Neauglība – populārākie mīti un tās ārstēšana. Intervija ar Dr. Šubņikovu

Neauglība – populārākie mīti un tās ārstēšana. Intervija ar Dr. Šubņikovu

Ļoti iespējams, ka arī tavā paziņu lokā ir pāri, kuri saskaras ar neauglību (vai varbūt jūs esat viens no viņiem). Es varu tikai iedomāties, kāda laime ir tad, kad pēc ilgām cerībām un pūliņiem, beidzot izdodas tikt pie mazulīša. Arī manā paziņu likā ir šādi pāri, kurus jautājumi : “Nu kad tad jums būs bērni?”, sen kā ir nogurdinājuši. Tāpat ir nācies dzirdēt par gadījumiem, kad, pateicoties mūsdienu medicīnai, bērniņš beidzot piesakās. Pēc personīgiem novērojumiem varu tikai piekrist daktera teiktajam, ka mākslīgās apaugļošanas rezultātā dzimušie bērni ir ļoti gaidīti, un pēcāk – īpaši loloti un labi aprūpēti.

Pateicoties projektam “Taureņa efekts”, man bija iespēja uzdot interesējošus jautājumus ginekologam – reproduktologam Dr. Ņikitam Šubņikovam, vienam no klīnikas EGV speciālistiem. Dakterim ir liela pieredze tieši neauglības ārstēšanā, tādēļ iztaujāju viņu tieši par šo tēmu.

Ar kādām problēmām pie jums visbiežāk vēršas pacienti?

Pie manis kā pie ginekologa – reproduktologa vēršas tikai ar vienu problēmu: neauglība. Kā mēs definējam neauglību? Tā ir nespēja ieņemt bērnu gada laikā, ar nosacījumu, ja pārim ir regulāra dzimumdzīve. Gada robežas ir definējusi Pasaules Veselības Organizācija. Ja pāris vēlas nākt ātrāk, to var droši darīt jau pēc pusgada. Pārim, kas ir pilnībā vesels un mērķtiecīgi vēlas ieņemt bērnu, grūtniecībai vajadzētu iestāties triju mēnešu laikā.

Kas visbiežāk ir jūsu pacienti – sievietes / vīrieši / pāri?

Uz pirmo apmeklējumu visbiežāk nāk sievietes. Taču pilnvērtīgs process nav iespējams bez abu partneru iesaistes – neauglība var būt gan no sieviešu, gan no vīriešu puses – un iespējamība ir 50 uz 50. Līdz ar to uz otro konsultāciju pāris nāk kopā.

Vai neauglības problēma atšķiras no tā, kāda tās bija, piemēram, 10 gadus atpakaļ? Kā?

Nav novērojamas krasas izmaiņas neauglības radītājos. Statistika, kas tiek iekrāta desmitiem gadu, liecina, ka neauglība kā diagnoze tiek uzstādīta 10-16% pāru. Kāpēc liekas, ka tagad neauglīgu pāru ir vairāk? Atbilde ir vienkārša – mūsdienu sabiedrībai ir raksturīgi bērnus ieplānot vēlu, pēc 35 vai pat 40 gadiem. Salīdzinājums – vēl pirms 10 – 15 gadiem grūtniecību ieplānoja līdz 25 gadu vecumam. Ir zināms, ka auglība dabiski strauji kritās pēc 35 gadu vecuma. Ja pāris ieplānotu grūtniecību ātrāk, liela iespēja, ka tā iestātos ierastajā ceļā. Bet, ņemot vērā to, ka ģimene ir ieplānojusi bērnu vēlu, būs nepieciešama medicīniska palīdzībā. Tāpēc var likties, ka neauglīgu pāru ir vairāk, bet tas ir gluži dabiski – jo vecāks pāris, jo mazāka auglība.

