Par zobu pastām bērniem

Par zobu pastām bērniem

Izrādās, ir viena tēma, par kuru blogā neesmu vēl rakstījusi ne vārda – zobi! Tiesa, vienīgais jautājums, ko zobu sakarā no lasītājiem esmu saņēmusi – vai varu ieteikt kādu zobārstu, pie kura vest bērnu? Neviena jautājuma par to, kādu zobubirsti, vai zobu pastu izvēlēties, vai par zobu kopšanas ieradumiem. Iespējams, par šo tēmu jau viss ir skaidrs, bet, godīgi sakot, man pašai –  nav gan!

Man nav jautājumu par to, vai un kā zobi būtu jātīra, vai pie kura zobārsta bērnu vest. Bet cik svarīga ir zobu pastas izvēle?  Kas ir tās sastāvā, un kā tieši sastāvdaļas palīdz zobus saglabāt veselus? Vai visas šīs sastāvdaļas tiešām ir vēlamas bērna organismam?

Ir viegli ieiet veikalā, un nopirkt bērnam kādu no zobu pastām, uz kurām norādīts bērna aptuvenais vecums. Parasti 0 – 3 , 3 – 6  vai 0 – 6 gadi. Iespējams izvēlēties arī dažādus spilgtus iepakojumus, dažādas garšas, un klāt vēl zobu birsti ar mīļāko tēlu no kādas Disneja multfilmas. Bet vai esat palasījuši zobupastu sastāvus? Vai pievēršat uzmanību fluora daudzumam pastā, un, vai lasāt lietošanas norādes uz zobu pastām? Jā, izrādās, arī zobu pastām ir “lietošanas instrukcijas”!

ZOBU PASTU SASTĀVS

Zobu pastu sastāvā var atrast gan vairāk, gan mazāk zināmas vielas – dažādus minerālus, dabā sastopamus savienojumus, arī atsevišķas E vielas, kas dažādos e – vielu sarakstos tiek sauktas par nevēlamām, jo īpaši bērniem.

Zobu pastu sastāvdaļas var iedalīt pēc tā, kādas funkcijas tās veic :

 • abrazīvi – vielas, kas palīdz  “nopulēt” zobu – noņemt aplikumu un notīrīt zobus;
 • aktīvā viela – parasti fluorīdi, kas mazina emaljas bojājumus un stiprina zobu, novēršot kariesu;
 • mazgāšanas līdzekļi – piemēram, nātrija laurilsulfāts (SLS), kas padara zobu pastu putojošu, attīra zobus no netīrumiem. Interesanti, ka nātrija laurilsulfāts ir viena no vielām daudzu kosmētikas un higiēnas līdzekļu sastāvos, par kuru joprojām ir diskusijas – vai tā neastāj negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību, piemēram, čūlas mutē, sausu ādu utt.
 • mitrinošas vielas – piemēram, glicerīns, sorbīts, ūdens – tās vielas, kas kavē zobu pastas izžūšanu. Sorbītu izmanto arī kā saldinātāju, kuram mēdz piedēvēt arī tādas blakus parādības kā vēdera uzpūšanās, caureja u.c. kuņģa un zarnu traktra traucējumus (to der ņemt vērā cilvēkiem ar jūtīgu kuņga un zarnu traktu);
 • antibakteriālas vielas – vielas, kas palīdz apkarot baktērijas. Bieži kā antibakteriāla viela tiek izmantots triklozāns, kam arī diemžēl tiek piedēvēta negatīva ietekme uz vairāku orgānu darbību, organisma imūnsistēmu un hormonālo sistēmu.
 • krāsvielas un garšas pastiprinātāji – zobu pastām var būt pievienots saharīns (E954), aspartāms (E951), ksilīts,  hinolīna dzeltenais (E104), briljantzilais (E133) u.c.
 • konservanti – tie nepieciešami, lai novērstu mikroorganismu pavairošanos zobu pastā, piemēram, nātrija benzoāts (E211), metil un etil parabēni, dabīgākās zobu pastās – citronskābe;
 • biezinātāji – piemēram, celulozes sveķi, karagināns (E407), guāra sveķi (E412);
 • citas vielas – piemēram, zobu pastās ar dabīgāku sastāvu var būt pievienotas augu eļļas un sulas (piemēram, piparmētru eļļa, zemeņu sula), kā arī citronskābe (par kuru gan arī diskutē, ka lielos daudzumos to lietot nevajadzētu).

