Par (audio)grāmatām manā ikdienā

Par (audio)grāmatām manā ikdienā

Tā kā pēdējās dienās esmu saņēmusi daudz jautājumus par to, kā es klausos grāmatas (jā, nevis lasu, bet klausos), tad lai iet – uzrakstīšu plašāku atbildi te.

Līdz audiogrāmatām nonācu precīzi pirms gada – 2017. gada pavasarī. Tas šķiet visai loģiski, jo Edvīnam tuvojās viens, un viņš kļuva arvien aktīvāks, bet iespējas apsēsties un mierīgi palasīt kļuva arvien retākas. Bet vispār es laikam neesmu tipisks grāmatu “tārps” –  vismaz ne šobrīd. Mājās nespēju novērst uzmanību no citiem darāmajiem darbiem, un vienkārši apsēsties un lasīt. Vienmēr redzu netīrus traukus, putekļus, vai drēbes, kas jāizmazgā! Pieļauju, ka tas ir īslaicīgi, bet šobrīd pa Edvīna diendusas laiku spēju vien pagatavot viņam pusdienas, ātri uzkpot māju un atbildēt uz e – pastiem. Mierīgi pasēdēt un palasīt vienkārši nav mana prioritāte. Ja to daru vakarā, tad rezultātā parasti aizmiegu, un tā viena grāmata tiek izlasīta labi, ja mēnesī… Bet es gribu vairāk!

KĀPĒC?

Nepārprotiet, man ļoti patīk arī grāmatas papīra formātā. Būtu dīvaini audiogrāmatā klausīties kādu romānu vai detektīvu. Tādām grāmatām būtu grūti noskaņoties esot kaut kur ārpus mājās, vai paralēli darot ko citu. Lai baudītu daiļliteratūru man nepieciešama intīmāka gaisotne. Audiogrāmatas izvēlos tieši ar pedagoģisko novirzienu – tādas, no kurām varu gūt atziņas, kuras izmantot ikdienā ar saviem bērniem. Es vienkārši zinu, ka, ja tās lasītu papīra formātā, tas notiku vismaz 10 x lēnāk. Ir gan grāmatu formāti, kurus diez vai kādreiz izvēlēšos audio formātā – tās ir bērnu grāmatas un recepšu grāmatas. Tādas, kurās ļoti būtisks ir tieši vizuālais materiāls – fotogrāfijas vai ilustrācijas.

Man patīk, ka audiogrāmatu klausīšanos varu apvienot ar ikdienas darbiem – mājas uzkopšanu un ēst gatavošanu. Tāpat varu tās klausīties braucot sabiedriskajā transportā vai dodoies pastaigā ar ratiem. Nu taču –  multitasking augstākajā limenī – kā jau mammām pienākas!

Grāmatas klausos tikai un vienīgi pati priekš sevis (loģiski). Ja par kaut ko šķiet, ka tas varētu noderēt arī jums, nebaidos padalīties blogā. Jau šonedēļ padalīšos ar dažām atziņām no pēdējām divām grāmatām, kuras mani ļoti iedvesmojušas ( Scott. D. Sampson “How To Raise a Wild Child” un Linda Akeson McGurk “There’s No Such Thing as Bad Weather”) . Grāmatu klausīšanās un attiecīgo zināšanu iegūšana man sniedz emocionālu gandarījumi ikdienā, kāda ir šobrīd – kad došanās ārpus mājas ir ierobežota un bieži vien netieku, kur gribētos (ikdienā esmu mājās ar Edvīnu un viss tiek pakārtots viņam). Cik tad var tikai sociālajos tīklos  izklaidēties un dzīvot? Arī grāmatas var sniegt lielu atbalstu ikdienā, vismaz man. Man patīk izprast attiecīgos bērna vecuma posmus un grūtības, ar kurām tajos nākas sastapties. Ļoti bieži grāmatās atrodu risinājumu dažādām problēmsituācijām ar bērniem. Katrā ziņā pedagoģiskais novirziens mani vienmēr ir interesējis (es taču esmu pat “skolotāja” Mazo pavāru skoliņā ! ).

