Veseliem bērnu zobiņiem

Veseliem bērnu zobiņiem

Pēc Instagram Live video par zobu kopšanu bērniem, apsolīju apkopot idejas un ieteikumus, lai bērna zobu kopšana nesagādātu galvassāpes vecākiem, un sagādātu prieku bērnam. Tāpat izveidoju arī labo dakteru (zobārstu un higiēnistu) sarakstu. Ja zini kādu superīgu dakteri, ar ko sarakstu papildināt, dari zināmu!

MŪSU PIEREDZE UN IETEIKUMI

Zobiņus abiem bērniem, balstoties uz speciālistu ieteikumiem, sākām tīrīt tiklīdz parādījais pirmais zobs. Ar mazu, maigu zobu birstīti un zobu pastu – sākotnēji bez fluora savienojumiem. Tīrījam jau tad, kad bērni vēl neēda papildēdienu. Ar zobu tīrīšanu lielu problēmu nav bijis – bērni to uztver kā pašsaprotamu lietu. Ja mazākais vienkārši atdarina gan vecākus, gan brāli, tad lielākajam zināšanas ir nostpirinātas arī bērnudārzā, kur arī bērni tīra zobiņus pirms diendusas. Tāpat bērnudārzā ir ciemojies zobārsts, un stāstījis par pareizu zobu kopšanu. Protams, kur gan bez slavenās zobgrauža Urķa multenes, kas redzēta pat Positivus festivālā.

Šobrīd, četros gados, bērns pats atgādina, ka zobi ir jātīra – arī tad, ja vecākiem tas piemirsies. Lai gan zobus gan mazākais (pusotrs gads), gan lielākais (četri gadi) tīra paši, šobrīd joprojām tos pārtīram, lai tie tiešām būtu kārtīgi iztīrīti.

Šobrīd abiem bērniem lietojam zobu pastas gan ar fluoru, gan bez – uz maiņām. Zināms, ka fluoru savienojumus saturošas zobu pastas nevajadzētu ļaut bērniem norīt, tādēļ jebkurā gadījumā ir svarīgi zobus tīrīt pieaugušo klātbūtnē. Tāpat pēc zobu tīrīšanas zobu pasta nav kārtīgi jāizskalo, lai tā varētu turpināt savu iedarbību.

Par zobu pastām blogā jau esmu rakstījusi vairāk : https://viensplusviens.lv/2017/05/par-zobupastam-ar-fluoru-vai-bez/.

Iespējams, ar mūsu pieredzi ir par maz, lai kādam palīdzētu pārvarēt zobu tīrīšanas problēmas, ja tādas ir. Tas, ko varu secināt uzklausot arī citu pieredzes – zobu tīrīšanu var pārvērst par spēli, par jautru ikvakara rituālu. Zobus var tīrīt kopīgi dziedot dziesmas, spēlējot dakteros, tīrot zobiņus kopā ar bērniem. Ar zobiņu kopšanu noteikti ir tā – jo ātrāk sāksi, jo labāk! Svarīgi mazo pieradināt pie šīs procedūras, un likt viņam saprast, ka tas ir jādara katru dienu,bez atkāpēm. Vēl viens variants ir, piemēram, veidot zobu tīrīšanas kalendāru, un par iztīrītiem zobiņiem tajā ielīmēt uzlīmi.

Te būs arī dažas idejas no mammām, kas padalījās ar savu pieredzi Instagram komentāros :

“Mazajai tūlīt būs 2 gadi. Gandrīz vienmēr ļauj iztīrīt zobiņus. Ja nē, tad telefonā rādu bildītes ar tīriem zobiem, un kādi izskatās netīri zobi.”

“Mēs dziedam “apaļš ābols” tīrīšanas laikā, un mazajam divgadniekam prasam, vai konkrēto ēdienu šodien ir ēdis. Piemēram, “Vai tu ēdi ābolu?”. Kamēr viņš saka “Jā” un smejās, tikmēr tīram.”

“Lai pierastu pie zobu tīrīšanas, jau rīta tualetē, kad zobu vēl nebija, katru dienu tīrīju mutes iekšpusi / smaganas ar uz pirksta uzliktu marlīti. Tikko bija pimais zobs – zobu birste un zobu pasta”. 

“Uz manu 2,5 gadnieku Urķis ir vislabākais līdzeklis, lai pierunātu tīrīt zobus”.

“Mēs savu gandrīz četrgadnieku pie zobu tīrīšanas varam piedabūt tikai tad, ja tētis tēlo dakterīti, nogulda viņu un aizsedz acis ar dvieli. Neznu, kā viņi abi nonāca līdz tādam kompromisam!”

ANIMĀCIJAS FILMAS

Lai zobu kopšana būtu pozitīva pieredze, var palīdzēt arī kādas animācijas filmiņa. Iespējams, kāda no šīm jau ir zināma :

Varbūt kādam bērnam dziesmiņa vai animācijas filma var palīdzēt nostiprināt zināšanas. Kādam citam varbūt var noderēt grāmata. Piemēram, “Palīgā! Negribu zobārstu!”. Slimības un profilakses centra mājas lapā lejupielādei pieejama krāsojamā grāmata “Man ir tīri zobi”  : https://www.spkc.gov.lv/upload/Bukleti/krasojama_gramata_man_ir_tiri_zobi.pdf

