Jautājumi un atbildes : februāris

Jautājumi un atbildes : februāris

Nu tad aiziet. Jūsu jautājumi un manas atbildes! Ļoti atvainojos, ja neesmu atbildējusi uz kādu senāku jautājumu. Jūs tos sūtāt visur – Facebook, Instagram, e – pastā, caur blogu. Lai tie nepazustu, un kaut kur neapmaldītos, lūdzu vienmēr uzdot jautājumus caur bloga kontaktu formu : SAZINIES AR MUMS.

Dēls  (gandrīz 10 mēneši) sācis no rītiem ļoti agri celties: ja parasti modās ap 7:30 – 8:00, tad pēdējās dienas jau 6:00 ir augšā. Pieļauju, ka jāsamazina dienā nogulētais laiks. Parasti viņš guļ 2 reizes pa dienu, vienu reizi stundu, otru kā sanāk, reizēm stundu, reizēm 20 minūtes. Nezinu, kā lai pārejam uz vienu diendusu. :( Varbūt ir kāds ieteikums?

Šādi jautājumi mani mulsina, jo miegs, īpaši jau mazu bērnu, ir ļoti individuāla lieta. Es personīgi nekad tā speciāli neesmu centusies mainīt bērnu celšanās laiku (vakarā iet gulēt gan piepalīdzu laicīgi). Kāpēc? Jo, manuprāt, mazs bērns lieliski zina, cik miega viņam ir vajadzīgs! Iespējams, viņa bioloģiskais pulkstenis jūt, ka drīz būs pāreja uz vasaras laiku? Pēc apkārtējo pieredzes redzu, ka mazu bērniņu (īpaši jau līdz gadam!) miega režīms mēdz ļoti mainīties – tas ir saistīts ar dažādām attīstības krīzēm un bioloģisko pulksteni. Diemžēl ir bērni, kuriem uznāk posmi ar celšanos 5 / 6 no rīta, un, grozies kā gribi, viņš celsies un viss! Manupārt, līdz gada gada vecumam divas diendusas ir pavisam normāli (arī mazliet pēc tam). Everts uz vienu diendusu pārgāja ap gada vecumu. Pirms tam bija viens īsāks miedziņš (Tās pašas 20 min), un otrs garāks – īstā diendusa.

Mūsu ģimenīti ļoti interesē, kā īsti ir ar palmu eļļu? Tā ir pat bērnu uzturā – maisījumos, bērnu cepumos. Esot baigais bubulis, bet varbūt nav tik traki, ja jau pat bērnu pārtikā? Līdz šim tas ir atturējis ļaut mazajai jaunkundzei (8 mēn.) dot nogaršot bēbīšcepumu. Daudzi dod mazajiem Selgas cepumus, bet arī tur tā ir. Kā Tu domā? Varbūt jau esi izpētījusi.

Un šeit man jāsāk ar atbildi, ka neesmu uztura speciālists :). Bet palmu eļļa tomēr ir tā, no kuras uzturā izvairos. Tā tiešām ir daudz kur – arī bio produktos. Izvēloties produktus savai ģimenei es sev vaicāju nevis “kāpēc šo neēst?”, bet “kāpēc ēst?”. Es neesmu izpētījusi palmu eļļu no A – Z, bet līdz šim neesmu atradusi nevienu labu iemeslu, lai to lietotu uzturā. Pavaicāju savai draudzenei uztura speciālistei, un viņa man atbildēja, ka palmu eļļa vienkārši ir lētāka par sviestu, tādēļ tā tik bieži sastopama dažādos konditorejas produktos. Kopumā labas kvalitātes palmu eļļai neesot ne vainas, problēmas sākas tad, kad tā ir rafinēta, vairākkārtēji pārstrādāta,sliktas kvalitātes palmu eļļa. Kas attiecas uz cepumiem – nedomāju, ka tik mazam bērnam būtu tādi jādod. Vienalga – bēbīšu cepumi, vai “parastie”.

