Kas ir autiņbiksīšu sastāvā?

Kas ir autiņbiksīšu sastāvā?

Autiņbiksītes mūsdienās varētu iedalīt trīs ir galvenajos veidos : “parastās” jeb vienreiz lietojamās autiņbiksītes, vienreiz lietojamās eko autiņbiksītes un vairākkārt lietojamās – mazgājamās autiņbiksītes.

Ja mazuļa dupsim nekas nekaiš, un “zaļais dzīvesveids” nav aktuāls, tad, visticamāk, apmierina pirmais autiņbiksīšu variants. Vecāki, kuri ir saskārušies ar bērna alerģijām, vai domā līdzi, kādi produkti nokļūst saskarē ar mazuļa ādu, iespējams, nosvērsies par labu ekoloģiskai produkcijai – vienreiz lietojamām eko autiņbiksītēm vai auduma autiņiem. Protams, cenu atšķirība pastāv, bet mūsdienās tās kļuvušas daudz pieejamākas, kā bija vēl pirms gadiem 10.

Saviem bērniem pamīšus esmu lietojusi dažādas autiņbiksītes, vadoties pēc intuīcijas un naudas maciņa satura, nevis meklējot zinātnisku pamatojumu. Alerģisku reakciju neesmu novērojusi ne no vienām. Dažas patikušas labāk ar to, kā tās der, un vai mazulim ir ērti, citām atkal tā ir labāka uzsūktspēja. Galu galā, autiņbiksīšu brendi ir tik daudz, ka šad tad tos pamainu tīri intereses pēc. Tomēr šoreiz vēlos papētīt, kas ir autiņbiksīšu sastāvā? Kāda ir atšķirība starp parastajām un eko autiņbiksītēm?

VĒSTURE

Vienreiz lietojamās autiņbiksītes sāka savu uzvaras gājienu 20. gs. otrajā pusē. Šobrīd, tīri pēc statistikas, vidēji viens mazulis lieto 10 autiņbiksītes dienā 2 gadus no vietas. No autiņbiksīšu izgudrošanas brīža to sastāvs un ražošanas process, protams, ir ļoti mainījies. Arī autiņbiksīšu ražotāji cenšas izdabāt vecāku vēlmēm – kļūst zaļāki, ražošanā izmanto mazāk toksosku vielu utt. Interesanti, ka pirmās autiņbiksītes pēc Otrā pasaules kara tika radītas nevis vecāku ērtības dēļ, bet gan kokvilnas trūkuma dēļ (līdz tam tika izmantoti kokvilnas autiņi). Ātri gan vecāki un industrija saprata, ka vienreiz lietojamās autiņbiksītes pamatīgi atvieglo ģimenes ikdienu, un tās sāka ražot arvien vairāk un vairāk, un, ne mazāk svarīgi – arī lielākos izmēros, uzsverot, ka podiņmācība var pagaidīt.

Re, kā top! (Neuztraucieties, šis nav no tiem video, kur putniņi ir iespundēti būros :).

SASTĀVS

SAP jeb super apsorbējoši polimēri (sastāvā var parādīties kā nātrija poliakrilāts, hidrogēls, absorbējošā želeja u.tml.) –  absorbē urīnu, pārvērš mitrumu želejā. Autiņbiksīšu “veiksmes atslēga”! Šī viela netiek uzskatīta par toksisku, un ir droša. Bieži ražošanas procesā pievieno arī akrilskābi. Akrilskābe lielos daudzumos ir toksiska, bet autiņbiksītēs šādam daudzumam nevajadzētu būt. Reizēm šīs vielas var izraisīt bērnam alerģisku reakciju. Tiesa, piemēram, tamponos SAP klātbūtne ir aizliegta, bet autiņbiksītēm ar mazuļa ādu ir tikai ārēja saskare. Šīs vielas autiņbiksītēs izmanto no 20. gs. 80. gadiem. Tomēr līdz galam nav izpētīta to ietekme uz mazuļiem.

Krāsvielas – it kā drošas, bet ir mazuļi, kam tās var izraisīt alerģiju.

