Biezenīti, biezenīti!

Biezenīti, biezenīti!

Nu jau vairs neatceros, kad apsolīju padalīties ar idejām biezenīšiem. Man šķiet, kopš man ir otrs bērns, un kopš viņš ēd un visur stāv kājās, laiks skrien straujāk un straujāk, un laiks apsēsties pie bloga paliek arvien mazāk un mazāk… Bet te nu es esmu – atradusi brītiņu starp mājas kārtošanu un ņemšanos ap bēbi, kurš šobrīd guļ diendusu pavasara saulē pie mājas.

Padalīšos ar dažām idejām piebarošanā – konkrēti ar biezenīšiem (+/-).

 1. Dārzeņi. Ko ēst tagad, pavasarī? Edvīnam (gandrīz 9 mēneši) gatavoju rutku, kāli, rāceni, ķirbi, kartupeli, saldo kartupeli, dzeltenās un sarkanās bietes, pastinaku, dzeltenos un oranžos burkānus, seleriju kātus (pavisam mazliet garšai), cukini, kukurūzu, spinātus, brokoli, puķkāpostu, baklažānu. Pērnā gada saldētos zaļos zirnīšus.
 2.  Augļi un ogas. Nu šis ir pavasara mīnuss – svaigo produktu izvēle ir švaka. Mazajam gatavoju ābolus un bumbierus, banānus, avokado, retu reizi – mango. Kā arī izmantoju pērnā gada saldētos labumus – mellenes, upenes, avenes, smiltsērkšķus.
 3. Garšu dažādībai mēdzu nopirkt arī “burciņbiezeņus” – jā, iedomājies. Bet pavasarī ir kā ir. Piemēram,  bio plūmju biezenīti nopērku un šad tad pievienoju putrai, sajaucu ar kādu pašas gatavoto biezeni. Protams, tie noder arī ārpus mājām. Pagaidām gan nekur tālu ēst neesam devušies, bet pēc mēneša dosimies ceļojumā, un tur noteikti noderēs gatavie biezenīši.
 4. Dārzeņu biezenim šad tad pievienoju dīgstus. Pamēģināju – apēda. Tā kā dīgsti ir labs veids, kā pavasarī uzņemt vitamīnus, turpinu šad tad pievienot, piemēram, kreses. Nelieku pikantos dīgstus (sinepju, redīsu, rukolas).
 5. Miksēju visu un dažādi! Neredzu iemeslu, kāpēc bietes nevarētu sajaukt ar āboliem? Un ķirbi ar mango? Super! Skaties, kas ir tavā leduskapī un pamēģini savienot nesavienojamo! Saprotu, ka ne visiem ir “radošā iedvesma” virtuvē, tāpēc tuvākajās dienās padalīšos ar KONKRĒTĀM RECEPTĒM. No sākuma gan piedāvā dārzeņus un augļus pa vienam, pēc tam jau vari variēt ar kombinācijām.
 6. Gaļa un zivis. No Edvīna 8 mēnešu vecuma pamazām dārzeņu biezeņiem pievienoju arī gaļu / zivis. Šobrīd ir nogaršojis jēra, liellopa, tītara, teļa vistas un truša gaļu. No zivīm – pikšu, paliju, mencu. Gaļu ēdam 2 – 3 x nedēļā, 1 x zivis. Tāpat arī ēd mazais. (Nesaku, ka tā ir vispareizāk. Jāņem vērā, ka mazo vēl diez gan bieži baroju arī pati). No gaļas visbiežāk sanāk piedāvāt teļu un liellopu. Trusi gan reti, lai gan to uzskata par īpaši mazulim draudzīgu gaļu. Tas tomēr ir diez gan dārgs, tāpēc ar gaļas veidiem pēc iespējas variēju.
 7. Graudaugi un pākšaugi. Nu putras ir viens, bet “biezeņiem” no 8 mēnešu vecuma pamazām sāku pievienot graudaugus / pākšaugus, ko ēdam paši – lēcas, rīsus, griķus, baltās pupiņas. Esmu pamēģinājusi arī bulguru. Pamazām piedāvāšu arī citus graudaugus / pākšaugus.
 8. Gatavojot bērnam, nepaļaujies uz savu garšas izjūtu. Mums, pieaugušajiem, nez kāpēc bieži šķiet, ka biezenītis bez garšvielām (konkrēti – sāls un cukura), ne pēc kā negaršo. Bet pirms piebaro bēbi, apzinies, ka viņš to pagaršos pirmoreiz. Viņam nav priekšstata par to, vai putra būs salda. Viņš negaida saldu! Tāpēc, piemēram, nav jābaidās putrai pievienot burkānu vai biežu biezenīti. Nevis tikai augļus vai ogas. Man vispār patīk putru uzskatīt par sāļo ēdienu. Griķu putra ar avokado – ņamm!
