Jautājumi un atbildes : pavasaris

Jautājumi un atbildes : pavasaris

Hei! Turpināšu atbildēt uz jūsu jautājumiem atvērtā veidā. Skatos, atkal daži ir iekrājušies. Centīšos tiem pieķerties vismaz 1 – 2 x mēnesī.

Jautājumus aicinu iesūtīt izmantojot bloga kontaktu formu : https://viensplusviens.lv/kontakti/

Kādas aktivitātes var darīt māmiņa gaidībās un kādas ne? Kā ir ar riteņbraukšanu un peldēšanos?

Sveika, lūk, plašāks raksts par šo tēmu : http://www.mammamuntetiem.lv/articles/16743/kada-fiziska-slodze-piemerota-grutniecei/. Pati peldēju, ar riteni gan nebraucu!

 Vēlējos uzzināt, ko grūtniecības laika labāk nedarīt, un ko darīt vajadzētu vairāk. Kā arī, kāds uzturs būtu labāks?

Uz šo jautājumu es tomēr neatbildēšu, jo neesmu ārsts – speciālists. Iesaku konsultēties ar savu ginekologu / vecmāti, jo katra grūtniecība ir individuāla.

Priecāšos,  ja padalīsies,  kā tiki galā ar trīsgadnieka niķiem un un nejauko uzvedību.

Uhh… es netieku galā :)! Es domāju, ka trīsgadnieks ir tāds posms, kas ir vienkārši jāpieņem, un nav jēgas pret to cīnīties. Ne velti trīsgadniekus sauc par mazajiem tīņiem. Manuprāt, labākais, ko šajā posmā darīt, ir pieturēties pie visām iepriekš noteiktajām robežām, kā arī sniegt bērnam mīlestību un tuvību. Būt līdzās, kad pats nespēj tikt galā ar savām emocijām, saukt emocijas vārdos, lai mazais saprot, kas ar viņu notiek. Tāpat pieņemt, ka bērnam “niķu” laikā izdabāt nav iespējams (piemēram, pareizi sagriezt desiņu :D!), un to arī laikam nemaz nevajag. Trīsgadnieki vēlas visu darīt pa savam, vēlas būt noteicēji it visā. Viņam jāsaprot, ka ģimenē ir tiesības arī citiem. Viņām jāļauj piedalīties lēmumu pieņemšanā (piemēram, ko darīsim brīvdienās?), bet bērnam arī jāsaprot, ka jārespektē citi. Tuvojoties 4 gadu atzīmei, es jūtu, ka “trīsgadnieciskums”  bērnam ir samazinājies, tomēr joprojām šad tad uzpeld situācijas, kad nekas nav pēc bērna prāta, un par to ir liels pārdzīvojums. Taču pilnīgi noteikti valodas attīstība un spēja izteikties palīdz bērnam izprast sevi, un arī “trīsgadnieciskums līdz ar to (vismaz mūsu gadījumā) kļūst mazāks. Iespējams, līdzīgi kā es, par šo vecuma posmu atradīsi ko noderīgu Janet Lansbury mājas lapā un podkāstos : http://www.janetlansbury.com/podcasts/, vai arī apmeklējot psihologa konsultācijas.

Labdien. Vai Jūs varat lūdzu ieteikt receptes,kas nesatur kviešu miltus? Jums ir ļoti daudz labas receptes:)! Jauku dienu!

Sveika. Es Tev ieteiktu visās manās receptēs aizstāt parastos miltus ar tādiem, kurus drīksti lietot. Man pašai ļoti patīk reizēm receptēs lietot Bauck Hof universālu bezglutēna miltu maisījumu (pieejams bio.lv).

No grāmatu ieteikumiem esmu pamanījusi, ka Jūsmājās ir gana daudz bērnu grāmatu angļu valodā, vai lasāt priekšā Evertam angliski un tad tulkojat, vai Everts jau gana labi pārvalda angļu valodu? Paldies! 

Sveika! Ir tā, ka kopš  2 gadu vecuma pārsvarā tomēr lasām latviski, jo pats prasa. Bet ir atsevišķas grāmatas, kuras lasām abās divās valodās. Vienu reizi angliski, otru latviski, tā pamācot vārdu nozīmi abās valodās. Dažreiz pirms miega pajautāju, vai šoreiz attiecīgo grāmatu lasīt angliski, vai latviski. Tāpat ir pāris grāmatas, kuras lasu tikai angliski (dzejolīši).