Iepazīstoties ar zobu pastu sastāvu, man, kas ar ķīmiju ir uz “Jūs” zobu pasta ir šķiet viens rūpīgi atstrādāts ķīmisks savienojums, kurā liela loma ir tajā esošo minerālu dabīgajām īpašībām. Zobu pastas ir ļoti dažādas – vienas var būt ar pēc iespējas dabīgāku sastāvu, bet citām var būt pievienotas ne tās labākās E vielas. Es, protams, saprotu, ka no visa par 100% izvairīties nav iespējams, bet, ja E vielai bonusā nāk iespējamas blakusparādības (uzsvars uz vārdu “iespējamas”), tad tomēr sanāk aizdomāties, kādu zobu pastu dodu savam bērnam.

PIRMS IEGĀDĀJIES – IZPĒTI

Mans mērķis nav panākt, lai pēc šī raksta izlasīšanas visas zobu pastas nonāktu miskastē.  Drīzāk gribu aicināt, izvēloties zobu pastu bērnam, vispirms iepazīsties ar tās sastāvu. Vislābāk to “iegooglē”, jo uz zobu pastas viss var arī nebūt uzskatāmi izlasāms (lai gan it kā jau jābūt).

Ja rodas šaubas par kādu no pievienotajām vielām, aicinu ielūkoties mājas lapās :

http://www.dabatev.lv – te aprakstītas E vielas un to iespējamās blakusparādības;
http://www.zalabriviba.lv – arī te vari atrast informāciju par dažādām vielām, kas pievienotas zobu pastām (un citiem kosmētikas līdzekļiem, higiēnas precēm, pārtikai utt.);
http://padomapirmsperc.lv – vēl viena laba mājas lapa, kurā ielūkoties meklējot skaidrojumus dažādām ķimiskām vielām, un kā tās var ieteikmēt mūsu veselību;
http://www.bbfactory.lv – šeit uzskatāmi aprakstītas dažādas kosmētikas līdzekļos esošās vielas un to pielietojums;
http://lasipirmsed.lv/ – lai gan mājas lapā ir par pārtikas piedevām, daudzas no tām ir arī kosmētikas līdzekļos, īpaši zobu pastās.

Te būs trīs zobu pastu sastāva piemēri. Interesanti, ka visas zobu pastas ir bērnu, bet katrai ir norādīts cits ieteicamais vecums. Uzklikšķinot uz E vielas nosaukuma, atvērsies links ar informāciju par attiecīgo E vielu un tās iespējamajām blakusparādībām.

Zobu pasta Colgate smile bērniem 2 – 6 gadi

Sastāvs : sorbīts, hidrēts silīcījs, PEG – 12, nātrija laurilsulfāts, celulozes sveķi, aromāts, nātrija saharīns, nātrija fluorīds, vizlas glicerīns, vizlas glicerīns, limonēns, Cl74160 (ftalocianīna zilais), Cl 77891 (titāna dioksīds jeb E171), Cl 42090 ( briljantzilais jeb E133).

Piemēram, par vielu Cl74160, kas ir šajā zobu pastā, es informāciju atrodu tikai angļu valodā, un arī (diemžēl) ne to labāko.

