Pošamies uz festivālu!

Pošamies uz festivālu!

Sen jau ir skaidrs, ka vasara ir visīstākais festivālu laiks. Arī vecāki ar bērniem ir viena no festivālu mērķauditorijām, jo arī pēc bērnu piedzimšanas vēlme izbaudīt vasaras pasākumus nekur nepazūd! Arī, ja vairs nav iespējas un vēlmes  tussēties līdz rīta gaiļiem, satikt draugus un pamainīt vidi gribas gan. Arī man.

Mūsu ģimenei ir mazliet cita situācija, jo lielā daļā Latvijas festivālu vīrs strādā. Kopā ar bērniem pagaidām esam devušies tikai uz Positivus festivālu, jo šī festivāla programma visvairāk uzrunā mūs, kā vecākus, kā arī līdz šim tur ir bijis visērtāk doties dažādu sakritību dēļ. Mūs noteikti nevar uzskatīt par klasiskiem festivāla apmeklētājiem. 

Positivus festivālā līdz šim esmu bijusi kopā tikai ar vienu bērnu. Pagājušo gadu mēs izlaidām, jo Edvīns bija tikko piedzimis, un viņam nebija vēl viens mēnesītis. Šogad ilgi domāju, ka uz Positivus nedosimies, jo Toms tur strādā, un bez palīdzīgas rokas ar diviem maziem bērniem festivālā būtu diez gan grūti tikt galā. Tomēr, tipiski man, pēdējā brīdī izlēmu doties, jo visi apkārt tik ļoti runā par festivālu, ka sagribējās tā, ka acīs cērtas! Domāts, darīts, draudzene piekritusi upurēties un braukt kopā ar mani un 2 sīkajiem, tādēļ arī šogad Positivus varēsi satikt mūs – pirmoreiz ar diviem bērniem!

Ērtību dēļ mēs festivālu apmeklēsim tikai vienu dienu. Ja arī tu to darīsi, tad, šķiet, vispareizākā taktika ir to darīt festivāla vidū, un doties tur sestdien. Pienāc un apsveicinies! :) Ja sākumā šķita, ka ar diviem bērniem un festivālā strādājošu vīru nav liela jēga doties, tad, padomājot vēlreiz, sapratu, ka Evertu taču varēs atstāt spēlēties Positivus Bērnu salā – jau iepriekš viņam tur ļoti patika, bet tagad, gandrīz 4 gadu vecumā, viņš tur varēs uzturēties jau bez vecākiem! Par Positivus bērnu salu vari izlasīt TE.

DAŽI IETEIKUMI NO IEPRIEKŠĒJO GADU PIEREDZES

Pirms nolem doties uz festivālu kopā, ir vērts izvērtēt, vai tas prieks, ko kopā piedzīvosiet, būs lielāks par neērtībām, ar kurām, iespējams, sastapsies. Un, protams, pats svarīgākais – kā jutīsies bērns, un, vai jūs, vecāki, esat gatavi būt pietiekami mobili un ņemt vērā bērna vajadzības visu festivāla laiku. Festivāls ar bērniem ir līdzīgi kā ceļojums ar bērniem! 

DIENAS RITMS

Ja (mazs) bērns ir fleksibls, bez strikta režīma, arī festivālā būs vieglāk – gan viņam, gan vecākiem. Mūsu puikam, piemēram, ir svarīga diendusa, un viņš nav no tiem, kas vakaros spēj ļoti ilgi palikt nomodā. Tiesa, jo vecāks viņš kļūst, jo vieglāk pielāgojas arī izmaiņām dienas ritmā. Tomēr pirmos gadus es pieņēmu to, ka vēlie nakts koncerti man būs jālaiž garām, un tā ir joprojām, jo mums nu ir vēl viens mazulis. Tomēr ne mazums bērnu ir ar mieru vai nu palikt nomodā ilgāk, vai vēlo koncertu laikā čučēt ratiņos vai slingā.

