Mazā slimnieka uzturs

Mazā slimnieka uzturs

Pavasaris ir viltīgs gadalaiks, un arī šogad tas nav izņēmums. Bērnudārzs ir pustukšs, arī es pati esmu apslimusi ar klasisko pavasara saaukstēšanos. Šķiet, pieaugušajiem ir saprotami slimošanas laikā ieklausīties savā ķermenī, jo bieži vien jau tas pats pasaka priekšā, kā ātrāk tikt uz pekām. Bet kā ar reizēm, kad slimo bērns? Vai ļaujam viņam ieklausīties savā organismā?

Vecākiem (vai drīzāk – vecvecākiem :)?) reizēm šķiet, ka ir slikti, ja bērns slimošanas laikā mazāk ēd. Vajag spēciņu, kā tad citādi izveseļosies? Tomēr atcerēsimies, ka arī bērna organisms ir gudrs. Esat taču pamanījuši, ka, slimojot, jums pašiem apetīte samazinās? Man, piemēram, organisms slimošanas laikā prasa 3x vairāk škidrumu un 3 x vairāk dabīgo C vitamīnu (augļos un ogās esošo). Negribas kafiju, negribas neko ceptu un “smagu”. Mūsu ģimenes slimošanas laika comfort food pavisam noteikti ir vistas buljona zupa ar burtiņmakaroniem! Un siltas zupas vispār, pieaugušajiem – pikantas – ar ingveru un čilli. Tā, lai pēc to ēšanas, mēs būtu kārtīgi izsvīduši. Atceros, ka bērnībā slimošanas laikā tika tāda ekstra kā banāni un apelsīni, kāds biezpiena sieriņš :). Tā dēļ vien bija vērts šad tad saslimt :).

Kad slimo Everts, tad esmu gatava, ka viņam var būt mazāka apetīte – viņš taču mazāk kustās, tāpēc tas šķiet tikai loģiski. Cenšos pasniegt pēc iespējas vieglāku un vienkāršāku ēdienu, ekspermentus virtuvē atstājot citam laikam. Bet pats galvenais – lai viņš dzer! Kad viņš vēl bija mazulis, tad, skaidrs, ka vienīgais uzturs slimošanas laikā bija pieniņš. Nekādā gadījumā nespiežu viņu ēst, ja to nevēlas. Parasti labi iztiekam ar kokteiļiem (smūtijiem), augļiem un ogām, un siltu zupu vakariņās!

Uztura speciāliste Lizete Māldere par bērna uzturu saaukstēšanās laikā

Šajā laikā bērnam apetīte samazinās, un tas ir pat normāli. Slimība prasa vairāk enerģijas, bērni kļūst mazāk aktīvi, lai organisms ātrāk kļūtu vesels. Tomēr ir ļoti būtiski rūpēties par bērna šķidruma patēriņu. Atūdeņošanās risks slimojot ir ļoti augsts, tādēļ ir svarīgi ik pa laikam piedāvāt bērnam ūdeni vai kādu vieglu tēju (piemēram, kumelīšu). Labi var derēt ūdens, kam pievienotas ogas vai  kāda augļa šķēlīte u.tml. Motivēt bērnu dzert var palīdzēt dažādu izmēru glāzītes un pudelītes, dzert var pat no špricītēm – lai interesantāk!

Nepieciešamais šķidruma daudzums bērniem:

 • līdz 10kg – aptuveni 100ml uz 1 ķermeņa kg;
 • 10 – 20kg – 1000ml + 50ml par katru kg virs 10 kg;
 • bērniem virs 20kg – 1500ml +20ml par katru kg virs 20 kg.

Ēdienu slimošanas laikā vēlams piedāvāt mazās porcijās, viegli sagremojamu. Svarīgi, lai šie ēdieni būtu “viegli”. Piemēram:

 • blenderēti kokteiļi, kuru sastāvā ir kāds jogurts (bez papildus pievienota cukura), saldētas vai sezonālas ogas, dārzeņi, varbūt pat ingvers u.c. vērtīgas sastāvdaļas;
 • svaigi spiestas dārzeņu/augļu sulas. Starp citu, vasarā labs variants ir tā saucamie “popsicles” – saldētas augļu sulas!;
 • dārzeņu zupas, kuras tiek papildinātas ar kādiem olbaltumvielām bagātiem produktiem (liesa gaļa, zivs u.c.), biezzupas.

Kad organisms jau nedaudz atkopies, atveseļošanās periodā var piedāvāt jau lielākas porcijas, vairāk uzkodu – augļus, riekstus, sēklas, ogas, kā arī raudzētos piena produktus – kefīru, paniņas, airanu, bezpiedevu jogurtu.

