#Atkrāpies! – pievērs uzmanību viltotām bērnu precēm

#Atkrāpies! – pievērs uzmanību viltotām bērnu precēm

Pirms kāda laika manā e – pastā iekrita vēstule, kas iekļāva informāciju par kādu šobrīd aktuālu kampaņu – #Atkrāpies! Lai gan ikdienā par šo tēmu īsti nedomāju, tomēr skaidrs, ka viltotas preces ir visapkārt. Noteikti katrs no mums ir ar ko tādu sastapies. Sākot ar nevainīgu pasūtījumu Aliexpress, beidzot ar nejaušu pirkumu kādā neparastā apģērbu vai rotaļlietu veikalā,varbūt tirgū.

Kad uzzināju par šo kampaņu, kuras mērķis ir pievērst uzmanību viltotām precēm Latvijā un Eiropas Savienībā, prātā uzreiz nāca viens gadījums. Toms bija nopircis t – kreklu kādā veikalā, kurā ikdienā neiepērkamies. Pēc tā uzvilkšanas, uz ādas parādījās izsitumi. Nevarējām iedomāties nevienu citu vaininieku, kā jauno t – kreklu, tāpēc ātri no tā atbrīvojāmies. Tikai tagad es aizdomājos, varbūt šī bija no tām precēm, par kuru vēstī kampaņa? Iespējams, krekla ražošanas procesā tika pārsniegtas ķīmisko vielu normas. Kaut kā gan neaizdomājos, ka krekliņu vajadzētu nest atpakaļ uz veikalu, vai pārbaudīt. (Tas nebija arī dārgs).

Otra lieta, kas uzreiz nāk prātā, domājot par viltojumiem ir ceļojumi. Viltotas Ray-Ban saulesbrilles un Gucci maciņi ik uz stūra, lai gan, visi, šķiet apzinās, ka tie ir viltojumi, jo maksā vien pāris dolārus, un kvalitāte nav ne tuvu oriģinālajām precēm. Arī mēs esam šādas brilles savulaik pirkuši, un attapušies, ka ceļojuma beigās tās jau ir saplīsušas.

Viena lieta ir pirkt preces sev. Latvijā vislielāko viltojumu skaitu veido : somas, maki, apģērbi, apavi, aksesuāri, parfimērija, medikamenti un elektropreces. Galvenokārt viltotas preces Latvijā nokļūst caur interneta veikaliem. Es neizplūdīšu gari par to, kā viltotu preču pirkšana ietekmē valsts ekonomiku, to vari palasīt te : http://atkrapies.lv/situacija-latvija-un-es/.  Mani vairāk uztrauc kas cits – viltotas preces bērniem.

Ļoti labi saprotu vecākus, kas vēlas nopirkt kaut ko lētāk. Nu, bērns taču nezinās, vai spēlējas ar oriģinālo bārbiju, vai kaut ko līdzīgu. Pavisam godīgi varu teikt, ka nesen apsvērām pasūtīt DisneyVāģu mašīnītes kādā interneta portālā, kurā skaidri bija redzams, ka tās nebūs “īstās”. Lētāk, un bērnam taču prieks tāpat. Bet kaut kā līdz galam roka necēlās to darīt, lai gan mani arī nesajūsmina Disney rotaļlietu cenas. Nu tā, ka galīgi nē. Uzzinot par šo pirkumu atcēlu pa visam. Tad jau labāk iztiksim bez, jo īpaši tādēļ, ka attiecīgās rotaļlietas ir no krāsainās plastmasas.

Bet nav jau runa tikai par principu – atbalstīt oriģinālo ražotāju, vai apzināti izvēlēties viltojumu. Runa ir par drošību. Viltotas preces nav drošas. Tās lietojot pastāv dažādi riski. Sākot ar vieglu alerģisku reakciju, sliktākajos gadījumos – beidzot ar letālu iznākumu. 