NAKŠŅOŠANA

Skatos un apbrīnoju tās ģimenes, kas festivālos ar bērniem nakšņo teltīs. Forši, bet es tā nevarētu. Nu labi, varētu, bet negribu. Jau pirms bērna piedzimšanas man bija svarīgi nakšņot ērtībās – arī festivālā. To var izdarīt ĻOTI laicīgi rezervējot viesnīcu / apartamentus festivāla apkārtnē, nakšņojot pie draugiem / radiem, kas dzīvo netālu no festivāla teritorijas (kā to darām mēs), vai, tik pat labi, ja iespējams, braukt nakšņot uz savām mājām (piemēram, brauciens no Salacgrīvas uz Rīgu nemaz nav garš, toties rezultātā – bērnam un jums naktsmiegs savā gultiņā).

APĢĒRBS

Mēs nekad nevaram būt 100% droši, kādi būs laikapstākļi. Laika prognozes gan kļūst arvien precīzākas un aptuveni sagatavoties varam. Bet, kas attiecas uz apģērbu, ko ņemt līdzi uz festivālu, šoreiz teikšu – labāk vairāk nekā mazāk. Nekas, ja tos gumijniekus neuzvilksi, bet vismaz bērnam līdzi paķer. Bērniem noteikti nepieciešams ņemt līdzi vairākas apģērbu kārtas – plānākas un biezākas. Vakaros noderēs siltas jakas. Noteikti paņem līdzi lietusmēteli (kaut 1x lietojamo). Neaizmirsti cepures un ērtus apavus – atceries,ka tajos bērns staigās visu dienu! Vasarā, protams, ideālas ir ērtas zandales, bet paķer līdzi zeķītes, jo vakaros parasti kļūst auksti un sāk salt kājas. Ja ārā lietus – tad, protams, gumijnieki! Labā ziņā, ka, festivālos nereti ir stendi, kur iespējams apģērbu nopirkt – ja nu tiešām viss apģērbs nošmulēts vai slapjš :).

ĒDIENS

Te nu jāskatās, uz kādu festivālu jūs dodaties, jo dažos var paēst tīri OK, bet citos pieejams ir tikai “fast food”, kas mazam bērnam 3 reizes dienā 2 – 3 dienu garumā (ja plāno ēst tikai festivālā) diez vai ir tā labākā pārtika. Mēs vienmēr paņemam līdzi bērnam augļus / ogas, veselīgas uzkodas  (piemēram, musli batoniņus). Kad Everts bija mazāks, ņēmām līdzi “smūtijus”, piemēram, bioloģiskos Ellas Kitchen, MOGLI  vai SEMPER biezenīšus tūbiņās. Tagad tādus ņemsim līdzi Edvīnam. Prieks, ka Latvijā šobrīd modē ir zaļais dzīvesveids un bio pārtika – tā parādās arī festivālos. Kas attiecas uz ēdiena ienešanu festivāla teritorijā – līdz šim par bērnam līdzi paņemto ēdienu un dzērieniem neviens nav aizrādījis. Ak jā, obligāti paņem līdzi ŪDENI.

DROŠĪBA

Ēdiens, apģērbs utt. – tas viss ir svarīgi, tomēr vissvarīgākais festivālā ir drošība. Staigājošie bērni cilvēku pūlī var pazust zibenīgi, tāpēc obligāti padomā par to, kā vienam otru atrast, ja tā ir gadījies. Ar lielākiem bērniem vari sarunāt satikšanās vietu, piemēram, pie mediķu / info telts vai tamlīdzīgi. Protams, ir arī telefoni, bet uz tiem festivālos labāk nepaļauties – 1) tie var izlādēties; 2) tīkls var būt pārslogots tā, ka nav iespējams normāli sazināties. Mazākiem bērniem uz krekliņa / rokas / kājas vai kur citur, vari uzrakstīt bērna un vecāku vārdus, kā arī telefona numurus.

Lai izvairītos no incidentiem, vecākiem, kas uz festivālu devušies kopā ar bērniem, ieteiktu nepārspīlēt ar grādīgo dzērienu lietošanu.

Tāpat atceries, ka bērniem nepieciešamas trokšņu slāpējošas austiņas, un arī ar tām nestāviet pārāk tuvu skatuvei.

