Tetra Pak otrā dzīve

Tetra Pak otrā dzīve

Kas notiek ar piena, sulas, un citiem Tetra Pak iepakojumiem, kad tajos esošais produkts ir izlietots? Ja izmetam tos pareizajā konteinerā – tie tiek pārstrādāti, un iepakojums uzsāk savu otro dzīvi. Ja noslinkojam, un iemetam to atkritumu konteinerā kopā ar banānu mizām, plastmasas pudelēm utt., tad arī vecajam iepakojumam jaunā dzīve diemžēl “iet gar degunu”.  Tieši tāpēc ir tik svarīgi šķirot, jo tā ir iespēja vienus resursus izmantot atkārtoti.

Kā kampaņas “Labs iepakojums  labai dzīvei!” vēstnese, šoreiz vēlos vairāk pastāstīt tieši par Tetra Pak šķirošanas iespējām.

Kas īsti ir Tetra Pak?

Vispirms vēlreiz atkārtošu, ka Tetra Pak ir viens no populārākajiem pārtikas iepakojuma veidiem. Kartona dzēriena iepakojums, kas ir ne tikai drošs mums kā patērētājiem, bet arī videi draudzīgs. Latvijas veikalos Tetra Pak iepakojumos veikalu plauktos varam atrast Guttas sulas, “Rasēnu”, dažādu ražotāju pienu, kefīru un saldo krējumu, “Lakto”, arī tomātus savā sulā (piemēram, “I Love Eco”), dažādus augu pienus u.c. pārtikas produktus. Visticamāk arī tavā virtuvē atrodas kāds produkts Tetra Pak iepakojumā.

500tetratoppiens21000    16927                     rasenszemenju340

Tetra Pak var uzskatīt par videi draudzīgu iepakojumu. Par to vairāk savā blogā rakstījusi kampaņas vēstnese Līga Andžāne –  “Ko nozīmē videi draudzīgs iepakojums?.

Kā šķirot?

Tetra Pak izlietotos iepakojumus vēlams saplacināt un attiecīgi iemest papīram paredzētajā konteinerā. Ja iepakojumam ir plastmasas vāciņš, ieteicams to noņemt. Noņemt vāciņu gan ne vienmēr ir iespējams – tādā gadījumā iepakojuma plastmasas detaļas tiks atdalītas pārstrādes procesā, un iepakojums joprojām ir gan šķirojams, gan pārstrādājams.

Izlietotais iepakojums jāmet papīram paredzētajā konteinerā, tomēr atsevišķos reģionos prasības var atšķirties, tāpēc jāseko līdzi norādēm uz konteineriem. Iepakojuma iemešana pareizajā konteinerā ir svarīgākais solis, ka jāizdara mums. Tikai pēc tam iepakojums varēs sākt savu ceļu uz pārstrādes rūpnīcu.

ib09009_2016-11-08_screen-2

Kā notiek iepakojuma pārstrāde?

 1. Vispirms atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums savāc šķirošanas konteineros iemesto kartona iepakojumu.
 2. Uz šķirošanas līnijas papīri un kartoni tiek sašķiroti vēl sīkāk pa to veidiem, kā arī, tiek atdalīti nederīgie materiāli. To rūpīgi izdara atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma darbinieki.
 3. Pāršķirotais kartons un papīrs pēc tam tiek sapresēts un nogādāts pārstrādes uzņēmumiem.
 4. Visi kartona dzērienu iepakojumi no Latvijas tiek nodoti pārstrādei Polijā un Skandināvijā. Labā ziņā, ka kartona iepakojums pārstrādei ir viegli transportējams, jo tiek saplacināts – ir viegls un aizņem mazāk vietas kā, piemēram, stikls.
 5. Iepakojums tiek malts un šķidināts ūdenī. Šajā procesā tiek atdalītas kartona šķiedras no plastmasas.
 6. Šķidināšanas procesā tiek iegūtas otrreiz izmantojamas izejvielas.
 7. Visbeidzot var sākties iepakojuma otrā dzīve.

Ko izgatavo no otrreiz izmantojamām izejvielām?

 • No kartona masas var ražot jaunus kartona izstrādājumus – dažādas kastes utt.
 • No jauktas polialumīnija masas, ja materiālus neatdala, var ražot kompozītos būvmateriālus – grīdas segumus, mēbeles, caurules, kastes, jumta segumus.
 • No atdalītas plastmasas (ja materiālus procesā atdala) var ražot jaunus plastmasas izstrādājumus – kancelejas preces, mēbeles, būvmateriālus
 • Alumīnija briketes izmanto jaunu alumīnija sakausējuma produktu razošanai.

ŠĶIROŠANAI JĀKĻŪST PAR TRADĪCIJU

Diemžēl Latvijā atkritumus šķiro tikai piektā daļa iedzīvotāju, lai gan trešā daļa iedzīvotāju ir informēti par kartona iepakojumu šķirošanas iespējām. Gan Vācijā, gan Skandināvijā, kas var lepoties ar labiem atkritumu šķirošanas piemēriem, atkritumu šķirošanas tradīcija veidojusies gadu desmitiem ilgi. Atceros, ka dzīvojot Vācijā, īsti nemācēju šķirot pēc viņu standartiem. Reiz devos iemest atkritumus konteinerā, bet tante no ielas aizrādīja, ka man viss izskatoties nepareizi sašķirots! Piedraudēja pat ar atkritumu policiju. Par nepareizi sašķirotiem atkritumiem var saņemt sodu. Nez, kad tā būs pie mums? :)

Latvijai līdz atkritumu šķirošanai, kā ikviena cilvēka ikdienai, vēl tāls ceļs ejams. Šobrīd katrs mazais solis, katrs cilvēks, kurš iepakojumu izlemj šķirot, ir ļoti svarīgi. Ikkartrs, kas to dara, rādam piemēru citiem. Šķirot taču nemaz nav tik grūti, vai ne?

Lūk, arī pateicīgs video, ko varat noskatīties paši un parādīt bērniem!

 

 

 

2 komentāri

 1. Avatar

  Ļoti interesanti un noderīgi. Tikai man līdz galam nav skaidrs kā šķirot un kā rīkoties, ja atkritumi tiek izvesti visi kopā? Ja vienīgais atkritumu savākšanas uzņēmums, kurš piedāvā šādu pakalpojumu pilsētā savāc atkritumus, kuri ir sabērti visi vienā konteinerā. Ko varu darīt, lai būtu iespēja šķirot?

  Atbildēt
  • Laura

   Ja ir interese par atkritumu šķirošanu, vispirms būtu jāsazinās ar attiecīgo atkritumu šķirošanas uzņēmumu, ar lūgumu uzstādīt konteinerus šķirotiem atkritumiem. Šādos gadījumos parasti tiek izvērtēts, kāda tilpuma konteineri būtu vispiemērotākie konkrētai mājai. Parasti tiek uzstādīti konteineri plastmasas iepakojumam, stiklam un kartonam. Ja nekādas iespējas netiek piedāvātas, tad jāvēršas vietējā pašvaldībā.

   Atbildēt

Komentē