Smaržvielas – tāpat, kā krāsvielas, kādam mazulim var izraisīt alerģiju.

Zem nosaukuma – krāsvielas un smaržvielas – gan var slēpties dažādas vielas, par kurām sīkāk ražotāji nepaskaidro. Uzmini nu, kas līdz galam tās ir? Ja krāsvielas un smaržvielas autiņbiksītēs būs drošas, tad ražotājs to parasti arī uzsvērs.

Dioksīni – toksiska viela, kam piemīt spēja absorbēt. Šī viela rodas procesā, kad koksnes masa (celulozes šķiedra) autiņbiksītēs tiek balināta. Lielos daudzumos dioksīni ir toksiski un ļoti bīstami – gan dabai, gan cilvēkam. Pētījumos gan ir pierādīts, ka mazuļi uzņem daudz vairāk dioksīnus ar pārtiku, kā lietojot autiņbiksītes, kur to daudzums ir minimāls. Ir pierādīts, ka bīstamākie dioksīnu savienojumi var izraisīt dažādas saslimšanas, bet autiņbiksītēs tiem nevajadzētu būt sastopamiem.

Hlors – tiek izmantots, lai padarītu autiņbiksītes baltākas. Diemžēl balināšanas procesā var rasties iepriekš minētie dioksīni, kas, ja nenodara kaitējumu mazulim, nodara pāri dabai.

Celulozes šķiedra – jeb autiņbiksītes pildījums.

Plastmasa – plastmasa parasti ir ūdens necaurlaidīgajā ārējā autiņbiksītes slānī. Parasti iegūta no naftas. Šīs plastmasas satāvā var būt arī falāti, kam ir potenciāls toksisks efekts uz  endokrīno un reproduktīvo sistēmu. Pēc ražotāju norādēm uz iepakojumiem ir ļoti grūti izzīlēt, kurās autiņbiksītēs šīs vielas var būt.

Jāatzīmē, ka ne visi ražotāji uz iepakojumiem norāda autiņbiksīšu sastāvu. Tomēr ne mazums arī nebaidās to atklāt, īpaši atzīmējot, ja sastāvā nav toksisku vielu, smaržvielu, kāsvielu un hlora –  ja tās ir dabai un cilvēkam draudzīgākas. Tāpēc mans ieteikums – uzticēties tiem, kas ir atklāti!

IETEKME UZ VIDI

Zaļi domājošiem cilvēkiem šis ir lielākais iemesls, kāpēc notiek izvēle par labu eko autiņbiksītēm. Tās ir daudz, daudz reižu draudzīgākas videi. Parastās autiņbiksītes praktiski dabā nesadalās. Meklējot informāciju par autiņbiksītēm mani mazliet nošokēja fakts, ka 21. gadsimta sākumā lietotās autiņbiksītes būs sadalījušās ap 2500 gadu! 250 – 500 gadi vienai autiņbiksītei! Tas, kādu ļaunumu videi nodara ikdienā lietotās autiņbiksītes ir prātam neaptverami. Kamēr vecāki varbūt vairāk uztraucas par to, vai autiņbiksītes nenodara kādu kaitējumu mazulim, tikmēr dabas draugiem lielākais uztraukums ir par to, kas notiks ar vidi? Es gan šajā ziņā arī neesmu perfekta…

Labā ziņa, ka arī dažādi autiņbiksīšu ražotāji cenšas kļūt videi draudzīgāki, jo jūt spiedienu no sabiedrības puses. Iespējams, arvien vairāk ražotāji ķīmisko naftas polimēru vietā autiņbiksītēs varētu izmantot daudz zaļāku alternatīvu – kukurūzas cieti!

EKO AUTIŅBIKSĪTES

Eko autiņbiksītes atšķiras ar to, ka :

 • sadalās dabā. Ne gluži par 100%, bet 70 – 80 % (atkarīgs no ražotāja) gan. Tātad ietekme uz vidi ir daudz reižu mazāka;
 • ir bez krāsvielām – vai arī tiek izmantotas krāsvielas bez smagajiem metāliem tajās;
 • ir bez smaržvielām;
 • ir bez ftalātiem;
 • ir bez hlora.