 9. Gatavoju visiem kopā. Iespējams, tas ir slinkums / laika trūkums, vai kaut kā tā – sauc kā gribi, bet gatavoju mazajam tos pašus produktus, ko mums. Ja vakariņās mums top, piemēram, pasta ar liellopu gaļu un dārzeņiem (piemēram, ķirbi, cukini, tomātiem), tad mazajam paralēli gatavoju liellopa gaļu ar cukini un ķirbi. Ja paši ēdam rīsus ar tītara gaļu un dārzeņiem, tad mazajam top tītara gaļas un dārzeņu biezenis. No tā arī mums pašiem tiek kāds labums – ēdam veselīgāk pagatavotus produktus :). Piemēram, visus dārzeņus sākotnēji pasautēju / tvaicēju kopā. Kad gatavi – daļu atlieku mazajam. Tāpat ar gaļu. Garšvielas mums pievienoju vēlāk. Vēl viens piemērs – brokastis. Gatavoju smūtiju sev un mazajam, vai vāru putru. Piemēram, sablendēju banānu ar mango un avenēm brokastu smūtijam. Mazajam šo biezeni pievienoju “bēbīšu putrai”, bet savam smūtijam vēl pievienoju riekstu pulveri, lakto u.tml. Piena produktus pagaidām Edvīnam nedodu – tos pievienoju tikai savai porcijai. Protams, ir izņēmumi, kad mazajam atsevišķi kaut ko tvaicēju.
 10. Bērna vadīta ēšana. Tie, kas seko blogam vēl no “Everta laikiem” ( :D) varbūt zinās, ka viņa piebarošanā vadījos pēc BVĒ metodes. Nekur jau tā nav pazudusi, jo Edvīns ar lielu baudu ņem rociņās ēdienu un ēd to pats. Tāpēc vismaz vienā ēdienreizē – vakariņās, cenšos pasniegt viņam kaut ko “gabaliņos” – vai tas būtu tvaicēts brokolis, ābols, vai kaut vai maizīte – ko pagrauzt pašam, kamēr paralēli tiek paēsts arī kārtīgāk. Pamazām gan pārejam arvien vairāk un vairāk uz BVĒ jeb ēšanu pašam ar rociņām, ja attieīgie produkti tam ir piemēroti.
 11. Ēdienreižu grafiks. Iespējams, mums tas ir pilnīgi ačgārns. Bet vados pēc Edvīna vēlmes ēst. Vienmēr ēdam visi kopā – vakariņas. Šī arī ir ēdienreize, kad arī viņš apēd visvairāk. Tad vēl ir brokastis, ko ēdam kopā, atnākot no brāļa vešanas uz bērnudārzu. Pa vidu šobrīd sanāk tā, ka pirms došanās lielajā dienas miegā, viņš ēd pienu. Savukārt tad, kad no tā pamostas, ir tik izbadējies, ka arī ne ko citu, kā pienu, pagaidām labāk nepiedāvāt :D. Atceroties, kā bija ar Evertu, domāju būs līdzīgi, ka tāda lielāka ēšana vispār sāksies no apm. 10 mēnešiem. Katrā ziņā šobrīd brokastis un vakariņas ir vienos un tajos pašos laikos (apmēram). Pirms un pēc nakts miega – piens. Pirms  un pēc pusdienu miega – piens.
 12. Pagaidām bez uzkodām. Tā kā vēl nav izveidojies brokastis – pusdienas – vakariņas grafiks,arī uzkodas nepiedāvāju.
 13. Ja paliek pāri – paglabāju. Gadās, kad pagatavoju par daudz mazajam ēdājam. Tad nu pāri palikušo atstāju ledusskapī nākamās dienas ēdienreizei. Tas nekas, ka ēdiens atkārtosies.
 14. Es neesmu no mammām – saldētājām. Bet pagatavot biezeņus lielos daudzumos iepriekš un sasaldēt ir ļoti labs variants, ja pašai tā ir ērtāk. Es noteikti darītu tā, ka sagatavotu atsevišķi mazās porcijās dažādus dārzeņu un augļu / ogu biezenīšus. Pēc tam atlaidinātu un atkal dažādi kombinētu.