 

 

 

 

 

 

Zobu pasta Biorepair Junior meža zemeņu 0 – 13 gadi

Sastāvs : ūdens, glicerīns,  cinka hidroksilapatīts (*microRepair®), sorbīts, PEG-32, silīcijs, celulozes sveķi, nātrija laurola sarkosināts, nātrija metiloleiltaurāts, meža zemeņu sula, piparmētru eļļa, nātrija saharīns, citronskābe, nātrija benzoāts (E211), kālija sorbāts, fenoksietanols, benzilspirts, anetols, mentols.

 

 

 

 

 

 

Zobu pasta Jordan aveņu 0 – 5 gadi

Sastāvs : sorbīts, ūdens, hidrēts silīcijs, PEG-32, glicerīns, ksantāna sveķi, kokamīd-propil-betaīns, trinātrija fosfāts (E451), nātrija saharīns (E954), kālija sorbāts, citronskābe, nātrija fluorīds, nātrija benzoāts, nātrija hlorīds, celulozes sveķi, aromāts, Cl 42051 (E131 jeb patentzilais V).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kas attiecas uz zobu pastām, ne vienmēr var paļauties uz uzrakstiem “dabīgs”,  “bez cukura” utt. , jo arī zobu pastās, kuras varbūt arī nav tās pašas labākās bērnam, vairums sastāvdaļu ir dabīgas, jo zobu pastas formulas pamatā ir dabā esošas vielas – minerāli, dabā sastopami saldinātāji un ķīmiski savienojumi. Tomēr tas nenozīmē, ka nav pievienotas arī ne tik vēlamas vielas. Un arī ne viss, kas ir dabā sastopams, ir tik ļoti nepieciešams rūpēm par mūsu organismu.

PAR FLUORU

Izlasot iepriekš minēto zobu pastu sastāvu, iespējams, nepamanījāt, ka divas no tām satur fluorīdus, bet viena (Biorepair) nē. Tagad, meklējot informāciju par fluoru, lielākoties atrodu zinātniski pamatotu viedokli par fluora savienojumu nozīmi zobu kariesa profilaksē, tomēr atrodas arī pretēji viedokļi. Bet tas jau laikam tā ir par jebkuru tēmu. Kam vieni piekrīt, to otri apstrīdēs.

Tas, ko esmu ievērojusi iegādājoties zobupastas – uz tām parasti ir norādīts vecums, no kāda pasta ir paredzēta. Zobu pastas, kas paredzētas bērniem, atsķiras no pieaugušo zobupastām, galvenokārt tieši ar fluora koncentrāciju pastas sastāvā.

Uz fluoru saturošām zobupastām bieži ir rakstīts – “bērniem vecumā līdz sešiem gadiem: lietot pastu zirņa lielumā un tīrīt zobus pieaugušo uzraudzībā.Pieaugušo uzraudzībā zobi jātīra tādēļ, ka pastāv iespēja – bērns zobupastu norīs. Un ja vēl pastai pievienota garša, bērnam taču ir pamats domāt, ka tā ir ēdama, ne?

Kamēr fluora pozitīvā ietekme uz zobu kariesa profilaksi ir pierādīta, citi pētnieki pēta to no “otra gala”- vēl tikai mēģinot saprast, vai tam nav arī kāda negatīva ietekme uz organismu. Piemēram, Amerikas Zobārstu asociācija apgalvo, ka fluora uzņemšana pirmsskolas vecumā, var izraisīt fluorozi (baltus plankumiņus uz zobiem). Pārmērīgai fluora lietošanai var būt arī citi negatīvi blakus efekti, bet te es gribu likt uzsvaru uz vārdu pārmērīgai, tāpēc neapgalvošu, ka visas fluoru saturošas zobu pastas ir sliktas. Galvenais ir fluoru saturošus produktus lietot samērīgi un apdomīgi, īpaši jau bērniem, kuru organisms ir jūtīgāks.

Tomēr tiem, kas kaut kādu iemeslu dēļ meklē alternatīvas, pateikšu, ka tādas ir – piemēram, augstāk minētajā zobu pastā BioRepair, kur fluorīda funkcijas pilda microRepair®. Ar šo zobu pastas zīmolu  esam arī uzsākuši sadarbību, un par tām vairāk vari uzzināt rakstā : “Biorepair zobu pastas“. Drīzumā varēsi pieteikties arī produktu testam Viens + Viens Facebook un Instagram profilos.