Pastāv uzskats, ka sievietēm mūsdienās ir grūtāk ieņemt bērnus. Šķiet, ka apkārt arvien biežāk nākas dzirdēt par gadījumiem, kad ģimene apsver mākslīgo apaugļošanu. Vai tā tiešām ir, vai tas tomēr ir mīts, ka mūsdienu dzīvesveids ir kaut kā ietekmējis sievietes / vīrieša iespēju kļūt par vecākiem?

Kā jau iepriekš minēju, neauglības statistika parasti svārstās 10-16% robežās, bet nepārdomāts dzīvesveids tiešām  var veicināt to, ka sākam runāt jau par augšējo robežu. Cilvēkiem šobrīd ir raksturīgas ļoti nepareizas uztura izvēles, mazkustīgs dzīvesveids, ekoloģija arī absolūti neuzlabojas. Daudzas sievietes man jautā – cik kaitīgi ir dzīvot pilsētā? Atbildu, ka, diemžēl, vide ir tāda, kāda tā ir, un tas ir neizbēgami. Lielākā daļa sieviešu nevar atļauties uz grūtniecības laiku pamest visu, un braukt dzīvot laukos. Tāpēc būtu jārūpējas gan par vidi, gan par sevi – sportot, ēst veselīgi, un tad iespēja palikt stāvoklī ir daudz lielāka.

Kas ir populārākie mīti, kas saistīti ar neauglību un tās ārstēšanu?

Pirmais mīts ir izplatīts ne tikai ne-mediķu, bet arī mediķu vidē: uzskats, ka medicīnisko apaugļošanu nevajag mēģināt līdz 40 gadu vecumam. Proti, iesaka ārstēties visos iespējamos veidos, bet neveikt medicīnisko apaugļošanu. Tie ir lieli maldi un pat kaitniecība – pēc 40 gadiem kritās efektivitāte ne tikai dabiskajai, bet arī medicīniskajai apaugļošanai.  Līdz ar to rezultāti nebūs tik labi.

Otrais mīts ir uzskats, ka bērni, kas dzimst šādā veidā, ir citādāki – ar patoloģijām. Tā nav taisnība! Neviens no daudziem pētījumiem jau kopš 70. gadu beigām neatrod atšķirības starp bērniem, kas ieņemti mīlējoties un bērniem, kas nākuši pasaulē medicīniskās apaugļošanas rezultātā. Tieši otrādi – šie bērni uzrāda daudz labākus panākumus mācībās, ir daudz mīlētāki un veiksmīgāki. Taču tam nav saistības ar apaugļošanas metodi. Vecāki, kas tik ļoti vēlas bērnu, ka piesakās procedūrai, un gatavi maksāt lielu naudu – tie ir ļoti motivēti vecāki, kas patiesi vēlas bērnu, nevis dzemdē tāpēc, ka “tā gādās”. Bērniņš viņiem nāk kā brīnums pēc izmisuma, tāpēc tie bērni tiek loloti, mīlēti un labi izglītoti, audzināti.

Trešais mīts ir – neauglības ārstēšana var izraisīt vēzi. Uz šo brīdi nav pētījumu, kas strikti un nepārprotami parāda, ka sievietēm, kuru bērni dzimuši medicīniskās apaugļošanas rezultātā, ir lielāks onkoloģisko saslimšanu risks.

Kāda ir jūsu pieredze – vai pāri pie jums vēršas savlaicīgi, vai tomēr nogaida līdz pēdējam?

Es teiktu – puse uz pusi. Labākie medicīniskās apaugļošanas rezultāti tiek novēroti līdz 35 – 38 gadu vecumam. Pēc 35 gadiem sievietes organismā sākas izmaiņas – samazinās olšūnu skaits olnīcās un pasliktinās to kvalitāte. Puse no pacientiem diemžēl novelk līdz pēdējam un nāk pēc 40 gadiem – un tad palīdzēt ir daudz grūtāk.

Ko jūs ieteiktu pāriem, kas uztraucas par to, ka nevar ieņemt bērniņu? Kad tiešām vērsties pie speciālista?

