Pēcdzemdību atbalsta sistēma

Pēcdzemdību atbalsta sistēma

Šodien kopā ar PEP mammām Zani Miļūnu un Lauru Stukli, kā arī 9 topošajām / jaunajām māmiņām tikāmies uz sarunu mājīgajās “Viss bumbās” telpās. Kamēr vēl apkopoju svarīgāko, par ko izrunājām, šo sarakstu no bloga arhīviem izlēmu izvilkt jau tagad, jo sapratu – iespējams, kādam tas var noderēt jau šodien!

PĒCDZEMDĪBU ATBALSTA SISTĒMA

Ar ideju par šāda saraksta veidošanu savulaik sarunā ar mani padalījās dūla Katrīna Puriņa (Intervijas “Mammai nav jābūt perfektai” ietvaros).

Doma ir tāda, ka sieviete jau pirms dzemdībām sagatavo lapu, uz kuras tiek uzrakstīti visi to speciālistu vārdi un kontakti, pie kuriem viņa var vērsties grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību periodā.

Šie cilvēki ir :

 • visi, kuri būs klāt dzemdībās;
 • ginekologs / vecmāte;
 • ģimenes ārsts (savs un mazuļa);
 • dūla (arī, ja grūtniece domā, ka viņai to dzemdību laikā nevajadzēs, iespējams, var būt noderīgi atrast dūlu,kurai viņa varēs zvanīt jebkurā diennakts laikā un vaicāt pēc uzticama padoma) (http://www.dulas.lv) ;
 • PEP mamma (http://pep.lv/pepmammas/) ;
 • krūst zīdīšanas konsultants (http://lv.kkm.lvhttp://www.zidit.lv/);
 • psihologs vai krīzes centra telefona nr. (http://www.skalbes.lv, 67222922; 27722292);

Kā arī

 • ātrās palīdzības telefona nr. (113);
 • ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis (66016001);
 • var pievienot arī uzticamu draugu vai ģimenes locekļu telefona nr.

Šo lapu piestiprini mājās, redzamā vietā. Tā var noderēt ne tikai mammai, bet arī vīram. Ja ģimene katru dienu redz, cik daudz cilvēku ir gatavi palīdzēt, viņi jau jūtas drošāk. 

Tāpat pirms dzemdībām ir vērts padomāt, kā atvieglot ikdienas rūpes. Ideāli, ja vari atrast cilvēku (vai cilvēkus no draugu loka), kas palīdzēs sakpot māju, pagatavos ēst. Piemēram, draudzenes punča ballītē (ja tādu rīko) var sadalīt pienākumus, kura un kā palīdzēs jaunajai māmiņai pirmo nedēļu / mēneša laikā. Un mammai nevajag kautrēties uz jautājumu : “Kā Tev palīdzēt?” atbildēt konkrēti, piemēram, “Vai Tu varētu kādreiz pastaigāt ar bēbīti, lai es izmazgātu matus?”; “Vai Tu varētu pabūt ar bēbīti, kamēr es ieeju vannā?”; “Vai Tu varētu man atnest siltu maltīti?”.

Senatnē sievieti pēc dzemdībām aprūpēja visa saime. Mūsdienās tas viss ir nedaudz pamainījies, un šobrīd mamma pēcdzemdību periodā var justies tiešām ļoti vientuļa. Padalies, kas tev ir palīdzējis un atbalstījis pēcdzemdību periodā?

FOTO: Krista Kudore

1 komentārs

 1. Avatar

  Laura, liels paldies par vērtīgo diskusiju un par palīdzības saraksta izcelšanu no arhīviem! Ļoti iesaku jaunajām māmiņām meklēt citu māmiņu sabiedrību, dalīties ar savām sajūtām un uzklausīt citu pieredzi – tas palīdz iekšējai harmonijai :)

  Atbildēt

Trackbacks/Pingbacks

 1. Atziņas par “ceturto trimestri” pēc tikšanās ar PEP mammām | Viens + Viens - […] Iespējams, tev var noderēt arī blogā atrodamais raksts par “Pēcdzemdību atbalsta sistēmu”. […]

Komentē