Vai vari, lūdzu, vairāk pastāstīt par ēteriskajām eļļām, ko lieto sevis nonierināśanai un līdzsvara atgūšanai. Kā tās ir jālieto? Kādas ir efektīvākas, lai sevi nomierinātu? Paldies!

Pirmkārt, ēteriskās eļļas parasti izvēlos bioloģiskas  “Biotēkā”, bet šobrīd iepatikušās arī “Be.Loved” ēteriskās eļļas. Manas mīļākās ēteriskās eļļas sevis nomierināšanai ir saldā apelsīnu eļļa. Efektīva ir lavandas ēteriskā eļļa, bet man personīgi nepatīk lavandas aromāts. No ne tik populārām, bet nervu sistēmas nomierināšanai patīk May Chang  un arī Ylang Ylang eļļas. Lietoju iepilinot 2 pilītes gaisa mitrinātājā. Ja tāda nav, tad var iepilināt plaukstā (1 – 2 pilītes) un ar tām “izvēdināt” attiecīgajā istabā. Par to, kā lietot attiecīgās ēteriskās eļļas, informācijas dažādos portālos netrūkst. Ja interesē ikdienā lietot regulāri, var noderēt konsultācija pie aromterapeita.

Vai varu palūgt arī dažādu atspirdzinošo dzērienu/ kokteiļu receptītes, kass varētu iet pie sirsniņas gan 2,5 gadniekam, kā arī pieaugušajam?

Tādu recepšu man nav, jo mēs ikdienā dzeram tikai ūdeni. (Un tēju, kafiju). Kad tuvosies vasara, tad noteikti šis būs aktuālāk – tad gan mēdzam padzerties “Valmiermuižas” zelterus :). Man pašai patīk dzert ūdeni, kuram pievienoti svaigi augļi vai ogas, dēls gan dzer parastu.

Kā nosvinējāt vīra dzimšanas dienu?

Dzimšanas dienā vīru aizsūtīju uz ESPA, savukārt brīvdienā saorganizēju pārsteiguma ballīti – vakariņas kopā ar pašiem tuvākajiem draugiem :). Vakariņas gatavoju nevis es, bet uzaicināts pavārs. Un baloni. Bija daudz baloni! :)

No kāda vecuma, tavuprāt, jāsāk bērniņam lasīt pasakas?

Tad, kad viņš sāk klausīties! Nevis pasakas, bet grāmatas kā tādas, šķiet, ka sāku Evertam lasīt ap gada vecuma. Līdz tam pats kaut ko šķirstīja, bet nenopietni. Grāmatu lasīšana mums ir neatņemama gulētiešanas rituāla sastāvdaļa. Reizēm jau šobrīd paņemu mazo Edvīnu klēpī, it kā lasu Evertam, bet mazais jau arī redz / klausās (protams, uztver to pilnīgi citādāk un reizēm grib grāmatu apēst). Tāpēc, manuprāt, grāmatas bērnam jāsāk lasīt tad, kad viņam primārais nav tās apēst! :D

Es te lasu visādas grāmatas, kuras iesaka veidot bēbīša dienasgrāmatu – cikos un cik ilgi ēd, kad guļ, utt. Vai Tu to dari/darīji? Un varbūt ir kāda feina mobīlā aplikācija tam?

Tādas strukturētas dienasgrāmatas neesmu rakstījusi. Pirmās nedēļas gan veicu atzīmes sev telefonā, vienkārši sadaļā “notes”, lai aptuveni redzētu, kāds mazajam veidojas režīms, kad gribas gulēt vairāk / mazāk, kad gribas ēst utt. Vēlāk, kad režīms jau izveidojies saprotams, pārstrāju to darīt. Aplikācija viena man bija, bet īsti nelietoju, tāpēc arī nosaukumu neatceros, bet domāju, ka noteikti var atrast kādu, kur viss ir vienkopus. Man svarīgāka liekas “White Nois”e aplikācija :)!