GALVENAIS – UZMANĪGI!

Tagad, kad esmu iepazinusies ar zobu pastu sastāvu rūpīgāk, nemaz nesmaidu par norādi, ka bērnam zobi būtu jātīra pieaugušo klātbūtnē. Jo, lai cik labu zobu pastu es neizvēlētos, pagaidām šķiet, ka ideālā varianta nemaz nav. Par laimi, esam izskauduši no mūsu dēla paradumu mazgāt zobus ar ievērojamu daudzumu zobu pastas, un pēc mazgāšanas viņš to izspļauj ārā. Tas gan nenācās vienā dienā, bet tagad apzinos, ka šis paradums  – pareizi kopt zobus, ir ļoti svarīgs.

Protams, nejau viss ir tik melns, kā varētu šķist izlasot šo rakstu. Ar zobu pastām, tāpat kā ar visu citu bērnu aprūpē, ir jāatrod tas variants, kas der tavai ģimenei – neieslīgstot galējībās, un tomēr – atceroties, ka arī “sīkumiem” ikdienā patiesībā ir ļoti liela ietekme uz mūsu bērnu veselību. 

Zobu pastas Latvijas veikalos ir sertificētas un ražotas atbilstoši likumdošanai. Pirmkārt, un galvenokārt, domātas, lai rūpētos par zobiem, nevis, lai kādu noindētu. Tomēr ticu, ka vienreiz ieguldot darbu, un rūpigi iepazīstoties ar zobu pastas sastāvu, vari savam bērnam izvēlēties labāko. Ne mazāk svarīgi, meklējot “ideālo” zobu pastu, ir uzklausīt bērna zobārstu.

Neaizmirsti, ka svarīgi ir pievērst uzmanību bērna uzturam (protams, cukurs un rafinēti produkti tos bojā vairāk), un radināt pie pareizas zobu kopšanas jau no pirmā zobiņa. Doties pie zobārsta pēc iespējas drīzāk, lai bērns pie tā pierastu. Starp citu, mums ir ļoti laba pieredze ar zobārstu! Drīzumā ar Evertu kopā dosimies uz vizīti trešoreiz, un paņemsim līdzi arī brāli.

 

PADALIES, KĀDU ZOBU PASTU ĢIMENĒ LIETOJAT JŪS? KAM PIEVĒRŠAT UZMANĪBU IZVĒLOTIES ZOBU PASTU BĒRNAM?

 

Raksts tapis sadarbībā ar 

24 komentāri

 1. Avatar

  Ļoti noderīgs raksts! Paldies! Abi ar vīru jau gadus 7 noteikti pievēršam uzmanību tam, kādu zobu pastu izmantojam. Pat tad, kad finansiālā situācija nebija spīdoša – izvēlējāmies zobiem, veselībai un dabai draudzīgas zobu pastas, jo man bērnībā tika mācīts, ka zobi ir ļoti svarīgi…laikam tāpēc, ka ēdu (un aizvien vēl ēdu) ļoti daudz saldumus. Ir mēģinātas ļoti daudz. Tagad noteikti būs aktuāli arī dēlam izvēlēties labu pastu, bet vēl neesmu sākusi izzināšanu. Šobrīd domāju par pirmo zobu birstīti :)

  Atbildēt
 2. Avatar

  Puikam 7 gadi, visu laiku tīrījis ar Weleda zobu pastu piena zobiem, 1x gadā pie higēnista. Tagad 7 gados pirmo reizi higēnists teica, ka ir mazs caurumiņš, jāiet būs pie zobārsta.