Kāda tev šķiet ideālākā bērnu vecuma starpība? Vai plānojot otru bēniņu piedomāji par bērnu vecuma starpību?

Godīgi sakot, īpaši par vecuma starpību nedomāju, bet šķiet, ka tā, kāda ir šobrīd ( 2. g un 10 mēn.) ir lieliska vecuma starpība. Nekad neesmu gribējusi vecuma starpību, kas mazāka par 2 gadiem, jo liekas, ka tas būtu ļoti grūti. Tā jau ir grūti, bet tas, ka vecākais bērns jau iet dārziņā, uz podiņa, māk runāt utt. ļoti daudz ko atvieglo. Tāpēc, ja man būtu jāizvēlas vēlreiz, starpība noteikti būtu ap 3 gadiem.

Kā Tu pārtrauci nakts barošanu ar Evertu, un kā plāno to darīt ar Edvīnu (varbūt esi jau pātraukusi?) un kā vispār pārtrauci Evertu barot ar krūti? Ar ko labāk sākt – nakts ēšanu pārtraukt vai dienas barošanu? Vai dienas ēdienreizes aizstāt ar “”īstu ēdienu” un krūtsbarošanu atsāt tikai kā nakts privilēģiju? Ļoti gaidīšu Tavu pieredzes stāstu. 

Sveika. Evertu naktī baroju diez gan ilgi, šķiet līdz kādam 10 mēnešu vecumam vismaz. Tad pamazām sāku atradināt, nakts ēšanas laiku pa stundiņai novilcinot, un tā līdz pienāca rīts un brokastu laiks. Kad beidza ēst naktī, tad arī vairāk sāka ēst pa dienu normālo ēdienu, un atradināšana no krūts nebija problēma. No 10 – 12 mēnešu vecumam nostabilizējās visas ēdienreizes. Pavisam beidzu barot 13 mēnešu vecumā – kā pēdējā bija palikusi krūts ēšana pirms miega. Cik esmu dzirdējusi, visbiežāk tā arī esot, ka tiklīdz mazais beidz ēst naktī, pa dienu nav problēmu ar “pieaugušo ēdienu”. Edvīniņš, atšķirībā no Everta, neēd naktī jau kopš pirmajiem mēnešiem. Naktī gan viņš šobrīd šad tad ir jānomierina, jo piecēlies kājās u.tml., bet cenšos pieturēties pie tā, ka naktī nebaroju (ir gan izņēmumi).

Sveiki, Es ļoti vēlējos noskaidrot, vai Jūsu bērniņš ir izaudzis bez māneklīša (knupīša)? Un ja jā, tad kādas opcijas ir bez mammas pupa bērnu nomierināt? 

Jā, maniem bērniem nav bijis knupītis. Bet abiem esmu mēģinājusi to dot, jo neuzskatu par kaut ko sliktu, bet neviens no bērniem to īsti nav ņēmis! Es droši vien neko jaunu nepateikšu.. kā alternatīva ir mierināšana uz bumbas, ar balto troksni, slingā utt. ::)

Kādas bērnu istabas mēbeles jūs izvēlaties, un pēc kādiem principiem vadāties bērnu istabas iekārtošanā? Vai varat ieteikt kādu labu, interesantu bērnu mēbeļu veikalu/ ražotāju?

Ar mēbelēm ir sanācis tā, ka bērnu mēbeles esam pasūtījuši pie atsevišķiem meistariem, kurus atradu caur Facebook, kādā no “Andeles” grupām. Diemžēl neatceros vārdus. Izņemot zīdaiņu gultiņas – tās mums ir bijušas no “Yappykids” un “Kukuu”. Vēl varu ieteikt “Ette tete”, kas gatavo šūpulīšus, kāpslīšus un mantu kastes, kā arī drīzumā pārdošanā būs barošanas krēsliņš.  Protams, šis tas mums ir arī no slavenā “Ikea” – kā nu bez tā (pasūtu izmantojot furni.lv). Foršus interjera elementus var atrast H&M HOME.

