Atziņas par “ceturto trimestri” pēc tikšanās ar PEP mammām

Atziņas par “ceturto trimestri” pēc tikšanās ar PEP mammām

Ceturtais trimestris jeb pirmie trīs mēneši pēc dzemdībām ir skaists un īpašs, taču tajā pašā laikā –  ļoti izaicinošs laiks. Pirms 2 nedēļām kopā ar dažām topošajām un jaunajām māmiņām tikāmies ar PEP mammām Zani Miļūnu un Lauru Stukli, lai parunātu par sajūtām šajā laikā un to, kas var palīdzēt.

Man patika, kā teica PEP mamma Laura : “Pēc dzemdībām mēs nonākam situācijā, kas ir līdzīga autovadītāja apliecības iegūšanai. Iedomājies – teorijas eksāmens ir nolikts, un tagad esi nolikta pie auto stūres. Bez jebkādām pamācībām instruktors liek braukt!”

Pati šo laiku, ko dēvē par “ceturto trimestri” esmu piedzīvojusi divreiz, un nu jau sajūtas sāk aizmirsties, bet mammas, kuras man bija iespēja satikt šīs diskusijas ietvaros, caur saviem stāstiem man labi atsauca atmiņā,  cik ļoti jūtīgs ir tas pats sākums ar tikko dzimušu bēbīti. Pati jau blogā esmu par to rakstījusi ( “Tik ļoti jūtīgais laiks”).

Ilgi domāju, ko un vai man pēc šī pasākuma rakstīt. Galu galā izlēmu uzrakstīt sajūtas, kuras var piedzīvot sievete “ceturtajā trimestrī”, bet kas ir pilnīgi normālas, un par kurām nevajag kautrēties vai justies vainīgām – to apstiprināja PEP mammas. Izrādās, daudzām no mums tās ir bijušas ļoti līdzīgas…

Ir normāli (un daži no apakšpunktiem –  pat vajadzīgi) :

 • gribēt noslēpties savā “aliņā” un nelīst ārā;
 • būt ļoti jūtīgai, emocionālai un apjukušai;
 • pieķert sevi domājam, ka tev ir grūti;
 • nepriecāties par faktu vien, ka ir piedzimis bērns (jo tas līdzi nes arī daudz citu emociju, ne tikai prieku vien);
 • vēlēties tikt uzklausītai un netikt aizmirstai (jo pēc dzemdībām apkārtējie tomēr biežāk pievērš uzmanību tieši bērniņam);
 • dalīties pieredzē ar mammām, kurām ir līdzīga vecuma bērni;
 • vēlēties saņemt un lūgt praktisku atbalstu – siltas pusdienas, mājas uzkopšanu, bērna uzraudzīšanu u.c.
 • justies tā, ka netiec ar visu galā;
 • nevēlēties uzņemt ciemiņus – daudz, uz ilgu un bieži. Reizēm baidīties ciemiņiem atteikt, lai neaizskartu kāda jūtas… (bet cieņpilni atsaki, ja tiešām nevēlies!);
 • nevēlēties saņemt nepatīkamus komentārus par savu ķermeni (izrādās, ir cilvēki, kas pēc dzemdībām spēj pavaicāt – kāpēc tu tik slikti izskaties? Šādus komentārus gan nav patīkami saņemt nekad, bet pēc dzemdībām tas viss var tikt uztverts vēl 10 x jūtīgāk);
 • justies aizvainotai saņemot sausas pamācības (jo tas mudina domāt, ka neesi pietiekami laba mamma – arī tad, ja pamācītājs vēlējis labu);
 • nesaprast, kāpēc bērns raud un kā viņu nomierināt, reizēm tādēļ piedzīvot izmisumu;
 • vēlēties uz brīdi no bērniņa “aizbēgt”;
 • vēlēties būt mierīgai bet nespēt nomierināties;
 • piedzīvot, kā mainās attiecības ar partneri, jo šis ir laiks, kad jūs abi mācāties būt vecāki – ir normāli adaptēties jaunajai situācijai vesela 1,5 gada garumā (un tas attiecas uz katra jauna bērna ienākšanu ģimenē)!

P.S. Un arī vīrietim ir normāli to visu sajust.

KAS IR PEP MAMMA?

Viss jau ir labi līdz brīdim, kad atkal atgriežamies pie jautājuma – kurš tad īsti var palīdzēt tikt galā ar iepriekš minētajām emocijām? Ne visiem mums ir uzticami draugi un ģimenes locekļi, kam stāstīt visu, kas uz sirds. Arī, ja ir – reizēm gribas parunāties ar kādu “no malas”, bet ar kādu, kas tajā pat laikā saprot, kam tu, kā tikko dzimusi mamma, ej cauri. Te nu mēs nonākam līdz PEP mammām, par kurām esmu dzirdējusi tikai tās labākās atsauksmes.

PEP.LV stāv rakstīts :

“Pirmās emocionālās palīdzības mamma (PEP mamma) ir profesionāla atbalsta persona māmiņām ar mazuli no dzimšanas līdz trīs gadu vecumam. PEP mamma var būt pirmā izvēle gadījumos, kad māmiņai nepieciešama praktiska informācija vai arī emocionāls atbalsts, lai veidotu miera un prieka pilnas attiecības ar savu mazuli.

PEP mammas parasti dodas mājvizītēs pie mammas vai visas ģimenes, bet pēc mammas vēlēšanās satikšanās var notikt arī kur citur.

Ja jūti, ka tev var palīdzēt PEP mammas atbalsts, izvēlies kādu un raksti / zvani viņai!
Vairāk info mājas lapā : http://pep.lv un https://www.facebook.com/PEPmammas/

Iespējams, tev var noderēt arī blogā atrodamais raksts par “Pēcdzemdību atbalsta sistēmu”.

P.S. Mīļs paldies viesmīlīgajai ballīšu telpai “Viss bumbās”, ka atvēlēja telpas diskusijai!

VARBŪT KĀDREIZ ESI TIKUSIES AR PEP MAMMU? PADALIES! 

FOTO: Krista Kudore

5 komentāri

 1. Avatar

  Paldies par šo rakstu!
  Te nav pagaidām daudz komentāru, bet man tieši šis liekas tik vērtīgi un svarīgi.

  Atbildēt
 2. Avatar

  Paldies par jauko tikšanos, pieredzes apmaiņu un skaidrāku skatu nākotnē!

  Atbildēt
 3. Avatar

  Paldies par rakstu… man tikai virsraksts nelīmējas kopā ar saturu. Sagaidīju, ka būs stāsts par grūtniecības ceturto trimestri, nevis pēc mazuļa piedzimšanas pirmo… Ja nu vienīgi es kaut pārprotu.

  Atbildēt
  • Laura

   Grūtniecībā ir 3 trimestri, par 4. sauc pirmos 3 mēn. pēc dzemdībām :)

   Atbildēt

Komentē