RISKI

Man bija iespēja apskatīt daļu no muitā konfiscētajām bērnu precēm. To skaitā bija gan bērnu rotaļlietas, gan krekliņi, pat podiņš! Par dažām no tām es uzreiz teiktu – “te līdz galam kaut kas nav”, bet citas pēc skata, kā parastas plastmasas rotaļlietas – it kā nekā aizdomīga. Iepazīstoties ar preču defektiem, secināju, ka, piemēram, :

 • krekliņa audumamateriālā pārsniegta aromātiskā amīna koncentrācija (iespējams ķīmisks risks);
 • plastmasas lāpstiņām ir asas malas, ar kurām viegli savainoties;
 • citām rotaļlietām ir viegli atdalāmas sīkas detaļas, arī baterijas, ar  kurām bērns var aizrīties.

Interesanti,  ka viltojumi atiecas arī uz pārtikas precēm. Tādēļ viens no riskiem, kas pastāv iegādājoties viltotas preces, ir arī saindēšanās un alerģiska reakcija. Par pārtikas preču viltošanu tiek uzskatīti arī pārmarķērti produkti, no kuriem, diemžēl, lielākā daļa ir saldumi.

Kas attiecas uz citām preču grupām – medikamentiem, elektroprecēm, kosmētiku utt. – šīs preces nav pārbaudītas, un pastāv iespēja gūt ķīmiskus apdegumus, saindēties, alerģiskas reakcijas,

KĀ ATPAZĪT VILTOTAS PRECES?

Var būt, ka patērētājs viltotu preci iegādājas apzināti, bet tas var notikt arī nejauši. Riski pastāv abos gadījumos, tāpēc vienmēr ieteicams pievērst uzmanību

 • preces kvalitātei;
 • cenai;
 • preces vai zīmola nosaukumam;
 • iepakojuma kvalitātei;
 • tirdzniecības vietai;
 • iepērkoties internetā – preces apraksta kvalitātei;
 • interneta veikala domēna nosaukumam un tajā izvietotajiem foto;
 • veikala reputācijai un atsauksmēm internetā.

Vairāk lasi te : http://atkrapies.lv/praktiski-padomi/.

KĀ RĪKOTIES, JA TAVĀ ĪPAŠUMĀ NONĀKUSI VILTOTA PRECE? ZIŅO! Ziņot vari :

 • Valsts ieņēmumu dienestam;
 • Valsts policijai;
 • Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam;
 • Drošības policijai;
 • Finanšu policijai;
 • Valsts Robežsardzes Iekšējās drošības dienestam;
 • Muitas Iekšējās drošības dienestam;
 • Militārajai Policijai;
 • Pārtikas un veterinārajam dienestam;
 • Eiropas Birojam krāpšanas apkarošanā (OLAF);
 • Sabiedrībai par atklātību DELNA

Sīkāks info : http://atkrapies.lv/zino-par-parkapumiem/

 

PAR #ATKRĀPIES!

#atkrāpies! ir pretkrāpšanas kustība, kurā apvienojušās Latvijas valsts pārvaldes iestādes, kas cīnās pret krāpniecību dažādās jomās un izpausmēs, kā arī visi Latvijas iedzīvotāji un organizācijas, kas stingri iestājas pret krāpšanu. Vairāk informācijas un iespēja iesaistīties kustībā www.atkrapies.lv.

#atkrāpies! ir jaunvārds, kas izveidots priedēkli ne– vārdā „nekrāpies” aizstājot ar priedēkli at-, kas norāda, ka darbība ir vērsta atpakaļ vai nost. Izsaukuma zīme demonstrē, ka darbības vārds ir pavēles izteiksmē. Jaunvārds „atkrāpies!” ir aicinājums nepakļauties un pretoties krāpšanai. To var izmantot arī uzsaukumos, piemēram, Ja neesi godprātīgs, atkrāpies! Angļu valodā kustības nosaukums skan kā #FraudOff!

Nākamā mēneša laikā visas kustībā iesaistītās organizācijas nodrošinās plašu informāciju, izglītojot sabiedrību par krāpniecības kaitējumu un sniedzot praktiskus padomus, kā nekļūt par krāpnieku upuriem un neiegādāties viltotas preces. Sadarbībā ar tirdzniecības centru „Rīga Plaza” no šā gada 31. marta līdz 2. maijam veikala apmeklētāji varēs apskatīt kampaņas ietvaros tapušo izstādi, lai rūpīgāk iepazītos ar dažāda veida viltojumiem.

