Pavasara brīvdienas Beļģijā

Pavasara brīvdienas Beļģijā

Vēlējos uzrakstīt par mūsu neseno izbraucienu, kamēr atmiņas par to vēl ir pavisam svaigas. Šis ceļojums bija atšķirīgs ar to, ka ieplānojām to pēdējā brīdī, t.i., nedēļu pirms izlidojām. Brīvdienas gan bija paņemtas jau laikus, bet līdz galam nevarējām saprast, kur ar mūsu mazajiem aktīvistiem doties. Šoreiz vēlējāmies doties izbraucienā, kas mūs ļoti nenogurdinātu (jo ceļojam ar 2 mazajiem). Kāpēc? Jo Edvīnam ir tāds vecums, kad vairāk par visu uzrunā trepes, ūdeņi, skriešana ārā pa durvīm, un vispār skriešana kā tāda, kur acis rāda. Lai gan vecākais dēls (četrgadnieks) jau ir pietiekami sakarīgs ceļotājs, arī viņš mēdz pavilkties uz brāļa muļķībām, un atkal reizēm sāk uzvesties, kā tāds divgadnieks :D. Reizēm  viņi tiešām uzvedas kā dvīņi, lai gan abus šķir gandrīz 3 gadu starpība!

Ilgi domājām, kur braukt, līdz pēdējā brīdī atcerējāmies par Briseli. Sazinājāmies ar Toma draugu, kurš tur dzīvo, un par brīnumu, viņš mūs bija gatavs pie sevis uzņemt visus četrus! Pirms tam smējos, ka cerams pēc šīs reizes joprojām būsim draugi, bet cepuri nost, Edijs mūs uzņēma un izturēja godam :). Aviobiļetes ar Ryanair pēdējā brīdī arī nebija no dārgākajām. Vai Briselē ir ko darīt? Protams! Manuprāt, visur var atrast pietiekami foršas un interesantas izklaides iespējas kā bērniem, tā pieaugušajiem.

RĪGA – BRISELE – RĪGA

Lidojums ilga 2 h 15 minūtes. Turpceļā lidojums bija tieši Edvīna diendusas laikā (plkst. 13), un  Edvīns aizmiga – tā arī veiksmīgi nogulēja visu lidojumu. Savukārt Evertam ļoti, ļoti patīk lidot, un viņš visu ceļu to vien darīja, kā uzdeva mums jautājumus. Nevajadzēja pat rotaļlietas. Tikai pašās lidojuma beigās pieprasīja ēst un noskatījās vienu savas iecienītākās multenes sēriju. No Charleloi lidostas priekšā vēl bija 40 min brauciens ar auto līdz Briselei. Par laimi, mums atbrauca pretī (paldies, Gunča)!

Atpakaļceļš bija garāks, jo vispirms bija jādodas ar metro uz Brussels Midi (Dzelzceļa staciju), no kuras tālāk braucām ar autobusu uz lidostu (ceļā 50 min). Everts aizmiga autobusā, bet Edvīnu kaut kā nebūt izklaidēju ar ēdienu un multenēm – iztrētēju gandrīz visu, kas bija paredzēts lidojumam, un domāju, ko iesāksim vēlāk :D.

Lidostā, pēc rindas izstāvēšanas uz bagāžas nodošanu, atklājās, ka neesam nopirkuši bagāžu atpakaļceļam. Tas mums uz vietas izmaksāja 40 EUR. Kā tas gadījās – nezinām, jo Toms ir diezgan pieredzējis avio biļešu pircējs. Bet nu re, var gadīties, tāpēc iesakām visu pārbaudīt trīskārši! Īpaši, ja esat kopā ar bērniem, no kuriem viens saka : “Negribu stāvēt rindā, man nepatīk rindas!!”.

Puikas lidojumā bija diezgan aktīvi, bet kaut kā par brīnumu izdevās viņus noturēt savās vietās. Cūkkūti gan divi puikas (gan jau arī meitenes) lidmašīnā pa 2 stundām var uztaisīt pamatīgu, bet tas jau ir cits stāsts. Šoreiz lidojumā nevajadzēja ne grāmatiņas, ne rotaļlietas, jo tās zēniem interesēja daudz mazāk, kā ārdīšanās vienam ar otru! Multenes, jā – tās gan atpakaļceļā nāca talkā, lai apturētu puikas, kad bija sadomājuši bakstīt ar kājām priekšā sēdošos pasažierus… SORRY.

Tā kā lidojam ar abiem puikām vismaz 2x gadā, lidojumiem arī vairs īpaši negatavojos. Galvenais – paņemt līdzi daudz uzkodu, kādu našķi, un mitrās salvetes :D! Tāpat izdomājām paši visādas spēles un pasakas.