  Atbildēt
 3. Avatar

  Meitai lietojam Biorepair, Nenedent baby, Elmex junior un Lavera bio zahngel, Alverde zahngel. Ņemot vērā faktu, ka zobu pasta ik pa laikam ir jāmaina, tad tās mums “iet uz riņķi”. Vienai pašai un uz bērnudārzu es meitai dodu līdzi Lavera bio zahngel vai Alverde zahngel vai Biorepair, tās ir bio un nesatur fluoru, jo ja pastāv risks, ka gribas zobu pastu uzēst (bērnudārzā tas notiek bieži), lai tās maksimāli maz kaitē veselībai. Mājās zobus mazgājam kopīgi, mums ir tāds smilšu pulkstentiņš, kas padara mazgāšanu interesantāku un atbilst laikam cik ilgi zobi ir jāmazgā.

  Atbildēt
  • Laura

   Ļoti laba ideja dot uz bērnudārzu! Šis ir nākamais, ko pārbaudīšu, jo pat nezinu, ko viņi tur lieto!!

   Atbildēt
 4. Avatar

  Vai esi mēģinājusi pati pagatavot zobu pastu? Nezinu gan vai bērniem arī var uztaisīt, bet pieaugušajiem noteikti var. Un nav nedz sarežģīti, nedz dārgi. Un pats zini, ko iekšā esi licis un cik tas veselīgs, vai gluži pretēji, kaitīgs veselībai.

  Atbildēt
  • Laura

   Nē, vēl nebiju iedomājusies mēģināt :)

   Atbildēt
 5. Avatar

  Interesanti, mēs dzīvojam Norvēģijā un mums uz colgate zobupastas ir rakstīts no 0-6 gadi (būs jāpapēta sastāvs) un to nevajag skalot.Un bērns tiek izsaukts pie zobārsta un obligāto apskati pirmo reizi 3 gadu vecumā, ja ir problēmas, tad protams var griezties ātrāk.
  Un runājot par vielām- aspartāns ir kaitīgs, tas ir ķīmiskais saldinātājs un organismam grūti sadalāms. Paratsi preces uz kurām ir norāde “zero” tiek izmantots, tāpēc iesaku nepirkt neko, kur ir šī viela.

  Atbildēt
  • Laura

   Colgate ir daudz un dažādas bērnu pastas!

   Atbildēt
 6. Avatar

  Mūsu bez dažām dienām viengadniece lieto Jack N’ Jill zobupastu bez garšas, bez fluora, bez cukura, krāsvielām un bez vēl visa cita kā. Bet jāatzīst- jā, es pievērsu uzmanību norādei par to, kā zobupastā nav, bet neiedziļinājos, kas tad tajā īzti ir..
  Mums gan ar to zobu tīrīšanu pagaidām nevedas izcili, mazā nav zobu tīrīšanas fane, lai gan patīk izsūktzobupastu no zububirstes un ar tālajām smaganām pažļambāt zobu birsti no abiem galiem, pašu zobu tīrīšana nav aktuāla un iet caur protestu, ja es uzstāju. Vai šajā vecumposmā ir svarīgi, cik ilgu laiku zobiņi tiek tīrīti, vai arī šis skaitās vēl tāds pieradināšanas pie zobu tīrīšanas procesa posms? Šis ir jautājums, par kuru jau kādu laiku domāju, bet nav sanācis satikt speciālistu, lai uzjautātu

  Atbildēt
  • Avatar

   Zobus bērnam obligāti ir jāpārtīra vismaz līdz 10 gadu vecumam. Bērnu pieradināt pie zobu tīrīšanas ir visvieglāk ja vecāki tīra kopā ar bērnu, jo bērnam patīk atdarināt pieaugušo. Ja bērnam nepatīk tīrīt zobus tam ir jāpievērš pastiprināta uzmanība, jāpārtīra un obligāti divreiz dienā no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas. Vēlams būtu lietot pastu kas satur fluorīdus, jo tas samazina kariesa risku, mazs bērns vēl nemāk izspļaut zobu pastu un izskalot muti un ja mazliet zobu pasta paliek mutē tā darbojas saskaroties ar zoba virsmu un kavē kariesa veidošanos, pat ja zobi netiek izttīrīti kārtīgi, fluorīdi darbojas un kavē baktēriju piesaisti pie zoba virsmas, jo baktērijas ir tās kas “ēdot” ēdiena pārpalikumus izdala skābes un skābe ir tā kas veido “caurumu” – kariesu.