Pirmais, ko es iesaku – neuztraukties, jo slikts emocionāls fons nenāk par labu auglībai. Jāatceras, ka pāra rīcībā ir viens gads, kura ietvaros censties – ja gads nav pagājis, nav vajadzības doties pie speciālista. Ja grūtniecība nav iestājusies gada laikā – ir vērts doties pie speciālista. Vienmēr jāpatur prātā – 50% no neauglības gadījumiem ir vīrieša pusē. Turklāt, vīriešu neauglību ir gana viegli atklāt – jāuztaisa spermogramma (spermas aktivitātes analīze). To ir ieteicams veikt pirms doties pie reproduktologa, un nākt jau ar gataviem rezultātiem. Sieviešu neauglības iemeslus ir noskaidrot daudz grūtāk.

No jūsu pieredzes, cik gadījumos no 10, kad pāri vēršas pie jums ar neauglības problēmām, rezultāts ir veiksmīgs (pāris tiek pie mazuļa) ?

Medicīniskās apaugļošanas efektivitāte atšķiras dažādās vecuma grupās. Ja pāris nāk līdz 30 gadiem – pozitīvs iznākums ir 60% procedūru. Diemžēl neviena klīnika pasaulē nespēj garantēt 100% rezultātu. Pēc 38 – 39 gadiem pozitīvi iznākumi strauji kritās – tie ir vien 15%.

Vai bieži pāriem nākas pārtraukt ārstēšanu finansiālu apstākļu dēļ?

Manā praksē – un tieši ar neauglību es strādāju jau 15 gadus – nav bijis neviens šāds gadījums. Turklāt, neauglības ārstēšanu apmaksā gan valsts (diemžēl rindas ir pārāk garas un lielākā daļa ģimeņu nemaz nesagaida savu iespēju), gan pateicoties Neauglības ārstēšanas kampaņai ik gadu tiek sniegta palīdzība ģimenēm. Pat ja pāris izvēlas ieguldīt savus līdzekļus, neesmu piedzīvojis, ka ārstēšana tiktu pārtraukta. Šie ir ļoti, ļoti motivēti pāri, kas ļoti labi apzinās, uz ko iet, un ārkārtīgi atbildīgi izturas pret neauglības ārstēšanu.

Par “Taureņa efektu” un Neauglības ārstēšanas kampaņu

Biedrības “Taureņa efekts” mērķis ir gan sociālās atstumtības mazināšana,  gan demogrāfijas problēmjautājumu apzināšana un risināšana ar mērķi – izglītotas, plaukstošas un veselīgas Latvijas sabiedrības veidošana. Biedrībai ir vairāki projekti, viens no kuriem saucas “Labu darot: Neauglības ārstēšanas kampaņa”. Kampaņas mērķis ir to ģimeņu, kas nespēj ieņemt bērnu, atbalsts. Jau kopš 1990. gada Latvijas iedzīvotāju dabiskais pieaugums ir negatīvs. Uz vienu sievieti Latvijā vidēji tiek radīts 1,1 bērns, kas ir viszemākais rādītājs Eiropas Savienībā. Gan sabiedriskās domas pētījumi, gan aptaujas rāda, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ģimenes vilcinās ar lēmumu ieviest mazuli, ir nedrošā materiālā situācija, kā arī bailes par nespēju izaudzināt, izskolot un pienācīgi aprūpēt savus bērnus. Taču ir pāri, kuri ir gatavi bērnam, bet bērniņš kāvējas. Vācot ziedojumus Neauglības ārstēšanas kampaņas ietvaros, mēs nodrošinām pāriem medicīniskas apaugļošanas procedūru pilnīgi par brīvu. Kampaņas ietvaros jau ir piedzimuši 6 bērni un vēl 3 mazuļi gaidāmi pavisam drīz.

ZIEDOT IESPĒJAMS TE : http://www.labudarot.lv

Par dakteri vairāk lasi te : http://www.egv.lv/lv/specialists/doctor.php?S=nikita.subnikovs

Par EVG klīniku lasi te : http://www.egv.lv

10 komentāri

 1. Avatar

  Šī ir patiesi vērtīga tēma, paldies.

