Trauki, no kuriem ēd bērns – vai tam ir kāda nozīme?

Trauki, no kuriem ēd bērns – vai tam ir kāda nozīme?

Esmu saņēmusi vairākas vēstules ar lūgumu paskaidrot, vai tiešām plastmasa ir tik kaitīga, kā tagad visur raksta? Īpaši, attiecībā uz lietām, kas domātas mazuļiem – knupīšiem, pudelītēm, pirmajiem traukiem un karotītēm. Vai maz ir kāda nozīme, no kādiem traukiem ēd / dzer bērni? Mana atbilde ir : JĀ. Tam ir nozīme.

Vienmēr ir vieglāk nelasīt un nezināt, bet, tiklīdz sāc interesēties, saproti, ka pat mazākie ikdienas lēmumi reizēm diez gan ievērojami ietekmē mūsu bērnu veselību un nākotni. Tas attiecas arī uz lietām, ko bieži lieto aprūpējot mazuļus. Daudzi mazuļu aprūpes priekšmeti arī mūsdienās mēdz saturēt vielas, par kuru ietekmi uz mūsu veselību īsti skaidrības nav. Kas vienā brīdī atļauts, otrā pēkšņi tiek ierindots aizliegto vielu sarakstā. Nav viegli visam izsekot līdzi, tādēļ mēģināšu saprotami paskaidrot, kam būtu vērts pievērst uzmanību.

IETEIKUMI IZVĒLOTIES TRAUKUS BĒRNAM

BPA

BPA ir Bisfenola A saīsinājums. Biedrības “Zaļā brīvība” mājas lapā definēts, ka Bisfenols A ir “endokrīnās sistēmas bojātājviela, ko izmanto polikarbonāta plastmasas (cietā plastmasa, ko apzīmē ar PC) ražošanā. No šīs plastmasas gatavo, piemēram, zīdaiņu pudelītes. Bisfenolu A lieto arī epoksīdsveķu, plastmasas virtuves piederumu, metāla konserva bundžu iekšpuses izolācijai un kosmētikā, kā konservantu. (…). BPA koncentrācija daudzos gadījumos var izraisīt kaitējumu veselībai. ”

Eiropas Savienībā un ASV lietot BPA bērnu pudelīšu izgatavošanā ir aizliegts. Bet mēs taču labi zinām, ka bērni lieto ne tikai pudelītes. Viņi varbūt ēd no plastmasas traukiem, spēlējas ar plastmasas rotaļlietām utt.

PLASTMASA

Es negribu tagad apgalvot, ka visa plastmasa un tās izstrādājumi ir viena vienīga inde, bet ir vērts tas lietošanu ikdienā samazināt. Plastmasas izstrādājumi, arī tie, kas nesatur BPA, var saturēt citus  (iespējams) bīstamus ķīmiskos savienojumus. Tie gan ir labi noslēpušies BPA ēnā, un nav kārtīgi izpētīta to ietekme uz cilvēka organismu, jo šobrīd, vismaz man ir tāda sajūta, ka visa uzmanība tiek veltīta tam, vai produkts satur BPA. Tāpēc visdrošāk būtu pēc iespējas izvairīties no plastmasas vispār. Jo īpaši no tiem plastmasas produktiem, kas tiek izmantoti gatavojot vai pasniedzot ēdienu. Par visiem 100% tas ir ļoti grūti, bet, jo mazāk plastmasas produktu, kam ir saskare ar ēdienu, jo labāk. Piemēram, tās pašas plastmasas tējkanas un virtuves dēlīši, nemaz nerunājot par vienreiz lietojamajiem plastmasas traukiem un pusdienu kārbiņām. Tas, ka mazulim netiek dots padzerties no pudelītes, kas satur BPA, ir tikai maza daļiņa no “uzvaras”.

Ja nav iespējams izvairīties no plastmasas pilnībā, tad svarīgi ir pievērst uzmanību ciparam, ar kuru marķēts plastmasas produkta iepakojums.

 • Izvairies no produktu iepakojumiem un bērnu taukiem, kuri marķēti ar “7” un “3”.
 • Jo košāki plastmasas trauki, jo rūpīgāk pārbaudi. Parasti tieši tādi ir gatavoti no “bīstamās” (melamīna) plastmasas.
 • Ja lieto plastmasas izstrādājumus, nesildi tos karstā temperatūrā, un pirms lietošanas nomazgā. Plastmasas kastītēs neliec karstu ēdienu. Neturi traukus tiešos saules staros. 
 • Tā kā dzīvojam Eiropas Savienībā, visdrošāk arī būtu izvēlēties traukus, kas ražoti tepat (vai pēc ES pasūtījuma). Piemēram, Ķīnā ir citi kvalitātes kritēriji.
 • Ja šaubies, vienmēr vari “iegooglēt” ražotāju, un uzzināt, no kādiem materiāliem tiek gatavoti produkti. Nu, piemēram, iegooglē “tomme tippee bpa”, un atradīsi, ka pudelīšu un trauku sastāvā nav BPA. Diemžēl citu vielu klātbūtne parasti nav paskaidrota.
 • Jāņem vērā, ka parasti ražotājs uzsvērs, ja produkts ir gatavots no kvalitatīvām izejvielām, neizmantojot apšaubāmus plastmasas savienojumus, jo būt “dabai un cilvēkam draudzīgam” ir lieta, ar ko lepoties, un piesaistīt zaļi domājušu patērētāju.
 • Tāpat kritiski jāizvērtē arī IT KĀ dabai draudzīgas preces, tie paši bio produkti. Nesen Facebook klīda apkārt ziņa, ka bioloģiski žāvētie augļi iepakoti “sliktā iepakojumā” jeb tādā, kura gatavošanā izmantota plastmasa ar marķējumu “7”. Tad nu jājautā, vai ir jēga pasniegt bio produktu bērnam, kas atrodas ne tik labā iepakojumā? Jāiemācās patērēt gudri.
 • Ņem vērā, ka tas pats BPA var būt sastopams arī čekos, konservos, ūdens pudelēs, bērnu rotaļlietās. Protams, arī mums mājās ir plastmasas rotaļlietas, bet tas, ko mēs, kā vecāki varam pacensties darīt – ievērot mērenību un dažādību rotaļlietu izvēlē, pievērst uzmanību to kvalitātei, un arī aromātam.