ZOBĀRSTA / ZOBU HIGIĒNISTA APMEKLĒJUMS

Pirmoreiz Everu pie zobārsta aizvedām 2 gadu vecumā. Pirmā apmeklējuma mērķis galvenokārt bija iepazīšanās ar zobārstu. Lai gan mēs devāmies uzreiz pie zobārsta, noteikti var sākt ar zobu higiēnista apmeklējumu. Pieredze bija lieliska, jo zobārste ļāva izmēģināt dažādus instrumentus, apskatīt zobus mammai, un tikai tad – ielūkojās bērna mutē. Arī nākamās reizes bijušas pozitīvas, pateicoties brīnišķīgai zobārstei Dignai (Centra zobārsniecības praksē). Pēc apmeklējuma bērns varēja izvēlēties dāvaniņu. Starp citu, zobārste mums ieteica šādu zoburisti ar šauro galu (attēlā), kas esot īpaši laba efektīvai zobu tīrīšanai  – labāk piekļūst netīrumiem. Lai gan zobu birstes mainām, pie šīs ik pa laikam atgriežamies.

Iespējams, kādreiz ir vērts paņemt bērnu līdzi uz savu vizīti pie higiēnista – lai mazais redz, ka arī mamma / tētis apmeklē zobu dakteri (labāk gan droši vien neņemt līdzi uz vizīti pie zobārsta, kad plānots zobus labot, bet gan uz profilaktisku apskati).

LABO ZOBĀRSTU UN ZOBU HIGIĒNISTU SARAKSTS

Instagram Live sarunas laikā aicināju dalīties ar zobārstiem un zobu higiēnistiem, pie kuriem jums ir bijusi laba pieredze ar bērniem. Tie ir :

ZOBĀRSTI :

ZOBU HIGIĒNISTI :

KLĪNIKAS :

Un ja nu kādam aktuāla zobu pastu izvēle , tad vislabākās atsauksmes ir par :

!Spied uz nosaukuma un atvērsies links ar info par zobu pastu!

Lai labi tīrās!  ;)

 

 

11 komentāri

 1. Avatar

  Iepriekš lietoju Glister pieaugusajiem, palaujoties uz ieteikumiem, ka ta ir dabiga. Beigas saku petit sastavu – Peg un SLS. Skatos, ka Glister Kids tas pats. Bêrniem dodu Elmex un pati atgriezos pie Sensodyne :)

  Atbildēt
 2. Avatar

  Par Splat zobu pastām bērniem un mazuļiem nav atsauksmes? :)

  Atbildēt
 3. Avatar

  Zobu higienistes Olga Borisova, Luize Kandere @BF-esse zobarstnieciba (Jugla)

  Atbildēt
 4. Avatar

  Vai kādam ir ne tik veiksmīga pieredze? Sāku mēģināt pucēt zobiņus, tiklīdz tie parādījās – gan ar uzpirksteni, gan ar dažādām birstītēm – neiet.. Bērns never vaļā muti. Arī ākstīšanās nepalīdz. Šobrīd ir 15 mēneši, vienīgais veids, kā piedabūt pie vismaz kaut kādas lietas – spēlējoties birstītes grauž. Bet tiklīdz es ķeros pie lietas, tā atkal mute ciet un lūpas sakniebtas..

  Atbildēt
  • Laura

   Mūsējam pusotrgadniekam arī reizēm uznāk, ka grib tikai žļambāt, ne mazgāt, bet cenšos kaut kā uztvert mirkli, lai pārtīrītu – kaut vai lasot grāmatu

   Atbildēt
 5. Avatar

  Iesaku dr. Locāni Veselības salonā Z, Liepājā. Tik labi māk runāt ar bērniem. Galvenais, bērniem zobārsts un zobu labošana nav trauma. Arī pašai ar viņu pozitīva pieredze.

  Atbildēt
 6. Avatar

  Paldies par informāciju, tieši meklēju kādas vēl multenes par zobiņiem parādīt mazajam.
  – Par zobupastām gan vēlējos ieteikt visām mammām izvēlēties zobupastas ar ekomarķējumu vai vismaz tādas, kas nesatur parabēnus, kā, piemēram, R.O.C.S.
  – Elmex Kids satur Olaflur, kas var iedarboties uz endokrīno sistēmu un uzkrāties organismā. Kā tas ir pārbaudīts? Atrodot šo vielu urinā?
  – Amway Glister satur virkni ar parabēniem, PEG un zilo krāsvielu, kas arī var uzkrāties organismā, izsaukt alerģijas un astmu. Kādēļ jākrāso zobupasta? ;)
  – Savukārt Ecodenta zemeņu zobupastai ir lielisks sastāvs, taču nez kādēl pievienots Chlorhexidine Digluconate, kas ir liels alergēns un toksisks elpošanas un imūnsistēmai.
  + Biorepair arī esmu pirkusi mazajam, tai ir labs sastāvs, viens pieņemams konservants – Phenoxyethanol un arī viens PEG-32.
  ++ Lai arī Weleda ir loti labs sastāvs, tomēr garša ne man, ne bērnam nebija panesama ;) Iesaku Lavera, Urtekram, Jack n jill, Logodent.

  ! Ļoti ērti ir iekopēt jebkuras kosmētikas sastāvu šajā lapā un apskatīt rezultātus http://ecogolik.ru/sostav_kosmetika/

  Atbildēt
  • Laura

   Paldies, Glister ņemu ārā no saraksta :)
   Jā, diemžēl arī tādās zobupastās, kas šķiet ok, tomēr ir kaut kas viens – divi, kas nav ok…

   Atbildēt

Komentē