  Un liels paldies par uzsvaru, ka 50% ir vīrieša vaina. Ir arī ļoti personisks stāsts. Mani pameta vīrs, jo nevarējām tikt pie bērna. Vainoja mani. Viņa radi vainoja mani. Tikai nez kāpēc manējam drīz 6 gadi, bet šis joprojām iet no sievas pie sievas un pie bērniem netiek? :))

  Atbildēt
 2. Avatar

  Paldies par interviju! Tā kā pati personīgi saskaros ar šo jautājumu tad varu tikai teikt vienu – Par šo tēmu ir jārunā!!! Jo daudzas ģimenes ļoti slēpj šādu informāciju dēļ apkārtējo viedokļiem (sargā bērniņu no iespējamiem komentāriem). Taču jo vairāk tiks runāts, jo vairāk cilvēkiem veidosies izpratne, ka šie bērniņi ne ar ko neatšķiras… Kā arī, ka medicīniskās apaugļošanas procedūra negarantē 100% rezultātu un no ģimenēm tas prasa MILZĪGU enocioālo izturību kā arī ļoti lielus finansu ieguldījumus. Arī ar valsts atbalstu procedūras kopumā var izmaksāt vairākus tūkstošus…
  Veiksmi visiem, kas ir ceļā pie sava sapnīša! ;)

  Atbildēt
 3. Avatar

  mans stāsts ir ar laimīgām beigām, tomēr 13 gadu laikā sastapu ļoti daudzus ārstus, arī Šubņikovu – tik neiejūtīgu un asu ārstu vēl vajag pameklēt! :(

  Atbildēt
  • Laura

   Žēl, ka jums tāda pieredze! Bet ar ārstiem jau vienmēr ir tā, kas vienam patīk, otram ne!

   Atbildēt
  • Avatar

   Pilnīgi piekrītu, pats neiejūtīgākais un neieinteresētākais dakteris kādu nācies satikt. Pat ienaidniekam neieteiktu šo dakteri! nav runa par patīk/nepatīk – ļoti neprofesionāls un kaitniecisks “dakteris”.

   Atbildēt
 4. Avatar

  eh! jau atkal Tavi raksti liek nobirdināt kādu asaru. :)
  mēs arī esam saskāršies ar šo jautājumu. pēc sešu gadu cīņas (no 25 gadu vecuma un bez medicīniska izskaidrojuma), tostarp trīs reizes veiktām mākslīgām apaugļošanām (kas bija grūti gan finansiāli, gan fiziski, gan visvairāk morāli), tikām pie sava brīnuma. tiešām katru dienu skatos uz mūsu mazo kā uz brīnumu..
  BET es tiešām nebūšu no tām, kas atklāti stāstīs par to, jo nav man vajadzīgs apkārtējo nosodījums par mūsu dzīvesveidu (ir daudzi, kas neticētu, ka gan es , gan vīrs patiesībā veselīga dzīvesveida ziņā esam un esam bijuši pat diezgan priekšzīmīgi), kā arī šaubas par mana mazā brīnuma normālumu (tādas, diemžēl, esmu dzirdējusi un tas aizskar ļoti dziļi).

  Atbildēt
  • Laura

   Prieks par jūsu brīnumiņu! Žēl, ka tādi mīti par dzīvesveidu un mazulīti vēl pastāv!

   Atbildēt
   • Avatar

    Labvakar Laura!Nepalieku stāvoklī.Olvadu necaurlaidība.Bija ārpusdzemdes apaugļošanās.Viens olvads ir ārā.Esmu ar 1 olvadu,man 43 gadi,es ļoti gribu bērniņu kamēr vēl ir palicis pēdējais laiks.Lūdzu iesakiet kā lai rīkojas?

    Atbildēt
    • Laura

     Sveika!
     Es nudien neesmu speciālists šajā jomā…. noteikti jāpakonsultējas ar kādu zinošu speciālistu savā jomā.. lai izdodas!!!

     Atbildēt

Komentē