju nevarēju ne pasmaržot, ne iedzert visu grūtniecības laiku, bet visu pārējo ar laiku varēju. Bet vienīgais, kas no paša sākuma prasījās bija sulas saldējums, lai arī ārā bija auksta ziema. :D Vislielākā dīvainība, kas priekš manis ir pozitīva bija tas, ka man ikdienas mugurassāpēs grutniecības laikā pazuda, un nav vairs tik trakas arī pēc grūtniecības, neskaitot pēdējās nedēļas, jo tas vnk no svara bija smagi. :) Tik ineteresanti, ka katrai kaut kas cits, tāpēc arī nav brīnums, ka bērniņi tik dažādi. :)

  Atbildēt
 29. Laura

  Agnese, vīrs malacis :D
  O, ar muguru gan Tev paveicās, Marta! Forši!

  Atbildēt
 30. Avatar

  Paldies par jauko rakstu un šo blogu vispār, daudz noderīgas info jo īpaši gaidot pirmo mazuli :) pirmajā semestrī ēdu visu, no ka nebija nelabi un ta biezi vien tiesām nebija pati veselīgākas pārtika! No rītiem cinijos, lai apēstu vismaz rupjmaizi ar sieru vai desu, pusdienas bija visvieglāk – kārtīgas pusdienas darba ēdnīca, bet vakaros bija lielākas šausmas – neko kārtīgu apēst nevarēju pat ja loti gribējās, jo no apēsta bija neciesamas sapes izņemot no visa neveselīga :) tad manas vakariņas sastāvēja no saldējuma Karlesons :) pa dienu ari ēdu daudz augļus! Otrajā semestrī beidzot jutos atkal normāli – brokastis ēdu rupjmaizi ar avakado, pa virsu nedaudz citrona piparu un pec izvēles ķiršu tomatiņus, siera šķeli vai vārītu olu :) pec citam ēdienreizēm ēdam ari daudz kivi un apelsīnu! Šobrīd tuvojas otra semestra beigas un 1kg ir uzņemts par daudz, laikam pie vainas vājība uz jogurtiem :) izrādās, ari vīnogas esot neveselīgas!

  Atbildēt
 31. Avatar

  Man tikko ir sācies 2. Trimestris, apetītes nav, tā parādās ļoti periodiski, arī slikta dūša un vemšana man nav bijusi pirmajā trimestrī. Gaļa arī izraisa nepatiku.

  Dēļ apetītes trūkuma, ļoti baidos, ka bēbim kaut kas nav labi un tāpēc viņš neprasa ēst.

  Atbildēt

Komentē