Protams, ka jebkuras grāmatas saturs ir jāizvērtē kritiski, un nevar akli uzticēties visiem tajās sniegtajiem padomiem un domāt, ka, ja darīsi tā, kā rakstīts, tavi bērni izaugs “perfekti”. Ui nē. Tāpat ne jau visiem no mums, lai mēs būtu labi vecāki, obligāti jāizlasa kāda grāmata par bērnu audzināšanas tēmu. Lieliski, ja var uzticēties savai intuīcijai un iztikt bez papildus informatīviem materiāliem no malas. Bet man patīk! Galu galā, iegūtās zināšanas un mana – mammas intuīcija iet roku rokā ikdienā. Reizēm nostrādā tas viss, reizēm nekas – tikai mirkļa emocijas! Bet tas jau ir cits stāsts. Pavisam cits.

KĀ?

Grāmatas klausos telefonā, izmantojot aplikāciju Audible. Apmēram pirms gada, lūkojot pēc kārtējā Amazon pasūtījuma, pamanīju, ka grāmatai pieejams arī audio formāts. Konkrēto grāmatu vēlējos saņemt pēc iespējas ātrāk, negaidot piegādes laiku, tādēļ izlēmu pamēģināt audio formātu. Pie tam pirmais mēnesis Audible aplikācijā ir bez maksas, kā arī pirmo grāmatu pēc izvēles vari izvēlēties par brīvu. Tomēr audiogrāmatas man iepatikās tik ļoti, ka turpinu izmantot virtuālo bibliotēku par abonēšanas maksu 12 EUR mēnesī. (Mans “mebership” statuss ir “Gold monthly”).

Ko ietver šī abonēšanas maksa? 1 bezmaksas grāmatu mēnesī (jeb 1 kredītu) – vari izvēlēties arī grāmatu, kas dārgāka par 12 EUR. Tāpat grāmatām ir labas atlaides. Grāmata digitālā formātā paliek Tev arī pēc tam, ja esi izlēmis Audible mēneša maksu vairs nemaksāt. Ne mazāk svarīgi – tās neaizņem vietu mājās! Katrā ziņā mana virtuālā Audible bibliotēka šķiet ļoti pārskatāma. Grāmatas var klausīties gan datorā, gan telefonā. Ir ērti pārvietoties pa nodaļām. Ak jā, lielākais pluss – nav nekādas piegādes maksas un nav jāgaida!

Audiogrāmatu lielākais mīnuss ir tas, ka nevari pasvītrot svarīgākās vietas. Un lasīta informācija, šķiet, paliek atmiņā labāk. Tomēr tas nav arī ļoti liels mīnuss – ja piefiksēju kādu sev svarīgu domu, vienkārši to pierakstu telefonā piezīmju (“notes”) sadaļā, un arī tas palīdz iegaumēt galvenās domas.

Atbilstoši manai gaumei jeb audiogrāmatu vēsturei, Audible piedāvā grāmatas, kas varētu mani interesēt. Nu jā – un parasti jau interesē ar! Pirms iegādājies, vari noklausīties mazu fragmentu. Vienmēr patīkami, ja grāmatu ierunājis pats autors vai autori.

Visu šo gadu, kopš lietoju audible, grāmatas regulāri pirku, un tikai nesen pamanīju, ka man uzkrājušies 10 kredītpunkti – tad nu beidzot sāku tos izmantot ar uzviju, un klausos pa grāmatai nedēļā bez maksas!

Nu tā, ceru, ka esmu atbildējusi uz visiem jautājumiem. Ja nē, droši uzdod komentāros!

Man nav nekādas sadarbības ar Audible vai Amazon – I wish…. :D

 

 

 

 

 

4 komentāri

 1. Avatar

  Liels paldies! Noderīgi. Varbūt vari ieteikt kādu grāmatu liudz gada vecumam?

  Atbildēt
  • Laura

   Varu ieteikt šīs :
   No Bad Kids – Toddler Discipline Without Shame
   No Drama Discipline – manuprāt, noder dažādiem vecumiem

   Atbildēt
  • Laura

   Un arī šo : Elevating Child Care: A Guide to Respectful Parenting

   Atbildēt
 2. Avatar

  Super! Lieliska ideja. Idejai jau kaut kur jāuzrodas. Esmu, protams, grāmatvāku fans, diemžēl jau kādu laiku domāju, ko varētu paklausīties ratu pastaigās, jo lasīt stumjot diezgan grūti… Grāmata – tas ir tas, ko meklēju :)
  Paldies!

  Atbildēt

Komentē