Vienreiz lietojamo eko autiņbiksīšu sastāvā lielākoties joprojām ir SAP. Dažās daļa aizsrāta ar bio SAP un ne – ģenētiski modificētu kukurūzas cieti. To, kas ir konkrētu autiņbiksīšu sastāvā, parasti ātri vien vari atrast izmantojot veco labo “google”.

PIESAKIES BAMBO NATURE AUTIŅBIKSĪŠU TESTAM!

Raksta nobeigumā, vēlos piedāvāt 10 māmiņām / tētiem un mazuļiem notestēt ekoloģiskās Bambo Nature autiņbiksītes un mitrās salvetes. Jau no rītdienas (9.03.) testam varēsi pieteikties Viens + Viens Facebook lapā. 

Izvēlēšos 10 māmiņas / tētus, kam pēc autiņbiksīšu un salvešu izmēģināšanas būs jāsniedz atsauksme, kura pēcāk tiks publicēta blogā.

PAR BAMBO NATURE

Bambo Nature autiņbiksītes ir vienas no populārākajām vienreiz lietojamajām eko autiņbiksītēm visā pasaulē. Augsti novērtētas no profesionāļu un vecāku  puses, jo ir ne tikai dabai draudzīgas, bet ērtas un drošas mazulim. Bambo Nature autiņbiksītēs tiek izmantotas augstāvās kvalitātes dabīgas izejvielas. Jau 30 gadus Bambo Nature regulāri saņem augstākās kvalitātes sertifikātus un uzrāda izcilus rezultātus dažādos testos.

Bambo Nature autiņbiksītes ir ražotas no ekoloģiskiem izejmateriāliem. Tās ir :

 • brīvas no alergēniem;
 • bez smaržvielām;
 • bez losjoniem;
 • bez bīstamām ķimikālijām;
 • bez glutēna (jā, arī autiņbiksītēs tas var būt!);
 • bez lateksa;
 • dermatoloģiski pārbaudītas;
 • piemērotas jūtīgai ādai;
 • nav testētas uz dzīvniekiem;
 • gatavotas no ilgtspējīgiem materiāliem.

Bambo Nature autiņbiksītes satur SAP, bet nesatur ftalātus.

Vairāk lasi : https://viensplusviens.lv/izvelamies/bambo-nature/ un http://www.bambonature.com

 

Raksts tapis sadarbībā ar Bambo Nature. 

 

AVOTI :

http://www.motherjones.com/environment/2008/04/brief-history-disposable-diaper
http://www.vi.gov.lv/lv/vides-veseliba/vides-drosiba/vides-riska-faktori/noturigu-organisku-piesarnotaju-ietekme-uz-cilveka-veselibu
http://www.babygearlab.com/a/11113/What-Is-Inside-Those-Disposable-Diapers
http://www.chemistryexplained.com/Di-Fa/Disposable-Diapers.html

 

15 komentāri

 1. Avatar

  Savam mazajam pirku Moony autiņbiksītes, ļoti labas. Bez tam, ādu kopām arī ar likopodija pulveri – un pārsvarā bez apsārtumiem dzīvojām.
  No Bambo kā reiz radās apsārtumi.

  Atbildēt
  • Avatar

   No Bambo nerodas apsartumi :) no nepareizas adas kopshanas un laicigas autinbiksishu nomainas rodas.
   Paldies par rakstu! Varbut maminas aizdomasies par mazula veselibu un dabu.

   Atbildēt
   • Avatar

    Atvainojos- ja laicigi nenomaina, tad rodas apsartums.