BRISELE

Mums paveicās, un varējām nakšņot drauga mājās. Tas, protams, samazināja ceļojuma izmaksas, bet ne tikai. Bija ērti nakšņot dzīvoklī, kur pieejama gan virtuve, gan pagalms, gan tika sarūpēts viss bērniem nepieciešamais (paldies Gunčam un Vicītim, kuri aizdeva arī bērnu rotaļlietas, un Tomam un Ilzei par visu pārējo!).

Briselē ar Tomu esam bijuši vairākkārt, un jau kādu laiku Toms bija iecerējis uz turieni aizvest Evertu. Re, galu galā devāmies visi kopā, un bija forši!

Kad ceļojam ar bērniem, parasti ieplānojam 1 – 2 lielas aktivitātes dienā, pa vidam paņemot atpūtas pauzīti. Arī šajā ceļojumā pieturējāmies pie šī scenārija. Tomēr savelkot visu piedzīvoto kopā, katru dienu tā bija tikai viena liela aktivitāte, jo kopā ar pārbraukšanu no punkta A uz punktu B, bērnu tempos, tā aizņēma teju visu dienu. Gan pēc muzeju, gan zoodārza apmeklējuma,  jutāmies pamatīgi noguruši, un tā vien kārojās vēss alus kauss vai glāze vīna, ko arī sev neliedzām.

Ja dodaties uz Briseli ar bērniem, varam ieteikt divas vietas, kuras vērts apmeklēt (vairāk pašiem šoreiz nesanāca, bet noteikti ir vēl daudz kas) :

TRAIN WORLD  / VILCIENA PASAULE

Pirmais, ko atradām iegooglējot “Brussels with kids” bija Train World. Aprunājoties ar vietējiem secinājām, ka šis muzejs esot atvēries salīdzinoši nesen, un neviens no mūsu Briselē dzīvojošiem paziņām, izrādās, tur vēl nebija bijuši.

Līdz Train World nokļūt ir pavisam vienkārši – gan ar tramvaju, gan vilcienu. Mēs izvēlējāmies braukt ar vilcienu līdz stacijai Schaerbeek Gare. Muzejs atrodas tieši blakus stacijai, to nevar nepamanīt. Visticamāk, vilcienā vai tramvajā būs vēl daudz vecāku ar bērniem, kuri arī dosies uz muzeju.

Vilciena pasaule ir milzīga! Ja ieejot pirmajā ekspozīciju telpā man šķita – ir OK, bet vai tas tiešām viss? Pēcāk izrādījās, ka priekšā ir vēl ļoti daudz halles ar lielākiem un mazākiem vilcieniem. Ši ir tiešām aizraujošs muzejs gan bērniem, gan pieaugušajiem. Un ja bērnam patīk vilcieni – tad šis viennozīmīgi ir must visit! Mēs visi bijām sajūsmā. Te atradīsi visu – sākot no pašiem pirmajiem vilcieniem, beidzot ar nākotnes ātrvilcieniem. Var apskatīt tādus vilcienus, kuros iekāpt iekšā un visu izpētīt (tie, protams, bērnu favorīti), gan vilcienu interjerus dažādos laikos, gan vilcienu modeļus. Angāri ir tiešām lieli un iespaidīgi, šeit mierīgi var pavadīt savas 2 – 3 stundas. Foto nav iespējams paradīt visu, kas tur apskatāms! Mums vispār bilžu no turienes īsti nav, jo muzejā ir diezgan tumšs, kā arī – Edvīns bija neapturams! :D

Muzeja apmeklējums mums izmaksāja 24 EUR (12 EUR par katru pieaugušo, un bērniem bez maksas).

Vairāk info : http://www.trainworld.be/en 

MUSEUM OF NATURAL SCIENCES  / DABASZINĀTŅU MUZEJS

Muzejs, kurš noteikti jāapmeklē visiem mazākiem un lielākiem dinozauru faniem. Šis nav tik milzīgs, kā iepriekš minētais Dzelzceļa muzejs, un tomēr – pietiekami iespaidīgs. Lai gan esam priecīgi arī par visiem mums Latvijā pieejamajiem muzejiem, tos mērogus īsti nav iespējams salīdzināt. Ienākot uzreiz aizraujas elpa no milzīgajiem dinozauru skeletiem un pēcāk – dažādu dzīvnieku izbāzeņiem. Edvīnam viss šķita ļoti reālistisks, un viņš pat sabijās. Savukārt Everts, kā jau ziņķārīgs četrgadnieks, labprāt izpētīja visu – sākot ar sīkākajām detaļām, baktērijām utt. līdz interaktīvajam dinozauram un kosmosa telpai. Jautājumu viņam bija ārkārtīgi daudz! Edvīns? Edvīns tikmēr meklēja trepes, pa kurām paskraidīt :).

