Paspēlējam šķirošanā?

Paspēlējam šķirošanā?

Kā kampaņas “Labs iepakojums labai dzīvei!” vēstnese, vēlos pastāstīt par to, kāda ir atkritumu šķirošanas prakse mūsu ģimenē. Lai gan šis raksts tika ieplānots jau labu laiku pirms, īsi pirms Everta trešās dzimšanas dienas, ievēroju vienu interesantu lietu. Viņš, izdzēris “Rasēna” iepakojumu, nometa to zemē, un saplacināja ar kāju. Pēc tam izmeta to papīram paredzētajā miskastē. Es biju patīkamā šokā, jo viņam to neesmu speciāli mācījusi.

Par atkritumu šķirošanu kā tādu,  ar dēlu apzināti neesmu runājusi vispār – tik vien, ka savi atkritumi jāsavāc, un miskastē jāiemet pašam, bet arī to pietika pateikt 1 – 2 reizes. Interesanti, jo, piemēram, to, lai aiz sevis savāc rotaļlietas, nākas piekodināt biežāk, bet par atkritumiem jautājumu nav. Diez kāpēc tā?

Bērni vēro savus vecākus, un, ja sev piederošās lietas arī mēs ar Tomu mēdzam “iznēsāt” pa dažādām mājas vietām, tad atkritumi vienmēr nonāk miskastē. Visticamāk, bērns šo vienkāršo darbību ir ātri iemācījies kopēt. Un arī to, ka miskastes mums mājās ir 3 – “parastā”, “papīra” un “stikla”.

Nedaudz amizanti, bet, kā jau tipisks trīsgadnieks, Everts visu grib darīt PATS. Tas nozīmē – arī savākt savus atkritumus. Vēl vakar es salocīju vienu no dzimšanas dienas dāvanu papīra iepakojumiem un iemetu to miskastē. Ko izdarīja Everts? Raudošs lūdza man vilciena kartona iepakojumu izvilkt no miskastes, un ļaut viņam pašam to izmest vēlreiz! Šāda vecuma bērniem iespēja izdarīt pašam, noteikti ir laba motivācija arī tādā lietā, kā atkritumu šķirošana. 

Pie mājas gan diemžēl mums ir tikai divi konteineri – brūnais un dzeltenais. Brūnais teorētiski paredzēts visam, bet dzeltanajā drīkst mest papīru, pet pudeles un Tetra Pak kartona dzērienu iepakojumus. Te gan jāņem vērā norādes uz konteineriem! Brūnajam konteineram miskastes mašīna atbrauc pakaļ vienreiz nedēļā, bet dzeltenajam – tikai reizi mēnesī. Everts zina, ka reizi nedēļā ir jāizstumj miskastes, un labprāt to asistē. Tāpat, kā jau puikam, patīk vērot, kā agros sestdienu rītos, lielā miskastes mašīna nobrauc gar mūsu māju. Laikam jau miskastes mašīnu apbrīnošana mazu puiku vidū nav retums! Arī viena no mīļākajām rotaļlietām ir tieši spēļu miskastes mašīna. Šķirot atkritumus noteikti var iemācīt arī caur spēlēšanos. Lego cilvēciņi taču arī ēd končas, vai ne? :) Un kur viņi met to papīrīšus? Ja vecāki iesaistīs atkritumu šķirošanu bērna lomu spēlēs, esmu droša, ka tam būs panākumi! Bet pāri visam joprojām ir rādīt labu piemēru pašiem! 

Mums īsti nav pieredzes, kā tas notiek bērnudārzā, bet domāju, lielākiem bērniem atkritumus šķirot noteikti māca arī skolā un bērnudārzos. Un, ja vien pie mājas ir nepieciešamie konteineri, tad taču tas ir pavisam viegli, šo praksi pārnest mājās. Bet, ja konteineru nav, tad pēdējais laiks tos saorganizēt!

IMG_2464

Papildus vēlos uzsvērt, ka dzeltenajā konteinerā drīkst, un pat vajag,  mest Tetra Pak kartona dzēriena iepakojumus (daudzi joprojām uzskata, ka šis iepakojums nav pārstrādājams, tomēr ir). Tas pats “Rasēns”, “Lupatiņu” sulas, dažādi augu pieni, ir iepakoti Tetra Pak kartona dzērienu iepakojumā. Pievērs uzmanību! Mūsu mājās var atrast pat tomātus savā sulā, kā arī fetas sieru, kuru iepakojumus var mest nevis “parastajā” miskastē, bet gan dzeltenajā konteinerā. Un to visu var pārstrādāt! Atliek tikai būt rūpīgiem un uz iepakojuma saskatīt “Tetra Pak” simbolu, par pārējo (šķirošanas procesu) jau ir padomāts. Vairāk par to, kāpēc šķirot, vari lasīt te.

Vai jūs ģimenē šķirojat atkritumus? Vai to mācāt arī bērniem?

 

3 komentāri

 1. Avatar

  Šī man šķiet ir viena no jomām, kur nešaubīgi darbojas princips, ka labākā apmācība ir personiskais paraugs. Savam gandrīz 3gadniekam arī speciāli neesmu stāstījusi par šķirošanas lietām, bet viņš tāpat zina, ka ir parastā miskaste, papīra miskaste un plastmasas pudeļu miskaste (un, ka pudeles pirms tam vajag saplacināt). Augot ģimenē, kur atkritumi tiek šķiroti, bērnam nemaz prātā neienāk, ka var arī citādāk. Reizēm gan sajūk, kas kur jāliek, bet tas noteikti nāks ar laiku. Reizēm gan arī tētim sajūk. :)

  Atbildēt
 2. Avatar

  Ta ka dzivojam Vacija,musu majas ir 4 dazadas gruzkastes,plus atseviski stikls un plastmasas pudeles.Esmu jau pie ta pieradusi un puika ( gandriz 4) zina ari visus skirojamos atkritumus,protams,dazreiz samisejas,meita(2)vel tikai macas.Bija jocigi,esot Latvija sovasar,mest visu kopa un skaidrot berniem,ka te tik smalki neskiro.Bet katra valsti savadak un man prieks,ka ari Latvija jau tiek sperti soli uz prieksu sij zina.
  Mili sveicieni.

  Atbildēt
 3. Avatar

  Ak jel, tagad tik sapratu, ka man 10. klasee ZPD teema bija par atkritumu skirosanu un peetiiju tuvaako rajonu mistkastes (kaadas ir , kaadas vajag, cik daudz utt) . Un tas tak pasen bija, jau raudziijos naakotnee :D

  Atbildēt

Komentē