   Atbildēt
 7. Avatar

  Es taisu zobupastu pati! Mēs ar vīru lietojam ar šo to pievienotu (kurkuma, piparmētru eļļa u.c.), bērnam dodu tīru kokoseļļu! Un nav vispār jāuztraucas par norīšanu.
  Kopš esam atteikušies no rūpnieciski ražotiem mutes kopšanas līdzekļiem, mūsu mutes stāvoklis uz ļoti uzlabojies! Man vairs neasiņo smaganas, lai gan cīnījos ar šo problēmu gadiem!!!
  Tagad man uzdevums ir atrast uzpildāmu tulbiņu, kurā iepildīt šo zobupastu līdzi došanai uz b/d. 😉

  Atbildēt
 8. Avatar

  Jā, par fluoru parasti sarunās ar mammām tiek lauzti šķēpi un ne reizi neesmu dzirdējusi, ka kāda teiktu, ka jāpaskata visas e-vielas, ne tikai uzraksts-nesatur fluoru. Savam puikam pērku ar fluoru, skatos, lai ir dabīgākas, tīrām kopā, bet tik un tā Ēriks (4.g) pamanās norīt pastu, kā tikko tā tiek mutē.
  Jautājumā par fluora nepieciešamību paļāvos uz higiēnista ieteikumu, lietojam arī fluora tabletīti pirms miega.

  Atbildēt
 9. Avatar

  Gribēju precizēt, ka zobu pastās nav tīrā veidā fluors, kā to var noprast lasot rakstu. Fluors tīrā veidā ir indīga gāze, bet zobu pastās atrodas savienojumu fluorīdu veidā, kas palīdz cīnīties pret kariesu. Ir daudzi par un pret pētījumi, bet kas attiecas uz fluorozi, jā amerikā to ir vieglāk dabūt, jo viņiem ir fluorizēts ūdens daudzos štatos un tad lietojot zobupastu ar fluorīdiem ir iespēja dabūt fluorozi. Latvijā fluorizēts 7dens speciāli netiek, atšķirībā no Amerikas, nelielā rajonā kurzemē ūdens ir dabīgi fluorizēts, bet tas ir tik minimāli, ka lietojot zobu pastu ar fluorīdiem nav iespējams dabūt fluorozi. Protams ja vecāki neskatās un bērns regulāri apēd veselu tūbiņu ar zobu pastu, tad gan ir jāskatās.
  Mēs lietojam Elmex zobupastu bērniem ar 500ppm fluorīdu saturu. Un atbilstoši vecumam zobu birsti ar super soft (ļoti mīkstiem) sariņiem.

  Atbildēt
  • Laura

   Jā, taisnība, paldies par precizējumu!

   Atbildēt
 10. Avatar

  Es varu ietekt GC Touth mousse,kas ir zobu putas,kuras nav jaizskalo. Mans dēls,trīsgadnieks, tādas lieto jau kādu gadu un rezultātu ir manījusi gan zobārste,gan higiēniste. Šīs pastas saturs mani apmierina un ir pieejans gan ar,gan bez fluora.
  Par zobbirsti runājot,kopš trīsgadu vecuma,tātad pusgadu,lietojam elektrisko Philips sonicare birstīti-ļoti laba,vēl manam jaunietim patīk tas,ka ir vesela aplikācija,kas ir saistīta ar zobbirsti caur bluetouth un tur ir mošķīts,kas rāda kā zobi ir jātīra. Vēl man patīk tas,ka zobbirstes vibrācija ir iestatīta uz 2 minūtēm,kas liek tīrīt zobus vajadzīgo laiku.
  Manai gadu vecajai jaunkundzei tikko uzdāvināja silokona elektrisko birsti,kas ir no 0+,pagaidām grūti spriest,bet tā,jau patīk turēt mutē un ļauj,pat patīrīt mazās pērlītes. Ā,firma ir Foreo mini :)