PLASTMASAS TRAUKU ALTERNATĪVAS

Plastmasas trauki ir ērti – tie ir arī viegli un izturīgi, un nav arī ļoti dārgi. Mazi bērni spēj aizlidināt pa gaisu šķīvi vai pudelīti vienā rāvienā, tādēļ plastmasas produkti ir īpaši ērti piebarojot mazuli, jo ir neplīstoši. Tomēr alternatīvas ir :

 • silikona trauki;
 • koka trauki;
 • trauki no bambusa šķiedras;
 • trauki no augu izcelsmes plastikas.

Vēl, protams, ir stikla, porcelāna, keramikas un nerūsējošā tērauda trauki. Ja par stikla mīnusu varētu uzskaīt to, ka tas ir plīstošs, tad rūpīgiem jābūt arī izmantojot melamīna, metāla, nerūsējošā tērauda, alumīnija un pat keramikas traukus. (Galvenais nelietot bojātus, saskrāpētus traukus. Vairāk lasi TE).

Attēlā redzamos traukus var uzskatīt par drošiem traukiem mazulim. Spied uz bildes, lai atvērtu linku ar info, kur attēlā redzamie trauki pieejami.

 

    

Kopumā varētu teikt – nav jāaizmirst par plastmasu vispār, bet ir jāiemācās tā gudri patērēt, jo īpaši, ja mūsu izvēles attiecas uz maziem bērniem, kuru organisms ir daudzas reizes jūtīgāks, kā pieaugušajiem.

 

 

AVOTI :

European Food Saftey Authority. Bisphenol A: new immune system evidence useful but limited. Saite : http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/161013

‘Vai spēļmantas patiešām ir drošas?” Avots : http://padomapirmsperc.lv/consumer-5/rotallietas/

“Mazuļu trauku ABC.” Avots : http://padomapirmsperc.lv/mazulu-trauku-abc/

“Jana Simanovska: Ja bisfenols A nav ‘bīstams elements’, kāpēc to ieliek īpaši bīstamu vielu kandidātu sarakstā?” Saite : http://www.delfi.lv/news/comment/comment/jana-simanovska-ja-bisfenols-a-nav-bistams-elements-kapec-to-ieliek-ipasi-bistamu-vielu-kandidatu-saraksta.d?id=48421193

Bisfenols A. Saite : http://www.zalabriviba.lv/kimija/kimisko-vielu-apraksti/bisfenols-a/ 

FOTO: canva.com

6 komentāri

 1. Avatar

  Skaisto Becothings komplektu neiesaku mazuļiem, kuriem ir niķis traukus mest zemē. Tie netur triecienu un malas apdrūp.

  Atbildēt
  • Laura

   Mums ir bijis becothings – kalpoja ilgi. Saplīsa tikai uz laiku, kad bērns jau vairs traukus zemē nemeta.

   Atbildēt
 2. Avatar

  Paldies par rakstu! Un sakarā ar Instagrammā redzēto, sabijos par tiem bērnu smūtijiem. Interesanti, ka Ica man atbildēja, ka viņu smūtiju I love eco iepakojums NEsatur Bisfenolu A. Vienīgais, kas no viņu produktu iepakojumiem to satur, esot zivju ikri. Arī mājaslapā atrodama tāda pati informācija. Varbūt tomēr nebūs jāmet ārā daudzie bērna smūtiji :D

  Atbildēt
  • Laura

   Labi, ka tā. Zem tā “7” jau slēpjas visdažādākā plastmasa, arī bioplastika. Citi to ciparu vispār nenorāda, tādēļ viņi samulsināja!

   Atbildēt
 3. Avatar

  Sveika, Laura! Kā ir ar “sippy cups” mazajiem? Tās speciālās krūziņas šķiet ārkārtīgi ērtas, kad mazulis mācās dzert. Uz visām līdz šim veikalos apskatītajām krūziņām ir norādīts BPA free, tomēr ne uzvienas nav atzīmēts no kāda materiāla tad krūziņa īsti ir taisīta, izgatavotājvalsts Ķīna… Paļauties tā vienkārši uz BPA free uzrakstu man īpaši negribas, tādēļ iedomājos, ka varbūt esi šo papētījusi un varbūt vari ko ieteikt, komentēt. Paldies :)

  Atbildēt
  • Laura

   Sveika! Personīgi es iesaku tās krūzītes izmantot tikai ārpus mājas. Mājās mācīt padzerties no krūzītes parastās :) Es savam mazajam šobrīd dodu dzert vienkārši no karotītes, citādāk nemaz nemāk, kaut gan krūzīte viena ir. :)Izmantot jau var, bet, manuprāt, galvenais, lai tas nav ikdienā dienu no dienas, katru ēdienreizi, jo tajās pudelītēs arī netīrumi viegli uzkrājas. Var jau regulāri mainīt, bet nav arī baigi lētās…

   Atbildēt

Komentē