Vispār, galvenais, ko es šajā rakstā gribēju pateikt – ES GRIBU IEDROŠINĀT JŪS GATAVOT DAŽĀDI! Lai gan šķiet, ka pavasara sākumā ir tik maz sezonālu produktu, ja tos nebaidās kombinēt, var pagatavot desmitiem dažādu biezenīšu! Protams, nevajag pārspīlēt, bet, manuprāt, bērnam no mazotnes piedāvājot dažādus produktus, varam izvairīties no “izvēlīgās ēšanas” nākotnē. Nu labi, trīs gadu vecumā, visticamāk, tāpat būs savi untumi, bet ir lielāka iespēja, ka bērns nebaidīsies pagaršot dažādus produktus! Tā kā uz priekšu!

Receptes no manas puses – drīz, drīz, drīz! :)

P.S. Tā kā bieži man vaicā, kur nopirkt konkrētos produktus, uzrakstīšu vēlreiz īsumā, ka izvēlos produktus :

SVAIGI.LV – trīs galvenās produktu grupas, ko pasūtu no svaigi.lv ir  augļi, dārzeņi un gaļa. Jāpamēģina beidzot arī svaigas zivtiņas!

RIMI –  I love eco produkcija. Izvēlos gan graudaugus un pākšaugus (cik labi, ka tie ir tetrapakās!), svešzemju bio produktus, piemēram, spinātus, pastinakus, cukini.

RIMI – ICA saldētās zivis (menca, pikša, saida). Arī Oscars Fish saldētās zivtiņas.

ZAĻĀ GOVS, IDILLE, “BIOTĒKA” – dažādi svaigie produkti un specializēta bērnu pārtika.

 

FOTO : ANETE RŪĶE ( www.facebook.com/photographeraneteme)

10 komentāri

 1. Kā Tu bērnam dod rutku, to arī vāri/tvaicē? Manā pieredzē rutki vienmēr ir tikuši ēsti svaigā veidā, tāpēc sabrīnījos :)

  Atbildēt
 2. Lēcas tak nav graudaugi!!!

  Atbildēt
  • Pākšaugi.Tas apraksts ir pie apakšpunkta “graudaugi un pākšaugi”.

   Atbildēt
 3. Ļoti gaidīšu receptes.

  Atbildēt
 4. No lada vecuma dod maizi?un kadu?

  Atbildēt
  • Dodou pilngraudu rupjmaizi “pazelēt” :).

   Atbildēt
  • p.s. no 8 mēnešu vecuma. Iesaku “Ķelmēnu” vai “Svētes” maizi.

   Atbildēt
 5. Paldies, ka dalies ēšanas paradumos! Gaidīšu receptīšu ierakstu :) Jo sevišķi gribētu uzzināt, kā iebarot lēcas.

  Atbildēt
 6. Vai saldējot biezenīšus kaut kas īpašs jāņem vērā?

  Atbildēt

Trackbacks/Pingbacks

 1. #Edvīnsēd : idejas mazuļa maltītēm | Viens + Viens - […] Visas receptes gatavoju pārsvarā uzreiz 2 ēdienreizēm. Vienu porciju dodu uzreiz, otru nākamajā dienā (pagatavoto uzglabāju ledusskapī). Visus produktus…

Komentē