ĒRCES, ODI, SAULE

Neaizmirsti, ka festivālu teritorijas parasti ir “bagātas ar knišļiem”. Padomā par pretodu līdzekli, obligāti – saules krēmu, kā arī regulāri pārbaudi, vai bērnam (un arī jums – vecākiem) nav pieķērusies kāda ērce. Ja saskaries ar kādu nepatīkamu kodumu, ērci, vai citām veselības problēmām, vērsies pie festivālā pieejamajiem mediķiem!

ĪSUMĀ – DAŽAS LIETAS, KAS VAR NODERĒT

 • veselīgas uzkodas un dzēriens bērniem – pievērs arī uzmanību tam, kā uzglabā līdzi paņemto pārtiku, lai tā nesabojātos. Ja izvēlies ūdeni plastmasas pudelēs – neuzglabā to tiešos saules staros!!! Tāpat arī ēdienu plastmasas traukos;
 • saules cepure un aizsargkrēms;
 • vairākas apģērbu kārtas un apavi dažādiem laikapstākļiem;
 • slings / rati (mazākajiem);
 • pretodu līdzeklis, kāda ziede pret kodumiem;
 • trokšņu slāpējošas austiņas;
 • mitrās salvetes – bez tām festivālā nekur!;
 • citas bērnam svarīgas lietas – sedziņa, lācītis, knupītis u.tml.

Galu galā, pamēģini iejusties sava bērna ādā – kā viņš varētu justies festivālā? Vai viņam patīk drūzma un daudz cilvēku? Vai troksnis un kņada netraucēs? Vai arī viņam tur būs ko darīt (piemēram, būs pieejama bērnu pilsētiņa)?  Ja vēlies brīvā režīmā izbaudīt festivālu, nepalaist garām nevienu koncertu un iedzert – tad labāk to darīt bez bērniem! Lai cik stilīgs “festivāla aksesuārs” nešķistu bērns, tu nebūsi sliktāks vecāks, ja mazo atstāsi mājās! Un otrādi. :)

Te vari izlasīt, kā mums ir gājis Positivus festivālā.

 

 

 

8 komentāri

 1. Avatar

  Gribētu kādu padomu par podiņtēmu. Dēļ tā mēs nekur īsti neejam,kur nu vēl festivāli. Manējais nokārtojas tikai savā podiņā,čurāt stāvus nemāk. Vai visur staipīt podu līdzi,vai arī gaidīt,kamēr iemācās čurāt stāvus un tupēt mājās? Tās zaļās būdiņas festivalos nav diez ko higiēniskas.. Kā ar šo lietu? Ko teiksiet?

  Atbildēt
  • Laura

   Labs jaut. Pag. gad. vēl nebija aktuāli Evertam. Šogad ņemtu līdzi podiņu. Kaut kur tikai jāatrod, kur nolikt :)

   Atbildēt
  • Avatar

   Ir nopērkami vienreizlietojamie ceļojuma podiņi bērniem. Paši gan neesam izmantojuši, nemāku teikt, cik ērti/labi/kādu izvēlēties, bet google palīdzēs atrast. ;)

   Atbildēt
 2. Avatar

  Laura, vai gadu vecam bērnam ņemsi gan ratus, gan slingu? Varbūt ērtāk ergosomā? Kā ar izkustēšanos – ir kur nolikt parāpot? Bērnu salā ir ko darīt ar tik maziņu?

  Atbildēt
  • Laura

   Ergosomu noteikti izmantošu vairāk, jo mazais īpaši vairs ratos nesēž :D
   Jā, ir kur paspēlēties, ar Evertu kopā tur gāju, kad viņam vēl nebija gads. Uz īsāku brīdi gan, bet bijām.

   Atbildēt
  • Laura

   + jāņem vērā, ka tur mežs un ar ratiem pa grubuļiem grūtāk braukt, bet var.

   Atbildēt
 3. Avatar

  Ā, un mans vīrs arī strādās. Domāju, vai viena tikšu galā un būs interesanti vai tad labāk mazo atstāt mājās?

  Atbildēt
  • Laura

   nu uz to Tev pašai jāatbild :)
   Es domāju, ka brauktu arī ar vienu, ja vīrs strādātu.

   Atbildēt

Komentē