  Atbildēt
 11. Avatar

  Aptuveni līdz gada, pusotra vecumam meitai lietojām R.O.C.S. zobu pastas, pēc tam Elmex pamīšus ar R.O.C.S un tagad ELGYDIUM zobu pastu – pēc higiēnista ieteikuma. Meitai vasarā būs 6 gadi un nav neviena cauruma. Zobiņi ir balti, stipri, skaisti. Vienmēr zobārsts un higiēnists slavē. :) Pie tam, maza atkāpe no tēmas – meitai ir piena olbaltuma nepanesība un viņa jau 2 gadus vispār nelieto govs piena produktus. :) Kauli un zobi ir stipri un veseli.

  Atbildēt
  • Avatar

   Bet kā jūs dodat viņai kalciju? Ārsti kaut kā nespēj atbildēt man, kādus vitamīnus jālieto ar kalciju, es pamegināju dažus, meitai puncis sāpēja, es jau vairs nezinu, ko darīt.

   Atbildēt
 12. Avatar

  Piena zobiem lietoju weleda gelu, super labs :)

  Atbildēt
 13. Avatar

  Sakiet, lūdzu, kādu pastu Jūs ieteiktu 9 mēn vecam bērnam ar pirmo zobu?
  Paldies!

  Atbildēt
  • Laura

   Sveika! Nu mes lietojam Biorepair shobriid abiem puikaam:)

   Atbildēt
 14. Avatar

  No gada vecuma mans dēls lieto Weleda pastu, tagad (4g) mēģinām ari Rocs, Elmex, tīra 3x dienā, arī pirms dienas miega, māk (ja grib :) tīrīt pietiekami labi, bet es, protams, partiru (1 no ikdienas cinaam :) UN/BET – tikko konstatēti 4 caurumi…… Man nešķiet, ka siim ipasajam rūpeem par zobiem ir kaada nozīme…bet, protams, tas jādara, izvēlamies labāko, ko varu uz konkrēto bridi atrast (pastu, birsti), bet…… Par fluora nepieciešamiibu pastā sev vel neesmu atbildējusi, šķiet, ka varētu būt labi pamīšus lietot ar un bez. Paldies par ieteikumiem palasīt ari vispārīgo sastāvu un daziem konkrētu labo pastu minējumiem :)

  Atbildēt
 15. Avatar

  Pārsvarā lietojam Elmex, bet šobrīd Biorepair – puisim (5.g.) dikti patīk garša. Lielais bērns lieto jau pieaugušo Elmex. Puisim ļaujam paši tīrīt, bet pēc tam paši vēlreiz iztīram, lai tiešām ir tīri.

  Atbildēt
 16. Avatar

  Laura,kur atrodams rakstiņš par Everta pieredzi pie zobārsta?

  Atbildēt
 17. Avatar

  No zinātniskā viedokļa varu ietiekt tikai 1 ražotāju Brush Baby. Pasta izcila, ar katram vecumam nepieciešamo fluorīdu daudzumu, bez SLS, bez krāsvielām.
  Uzzināt vairāk var šeit : https://www.facebook.com/brushbabylv/
  Ražota UK, kas dod zināmu drošības sajūtu, ka uzlīmes nav pārlīmētas kkur Poļu zemē :)

  Atbildēt

Trackbacks/Pingbacks

 1. Veseliem bērnu zobiņiem | Viens + Viens - […] Par zobu pastām blogā jau esmu rakstījusi vairāk : https://viensplusviens.lv/2017/05/par-zobupastam-ar-fluoru-vai-bez/. […]

Komentē