Sveika, Laura! Vai lūdzu vari ieteikt kādu vienkāršu zaļo kokteili bērnam (2,5g), ar kuru varētu sākt iesoļot pavasarī :)! Paldies jau iepriekš.

Vienmēr apmulstu, kad man prasa kokteiļu receptes. Jo es nekad neplānoju speciālas receptes – vienkārši skatos, kādi produkti ir mājās, un no tiem arī taisu! Ja zaļais kokteilis nozīmē zaļo krāsu, tad iesaku kokteilim (piemēram, banāns + avokado + ogas + piens / lakto / bezpiedevu jogurts / piena spēks), pievienot “Kalnup” pulverus! Re kur foršas idejas : http://www.greenkitchenstories.com/drink-your-greens-yellows-reds/

(…).Vai Evertam Tu dod šādus gatavos produktus – jogurtus, smūtijus? Ja jā, vai vari ieteikt kādus? (…). Vai vari uzrakstīt par iepakojumiem un kaitīgumiem? Par katru ciparu utt. Būtu ļoti pateicīga.

Ja esam ceļojumā vai ārpus mājās, un gribas ēst, nesmādēju gatavos produktus bērniem. Everts gan no tiem specializētajiem smūtijiem ir izaudzis, vairs tādus neēd. Agrāk gan pirku “Biotēkā” Mogli produkciju. Kas attiecas uz smūtijiem tūbiņās, izvēle netrūkst! Teju katrā ekoveikalā, un ne tikai eko – arī lielveikalos – var atrast gatavu produkciju bērniem. Mans jaunākais atklājums ir “Simply Food” biezeņi (pasūtu izmantojot svaigi.lv). Šie gatavie produkti mūsu ģimenē gan vairāk aktuāli Edvīnam. Kas attiecas uz iepakojumiem, konkrēti plastmasas, lūk, pievienoju skaidrojošu attēlu. Nesen pamanīju, ka uz “I love Eco” mazajiem smūtijiem tūbiņās ir norāde nr. 7, taču paši apgalvo, ka iepakojumi nesatur BPA, un man gribētos domāt, ka tā ir tiesa.

 

Sveika, Izmantošu iespēju, ka esat ieviesusi jautājumu un atbilžu sadaļu, un pajautāšu, kā pavadījāt dienas ar vecāko dēlu, kad viņam bija gads? Kādas aktivitātes? (…)

Uh, nu jau viss piemirsies. Noteikti daudz laika pavadījām ārā, gājām uz rotaļu laukumiņu, arī uz “Yamaha” skoliņu. Braucām ciemos pie citiem paziņu bērniem, lai dienas nebūtu tik garlaicīgas (nevis viņam bija garlaicīgi, bet man :D). Smēlos idejas blogā http://www.darbotiesmajas.lv un citur internetā.

 

3 komentāri

 1. Avatar

  Par vecumu starpibu – mums 1g4men – ok, tagad sakumaa ir gruutaak, bet es ticu, ka jo mazaka starpiba, jo interesantaak beerniem veelaak savaa starpaa speeleejoties –> jo vairaak briiva laika vecaakiem!!

  Atbildēt
 2. Avatar

  Par to vecuma starpību pilnīgas muļķības. Kāpēc ir tas stereotips – “ideāli ja ne vairāk par 3 gadiem” vai vēl labāk “viens pēc otra ar gada starpību”. Man bērniem ir 9 gadu starpība, un? Muļības, ka tad nav nekā kopība, muļķības, ka ir grūti, vai viegli. Ir tik organizēti un perfekti, cik pats plāno, un cik pats iegulda sava tik dārgā laika, tiekot galā ar 5 gadnieka melnajiem, pusaudža “kosmoss galvā”. Arī tad vecākiem ir brīvs laiks, jo lielākais spēj palīdzēt ar mazāko, arī tad ir kopīgas intereses, jo lielākais palīdz mācīties burtus, ciparus, kopā liek lego un puzles. Vai tiešām jākultivē šī ideja par ideālo vecuma starpību. Katram mums tas ideāls ir savs.

  Atbildēt
  • Laura

   Ja katram ideāls ir savs, kapēc saki, ka muļķības? :) Es tak nevienā brīdī te neapgalvoju, ka visiem, kā man vajag un ir.

   Atbildēt

Komentē