 

Nobeigumā vēlos vaicāt, varbūt kāds no jums ir saskāries ar bērnu preču (rotaļlietu, apģērbu) viltojumiem? Pastāsti!

 

8 komentāri

 1. Avatar

  Man šad un tad iekrīt acīs akcijas pārtikai “akcija tikai šodien ar derīguma termiņu līdz šodienai”. Un tā kādas 3-4 dienas no vietas. Kad pirmo reizi ko tādu ieraudzīju, pēc tam vairs nekad nepērku pārtiku ar akciju, kur derīguma termiņš ir šodiena.

  Atbildēt
 2. Avatar

  Nav domāts kā kritika, jo katram savi apsvērumi, bet es tiešām katru reizi nodrebinos, izlasot, ka mammas sūta preces aliexpress, ok, varbūt vēl tur kāda kleita vai krekls, kuru izmazgājot 10x var vilkt, bet arī tādas lietas, ko bērns liks mutē..
  Es pati, labprāt, gaidu sale Lindex un tur ir tiešām gaumīgas organiskās kokvilnas ikdienas drēbes, kas iztur aktīvu bērnu ikdienu.

  Atbildēt
 3. Avatar

  Paldies par rakstu! Esmu nepatīkami pārsteigta,ka tik augstu vietu viltojumos ieņem arī medikamenti,ļoti ceru,ka tas neattiecas uz aptieku produkciju. Tiešām forši,ka par šo krāpşanos sāk runāt skaļi,es labprāt uzzinātu vairāk!

  Atbildēt
  • Avatar

   Saistībā ar zālēm – te neko nevajag cerēt. Zāļu tirdzniecība Latvijā ir droša un ārkārtīgi kontrolēta. Zāles var droši pirkt aptiekās un arī reģistrētās interneta aptiekās. To, kuras interneta aptiekas ir reģistrētas, var pārbaudīt zva.gov.lv. Visur citur pirkt zāles – tas, lūk, gan ir ļoti augsts risks. Arī “labās un lētās zāles no Krievijas”.

   Atbildēt
 4. Avatar

  Vajadzētu veikt kratīšanu arī pašmāju latviešu handmade lauciņā – cik no visiem izejmateriāliem nāk no tās pašas nelaimīgās Ķīnas? Un cik vispār no viņiem daudzi ir nodokļu maksātāji? Tāpat daudzi latviešu handmade tirgojas pa kaktiem bez jebkādas sertifikācijas, un materiali vispar nav pārbaudīti

  Atbildēt
  • Laura

   Pilnīgi piekrītu. Viens ir izmantotie materiāli, otrs – vai bērnam droši sašūts utt. Ir gadījies, kad tādai “handmade” grāmatiņai norāva striķus ar podziņām.

   Atbildēt
 5. Avatar

  Paldies par rakstu! Mums ar nācies saskarties ar ļoti daudzām lietām, kas var savainot bērnu, sākot ar bērnu atpūtas krēsliņu, kuram apakšā ir ļoti lieli asumi (uzzinājām tajā brīdī, kad bērns viendien izdomāja palīst apakšā un nevarēja izlīst, jo UZDŪRĀS asumam), līdz pat mantiņām, kur bateriju nodalījums pats krīt vaļā, jo nav pat paredzēta skrūvīte! Man šķiet, ka diemžēl Latvijā šādu mantu ir VAIRUMS, un, ja kāds to reāli gribētu novērst, atliktu ieiet pirmajā lētākajā bērnu veikalā… :(

  Atbildēt
 6. Avatar

  Nezinu vai gluzi par temu,bet esmu ieverojusi,ka tirdzinos ari gadas situacijas,jad megina visu ko iesmeret. Piemeram,atved ridziniekiem jau nez cik nostavejusos kirsus,kuri ir puspuvusi un pardod pa dargo. Tapat ari redzeju,ka gala tika aplieta ar lietus udeni no telts. Kaut ka zud ticiba tam visam. Tas pats ar polu zemenem un kirsiem vasara. Liekas,ka pardeveji doma,ka ridzinieki ir kadi bagati mulki,kas vinu nostavejusos produkciju izpirks. Loti gruti tirdzinos neiegrabties.

  Atbildēt

Komentē