Tātad. Saaukstēšanās gadījumos uzturā ir svarīgi iekļaut:

 • šķidrumu (ūdens vai viegla tēja);
 • dabiski pieejamo C vitamīnu, ko var uzņemt ar saldētām upenēm, dzērvenēm, kivi, pumpuriem, nezālēm, papriku utt.;
 • cinku, ko var uzņemt ar augļiem, ogām, jūras veltēm, riekstiem un sēklām;
 • labās baktērijas, ko var uzņemt ar raudzētiem piena produktiem (izvēlies bez pievienota cukura). Protams, tas nenozīmē, ka vajadzētu pārtikt tikai no jogurtiem.

DAŽAS IDEJAS KOKTEĻIEM

Brūkleņu kokteilis
1 porcija

1 glāze (250 ml) mandeļu piena
1 banāns
1 ābols
1 ēdamkarote brūkleņu pulvera vai 50 g saldētu brūkleņu
1 ēdamkarote medus

Upeņu kokteilis
1 porcija

1 banāns
50 g saldētas upenes
1 glāze (250 ml) piena spēka

Burkānu koktelis
1 porcija

200 ml svaigi spiesta apelsīnu sula
3 ēdamkarotes burkānu biezenis vai 1 liels tvaicēts / vārīts burkāns
1 ēdamkarote medus
1 ēdamkarote grieķu jogurta

Kivi un mango koktelis
1 porcija

1 banāns
1 mīksts kivi
1 mango
200 ml svaigi spiesta apelsīnu sula
šķipsniņa ingvera pulvera vai gabaliņš svaiga, sarīvēta ingvera

Spinātu, gurķu un paniņu kokteilis

sauja spinātu
2 gurķi
ēdamkarote dīgstu
250 ml paniņu

Kādas ir Tavas ģimenes “slimības laika” receptes? :)

 

 

 

6 komentāri

 1. Avatar

  Paldies par rakstu! Varbūt ir arī kādas idejas, ko dot lāga ēst negribošam bērnam, kuram ir vēdera vīruss? Daktere pieteica NEdot pienu, augļus (izņemot banānu) , dārzeņus (varot kartupeli dot)… Dodu zupu, bifido jogurtu, putru, kefīru un nesaprotu, ko vēl lai dod, jo mazajam slimniekam apetīte švaka un garšas kārpiņas izvēlīgas…

  Atbildēt
  • Avatar

   Manējais reti kad atsakās no kādām sausmaizītēm, galetēm, varbūt arī bezpiedevu kukurūzas nūjiņas var pagrauzt? Vai vienkārši grauzdētu baltmaizīti.

   Atbildēt
  • Laura

   Vēdera vīruss jau ir pavisam kaut kas cits. Ja puncis streiko, dodu kādu sausmaizīti, rīsus, tā teikt “cietāku” pārtiku, izvairoties no piena produktiem. Palūgšu, lai uztura speciāliste ko iesaka tūliņ;)

   Atbildēt
  • Avatar

   Meitenēm ļoti labi ieteikumi.
   Arī vēdera vīrusa laikā pats svarīgākais ir šķidrums, taču šinī gadījumā tas būtu vairāk ūdens, tējas, mammas piens.
   Akūtajā fāzē pēc vemšanas bērnam pāris stundas (aptuveni 3h) ēdienu nepiedāvā. Uzsvars ir uz šķidrumu. Ja vemšana ir bieža ūdenim var pievienot klāt nedaudz augļu sulas/cukuru un sāli.

   Bērnam var piedāvāt maizīti, sausiņus, banānus, rīsus, kartupeļus, zupas. Savā ziņā vieglus ēdienus.
   Pie šķidras vēdera izejas jaizvairās no balastvielām (pilngraudiem, klijām, žāvētām plūmēm utt.)
   Bieži vien iesaka arī izslēgt pienu, taču cits jautājums ir par raudzētajiem piena produktiem, to sastāvā ir labās baktērijas, kas būtu pat ieteicamas, lai noregulētu gremošanas trakta darbību.
   Taču nepareizu variantu nav – svarīgi lai bērns kaut ko apēstu, kaut ko izdzertu un ātrāk tiktu vesels!

   Atbildēt
 2. Avatar

  Raksts pavisam aktuāls! Varēšu pašpikot kādu receptīti, jo mēs kā reiz arī tagad pavasarī taisam arvien biežāk sulas, smūtijus un citus kokteilīšus, gan no svaigiem augļiem un dārzeņiem, gan saldētavā pieejamajām ogām. Un zupas, tas ir mans glābiņš, ja dēlam nav veselība! Ja izbrāķēts tiek pilnīgi viss, izņemot kāds cepums vai cits našķis, tad zinu, ka siltu ēdienreizi paēdīs, ja uztaisīšu kādu zupu. :)

  Atbildēt

Komentē