Vai vīrs piedalījās dzemdībās? Ko darīt, ja vīrs nevēlas piedalīties? Kā ar līgumu ar vecmāti?

Jā, vīrs piedalījās abās dzemdībās. Manuprāt, uzspiest to darīt nav nekādas jēgas… bet zini, reizēm, kad process sācies, vīrieši mēdz pārdomāt :). Bet, ja vīrs nevēlas, protams, ir forši, ja vari noslēgt līgumu ar dūlu vai vecmāti, kas attiecīgi var atbalstīt dzemdībās, ja jūti, ka būs nepieciešama atbalsta persona.

Kādus ratiņus izvēlējies bērniem? Kas jāņem vērā?

Mums ir tipiski pilsētas rati, jo dzīvojam pilsētā, ar ratiem nemēdzam kaut kur izbraukt. Ratiņus jāizvēlas ņemot vērā, vai ikdienā pārvietosies tikai pa pilsētu, vai tomēr arī mežu, pludmali, lauku ceļiem. Ja pirmais – tad derēs teju visi. Protams, jāņem vērā, kurā stāvā dzīvo. Ja ikdienā ratiņi daudz jānēsā, jāliek auto, tad nepieciešams, lai tie ir viegli un ērti salokāmi.  Ja domā, ka daudz braukāsiet pa negludeniem ceļiem – tad jāizvēlas rati  ar labu amortizāciju. Mums pirmie bija MUTSY, otrie tagad ir MIMA KOBI ratiņi (pirkām lietotus). Man ļoti nepatīk, ja ratiņi ir zemi.

Kādu mazgāšanas līdzekliti drēbēm Jūs izmantojat saviem bērniem ?

Ne tikai bērniem, bet visai ģimenei lietoju NEUTRAL šķidro veļas mazgāšanas līdzekli.

Vai vari ieteikt zobārstu bērnam?

Jā, varu. Iesaku zobārsti Dignu Maču “Centra zobārstniecības praksē”.

Vai vari ieteikt ‘branču”, uz kuru doties ar bērniem? 

Ja interesē vietas, kur ir gan vēlās brokastis, gan spēļu istaba vai auklītes, tad iesaku “Bettys Corner”, “Riga Sunset Lounge”, bistro “Milti”, “Čarlstons”.

Kā Jūs disciplinējat bērnus?

Šis arī ir atsevišķa raksta vērts. Bet, neieslīgstot sīkumos, mēs piekopjam “disciplīnu bez sodiem”. Robežas ir, bet nekādā gadījumā fiziski sodi. Es piekrītu, ka bērns ir nevis jāadara paklausīgs, bet gan vecākiem jāiemācās ar viņu sadarboties, jo jebkurš bērns to ir ieinteresēts darīt, ir tikai jāatrod veids kā! Vakar par šo tēmu bija ļoti labs raidījums Latvijas Radio 1 “Ģimenes studijā” : http://lr1.lsm.lv/lv/lr1/raidijumi/gimenes-studija/.

Kur mazo (šobrīd 1,1gv.) var atstāt uz dažām stundām tādā kā pieskatīšanas vietā (par māmiņkluba piedāvāto iespēju zinu)? Vai arī ir zināmas auklītes, kam tas varētu interesēt – dažas stundas nedēļā ? Vispār, kur meklēt nepilnas slodzes auklīti? 

Ja nav ne radu, ne draugu, kas mazo uz pāris stundām varētu pieskatīt, tad nekas cits neatliek, kā meklēt auklīti no malas. Paši savulaik atradām caur Facebook – pieteicās kāda attāla paziņa. Šobrīd mums ir auklīte, kas šad tad izpalīdz pieskatot  /izklaidējot vecāku dēlu – speciāli nemeklējām, Toms atrada caur savu darbu. Mazo uz pāris stundām var vest uz kādu estētikas skoliņu, bet, tas šķiet, tomēr ir pārsvarā no 3 gadiem. Tik maziņam kā viena no iespējām varbūt ir kāds tuvējais mājdārziņš? Katrā ziņā, aukles var meklēt un atrast gan tajā pašā Facebook ( grupa “Bērnudārzi un aukles“), ss.lv utt.