    Atbildēt
 2. Avatar

  Paldies! Tieši mani interesējošs temats. Saņēmu ‘mantojumā’ mazgājamos autiņus, un tā kā mazais dzims vasarā, ir nodoms izmēģināt. Bet lai būtu plāns B sliktākiem brīžiem, vai, kad akurāt vajadzētu palikt sausiem, ļoti interesē visādas eko autiņu opcijas :)

  Atbildēt
 3. Avatar

  Mazulei lietojam japàņu autinbiksītes – Monny un Goon, uz priekšu ir nopirkts Moltex autiņbikšu paka un esm arī lietojuši Bamboo.

  Atbildēt
 4. Avatar

  Kamēr nezināju par Moonys un nebija nopirkti mazgājamie autiņi,no visām pārējām eko marķētajām autiņbiksītēm patika Bamboo un Naty. Gan Bamboo,gan Naty uzrunā tieši vides draudzīguma aspekts,bet manuprāt, ka salīdzinājumā ar Moony, tie ir gana papīrveidīgi,tas ir – nav tik maigi. Neesmu super eksperte,bet atbilstoši manām zināšanām Bamboo mitro salvešu sastāvs varētu būt maķenīt labāks.
  Manuprāt vislabākās tomēr ir mazgājamās autiņbiksītes un ūdens salvešu vietā. :)

  Atbildēt
 5. Avatar

  Interesanti būtu pamēģināt tos Bamboo, jo ikdienā lietojam visus iespējamos parastos pamperus ( huggies, pampers u.c.), bet pēc raksta sāku aizdomāties, ka tie pamperu kalni tiešām ir milzīgi, :( un ja tiešām tie nesadalās tik ilgi tad ir bēdīgi. Kur var pie mums iegādāties Bamboo? Tiem kas nedzīvo Rīgā, vai internetā ir pieejami?

  Atbildēt
 6. Avatar

  Tā jau izklausās pēc gudri… bet kas ir “falāti”?

  Atbildēt
 7. Avatar

  Gan 2,5gadnieks gan arī 7mēnešnieks auguši Bamboo autiņbiksītēs. Pirmkārt, pārbaudīju “uz savas ādas”, proti, vienkārši nobraucot ar plaukstu pa autiņa iekšpusi, jau var just atšķirību sastāva ziņā. Protams, arī “dabai draudzīgāks” faktors ir bijis svarīgs, kā arī nekad, nekad nav bijušas problēmas ar apsārtumiem, izsitumiem utmldz.

  Atbildēt
 8. Avatar

  Labprāt pieteiktos autiņbiksīšu testam, ja vēl ir tāda iespēja, nelietojot Facebook. Mūsu ģimenē pārmaiņus parastajiem lietoju auduma autiņbiksītes. Ir kārtīga noņemšanās, it sevišķi, ja bērnu ir vairāk nekā viens. Gulēšanai izvēlos parastos pamperus, jo meitiņa mīl ilgi gulēt arā ratos, bet, kad dzīvojas, tad lieku auduma. Tie, protams, attiecīgi biežāk jāmaina. Bet man patīk! Jo vienmēr atceros, ka saudzēju ne tikai mazo, bet arī vidi.

  Atbildēt
  • Laura

   Sveika! Pieteikšanās jau noslēgusies!

   Atbildēt
 9. Avatar

  Bambo ļoti forši, jau izmēģinājām, bet ļoti gribētu tikt galā ar savu slinkumu un no Moony pāriet uz mazgājamām. Pa dienu mājăs šad tad liekam jau, jo sagādājām lietotu komplektu. Izbraucienos un aktīvākās dienās, ārpus mājas gan tie Moony ir ērti.
  Kādus jūs esat izmēģinājuši Evertam un Edvīnam no visiem simts veidiem?
  Mazgājamos arī kādus?

  Atbildēt
 10. Avatar

  Mes esam lietojusi dazadas autinbiksites.
  Interesanti ka pirmas huggies bija ok brt no nakamiem izmeriem bija sarkans dibens un teceja garam..patika bamboo un balta iepakojuma pampers..ari mazgajamas esam lietojusi..bet jamaina uz katru nokartosanas reizi mazajam..ka ari likas ka tad kad saka kusteties tas bija ne tik ertas ka pamperi.

  Atbildēt

Komentē