Dažādie ūdens veidi pudelēs

Dažādie ūdens veidi pudelēs

Piekritīsiet, ka cilvēka attiecības ar ūdeni ir īpašas? Visur tiek sludināts, ka, lai cilvēks būtu vesels, svarīgi dzert ūdeni pietiekamā daudzumā. Šis nu ir apalvojums, kas pierādīts atkal un atkal, un to apgāzt laikam ir neiespējami.

Pirms gadiem 5 un senāk, es pati nebiju liela ūdens dzērāja. Atceros, ka reiz pat kādā indiešu restorānā viesmīlis nolasīja lekciju par to, cik svarīgi lietot uzturā ūdeni, lai organisms būtu tīrs. Es sadusmojos un nodomāju – nu gan, es taču zinu, ka ūdens ir veselīgs, un tomēr, iespējams, dzeru to par maz.

Savus ūdens dzeršanas paradumus esmu mēģinājusi ietekmēt vairākkārt, bet, galu galā, man palīdēja tikai viens – kļūšana par mammu! Organismā notika kaut kāds klikšķis, un tiklīdz paliku stāvoklī, dzert gribējās daudz vairāk. Kad piedzima pirmais dēls, ūdeni sāku dzert vēl vairāk – jaunās māmiņas noteikti labi zina šīs sajūtas, kad barojot bēbīti dzert gribas tik ļoti, ka esi gatavs vienā rāvienā izdzert veselu ūdens pudeli. Vienmēr, kad mazais gribēja ēst pieniņu, pārliecinājos, ka blakus atrodas ūdens pudele, lai nebūtu atkal jāsūta ziņa vīram uz otru istabas galu – atnes, lūdzu, man ūdeni!

Ir cilvēki, kas ikdienā nemaz neaizdomājas – kad, kāpēc, un kādu ūdeni dzer. Tomēr tiklīdz es uzturā kaut ko sāku lietot daudz, es sāku domāt, cik ļoti tas ietekmē manu pašsajūtu, un vai tiešām izvēlos labāko? Ļoti negribas nodarīt pāri savam organismam nezināšanas vai vienaldzības dēļ.

Tā kā nedzīvoju laukos, un ne avotu, ne aku man tuvumā nav, pieejams ir tikai ūdens krānā un, protams, veikalā. Krāna ūdenim nav ne vainas, tomēr teikšu godīgi – man tas negaršo… Lai kaut kā piespiestu sevi to iedzert, pievienoju ūdenim citrona šķēlīti vai svaigas ogas. Tomē reizēm atļaujos krāna ūdens alternatīvas. 

Veikalā pētīju, kāda ir ūdens izvēle. Un, lai gan sākotnēji šķita, ka galvenā atšķirība starp ūdeņiem ir – gāzēts vai negāzēts, patiesībā ūdens var atšķirties gan pēc tā ieguves vietas un veida, gan pēc mineralizācijas veida (dabīga, mākslīga) un pakāpes (viegli gāzēts, stipri gāzēts), un pat ph līmeņa ūdenī. Vieglāk ir nezināt, bet es izvēlos zināt.

ŪDENS VEIDI PUDELĒS

Parasti uz pudelēm var atrast kādu no šiem uzrakstiem :

Avota ūdens – dabīgs no avota iegūts ūdens. Tas parasti izplūst zemes virspusē.  Avota ūdens iegūšana un fasēšana tiek rūpīgi uzraudzīta. Diemžēl nesen gan tika atklāti vairāki piesārņoti avoti.. (Eksperiments: Populāro avotu ūdenī atrod zarnu nūjiņas un koliformas).

Tāpat nereti atvota ūdenim piedēvē dziednieciskas īpašības, bet tās nav pierādītas.

Dabīgais minerālūdens (gāzēts, negāzēts) –   dabīgais minerālūdens satur dažādas minerālvielas, kas nepieciešamas cilvēka organismam, un to daudzumam jābūt norādītam uz pudeles. Dabīgais minerālūdens tiek iegūts no avota vai dziļurbuma. Dabīgie minerālūdeņi tiek iegūti no dabīgām un piesārņojumiem brīvām vietām. Šie ūdeņi tiek uzskatīti par veselīgiem tieši tādēļ, ka ir tīrs, dzīvs produkts – neapstrādāts un ar dažādu minerālvielu sastāvu. Dabīgā minerālūdens ieguve, fasēšana un kvalitāte tiek rūpīgi uzraudzīta saskaņā ar ES direktīvām. Dabīgais minērālūdens var atšķirties ar to, ka ir ārstnieciskais vai ikdienā lietojams, kā arī tam var būt dažādas mineralizācijas pakāpes.

Minerālūdens (gāzēts, negāzēts) – mākslīgie minerālūdeņi tiek iegūti no avota, urbuma vai attīrot parastu dzeramo ūdeni. Tas var būt negāzēts vai gāzēts. Ja ūdens ir gāzēts, vai tā sastāvā ir papildus minerālvielas vai kādas garšas – tās pievienotas mākslīgi. Par minerālūdeni šādu ūdeni drīkst saukt tad, ja minerālvietu saturs uz 1 kg ir lielāks par 1 g.

Dzeramais ūdens (gāzēts, negāzēts) – šis ir ūdens veids, kas tikpat labi var būt iepildīts pudelē no krāna. Tas tiek pakļauts vismazākajai kontrolei,un pārbaudes notiek reti. Dzeramajam ūdenim ir maz vai nemaz pievienotu minerālvielu. Principā, ja iegādājies pudeli, uz kuras rakstīts – dzeramais ūdens – iespējams, tāds pats tek arī no krāna tavās mājās!

KĀDU IZVĒLĒTIES?

Ja vaicā, kādu ūdeni izvēlamies mēs – tas viennozīmīgi ir dabīgais minerālūdens, jo 1) tā ieguve tiek stingri kontrolēta; 2) tas ir dabīgs; 3) var saturēt vērtīgas minerālvielas.  Tomēr ir vēl viens ļoti svarīgs faktors, ko minēju jau pašā sākumā, kas, visticamāk, lielai daļai no jums ir galvenais, pēc kā izvēlaties ūdeni, ko lietot ikdienā – tā ir garša.

Šī iemesla (garšas) dēļ reizēs, kad ūdeni iegādāmies veikalā, šobrīd dodam priekšroku tieši dabīgajam minerālūdenim “Neptunas”, kas iegūts tepat kaimiņos – Lietuvā. “Neptunas” pie mums ir parādījies nesen, bet Lietuvā tas jau ir atzīts par vienu no dabīgākajiem un tīrākajiem minerālūdeņiem visā valstī. “Neptunas” nāk no brīnumskaista, maģiska un aizsargāta apvidus  – Varenas mežiem Lietuvas dienvidos. Tas tiek iegūts atbildīgi, saudzējot mežu atbilstoši visiem ES standartiem, un neodarot kaitējumu dabai.

Man patīk, ka “Neptunas” ir sabalansēts garšā, tīrs un dzirds, un to dzerot zinu, ka organisms uzņems minerālvielas, kas svarīgas ikviena cilvēka ķermenim. Pati biežāk dzeru viegli gāzēto “Neptunas”, bet bērni – negāzēto. Zinu, ka daži izvēloties ūdeni pievērš uzmanību PH līmenim. Neptunas tas ir 7,8!

_______________________________________________________________________________

Raksts tapis sadarbībā ar “Neptunas”


 

 

Komentē