Varbūt vari ieteikt, ko likt uz galda bērna 1 gada ballītē? Domājam aicināt draugus, kuru bērni arī ir līdzīgos vecumos. Gribētos, lai uzkodas un torte būtu veselīga.

Iesaku ielūkoties blogā lepetitpot.lv!

Kādu ūdeni Jūs lietojat ģimenē? 

Lietojam krāna ūdeni, jo mums, kā Rīgā (Mežaparkā) dzīvojošiem tas ir pietiekami kvalitatīvs dzeršanai! Vispār man šķiet, ka par ūdens kvalitāti Latvijā dzīvojot varam diži neuztraukties. Noderīgu informāciju par ūdeni vari izlasīt : http://www.vi.gov.lv/lv/vides-veseliba/vides-veseliba-iedzivotajiem/krana-udens

Varbūt jau esi šeit kadreiz rakstījusi,kādu virtuves superpalīgu kombaini lietojat ğimenē? Šobrīd uzticamais nto gadu paligs Kenwood ir izgājis no ierindas un vēlos iegādāties jaunu. Tad nu atminējos,ka esi rakstījusi,ka puika var Tev palīdzēt gatavot…tātad tas ir daudz maz feins un ērts ,un DROŠS arī piesaistot bērnus,protams,tos pieskatot.  Priecāšos,ja padalīsies ar info,kas ir Tavs virtuves palīgs!

Sveika! Mums ir pavisam vienkāršs, bet jaudīgs Philips virtuves kombains : https://www.euronics.lv/t/79468/virtuves-kombaini/virtuves-kombains-daily-collection-philips/hr7628-00.

Šodien instagramā pamanīju, ka arī tavs jaunākais dēliņš sācis celties kājās. Man ir identiska situācija ar meitiņu ( arī vecums mums ir ļoti līdzīgs. Šobrīd 6.3 mēneši). Tavuprāt, vai priekš bēbja kājāscelšanās nav nedaudz par agru? Vai vajag to viņam ļaut darīt? Kamēr mēs netiekam pie speciālista, mums mājās ar vīru par to ir dažādas diskusijas – viņš ir par celšanos, es, savukārt, nu jau esmu ļoti apjukusi. 

Sveika! Vecākais dēls kājās piecēlās 10 mēnešos, bet mazais – īsi pirms 8 mēnešu vecuma. Tā kā visu daru tāpat, kā pirmoreiz, nedomāju, ka esmu kaut ko “sastimulējusi”, un katram bērnam ir savs laiks, kad viņš, ja ļoti gribēs, piecelsies, un viss! Tas, ko var darīt, ir maksimāli ieinteresēt viņu nestutēties – noņemt interesantus priekšmetus, ko viņš vēlas aizsniegt ceļoties kājās, spēlēties kopā uz grīdas utt. Bet no pieredzes zinu, ka tas nevienmēr strādā. Ja mazais gribēs celties, piecelsies jebkur – pie sienas, plaukta, tavām kājām. Speciāli gan nevajadzētu viņu to mudināt darīt!

 

Bija arī jautājums par to, kā sākt dzīvot “zaļāk”. Par to apsolu uzrakstīt atsevišķu rakstu!

Jaukas brīvdienas vēlot,
Laura

 

 

1 komentārs

  1. Avatar

    Paldies Laura par atbildi :) un arī lasot citu māmiņu jautājumus ieguvu noderīgu informaciju . Lai Jums jaukas brivdienas ! Elīna

    Atbildēt

Komentē