ANTVERPENE

Mazlietiņ iemīlējos šajā pilsētā, lai gan pavadījām tur tikai knapi pusotru dienu. Jau no pirmā brīža tā šķita spilgta un dzīvīga, pilna ar kontrastiem. Īpaši iekrita acīs tas, ka katrs garāmgājējs bija pilnīgi citādāks. Pēcāk izlasīju, ka Antverpene ir otrā pilsēta pasaulē pēc tā, cik daudz dažādas nacionalitātes te dzīvo. To labi var pamanīt!

Mēs vienu nakti pavadījām Antverpenē, jo vēlējāmies apmeklēt gan zoodārzu, gan Skulptūru parku (vienā dienā kopā ar vilciena pārbraukumu no Briseles tas mums nebija pavelkams). No Briseles līdz Antverpenei ar vilcienu ceļš bija ātrs – knapi stunda un bijām klāt. Antverpenes Zoodārs atrodas tieši blakus iespaidīgajai stacijai. Wow. Tā tiešām bija varena. Viennozīmīgi viena no skaistākajām stacijām pasaulē, tāpat kā blakus esošais zoodārzs.

Mēs nejauši bijām apmetušies vienā no Antverpenes ebreju rajoniem. Būtu varējusi tur stundām ilgi stāvēt uz ielas un vērot, kā mazie ebreji dodas mājās no skolas. Visi, pat paši mazākie (izskatījās uz gadiem 3) brauca ar divriteņiem! Reti kuru pavadīja viens no vecākiem. Pārsvarā mazos vaktēja lielie brāļi vai māsas (un nejau baigi lielie, bet uz gadiem 7 – 8). Tik tiešām interesanti, kā tik lielā pilsētā ar intensīvu satiksmi vecāki uzticās saviem mazajiem bērniem, un viņi patstāvīgi pārvietojas. Tiesa, velosatiksme te ir atstrādāta, veloceliņš ved cauri visai pilsētai, un rodas sajūta, ka velobraucējiem tiek atvēlēts daudz vairāk vietas, kā tas ir gājējiem.

Antverpenes Zoodārzs

Antverpenes zoodārzs sākotnēji bija galvenais iemesls, kādēļ devāmies uz Antverpeni. Ieeja zoodārzā gan nav no lētākajām, bet, ja salīdzina ar pasauli, nav arī dārgākais. Par visiem kopā samaksājām 70 EUR (25 EUR par pieaugušo un 20 EUR par bērnu, kas vecāks par 3 gadiem). Zoodārzs ir burvīgs. Noteikti skaistākais, kurā esam bijuši kopā ar bērniem. Šis ir viens no vecākajiem zoodārziem pasaulē, dibināts 1843. gadā. Atmiņā visspilgtāk palikusi Tauriņu māja, kā arī alas, kurās bija pat truba, pa kuru nošļūkt (nesākšu nemaz skaitīt, cik reizes to izdarīja mūsu puikas, un cik reizes man šķita, ka esam vienu no viņiem pazaudējuši).

Vairāk info : https://www.zooantwerpen.be/en/ 

Skulptūru parks / Middelheim Musseum

Ja sanāk būt Antverpenē, noteikti iesakām doties arī uz šo parku. Tas ir milzīgs, un tur tiešām var pavadīt visu dienu. Lēnā garā ar bērniem visu izstaigāt, izskraidīties, ideāli ja līdzi ir kas ēdams, bet ja nav – pieejama arī glīta kafejnīca (padārga gan).

Skulptūru parks dienas vidū mudžēja no skolēniem, kuri pamanījās savā pūlī arī ievilkt Edvīnu, un ar viņu uzdejot pie ebreju dziesmām. Īsti un dzīvīgi. Skulptūras – viena par otru interesantākas, lielākas un mazākas, vienkāršākas un neparastākas. Avarējis kuģis, mašīna, skelets uz riteņa, meža dīvaiņi, milzu rampas, labirinti utt. Parkā ir arī dažādai interesanti tilti. Ieeja bez maksas!

Vairāk info : https://www.middelheimmuseum.be/en 

KAUT KAS GARŠĪGS

Ir trīs lietas, ar ko asociējas Beļģija – Frī kartupeļi, alus un vafeles. Nu labi, arī mīdijas. Kā ierasts, ceļojumā ar bērniem, mēs nedodamies uz restorāniem, jo nu…ceļojumos viņi pamanās kļūt par diezgan izvēlīgiem ēdājiem un dažreiz šķiet, ka ēd tikai maizi, makaronus un kartupeļus. Ā, nu labi – saldējumu arī. Cerams, ka es pārspīlēju! :D Vakaros, kad bijām mājās, centos pasniegt dārzeņus.

Ir divas vietas, kurās varam ieteikt baudīt slavenos beļģu frī.

Antverpenē : Frites Atieler

Šiet nav tikai frī kartupeļi ar kečupu un majonēzi. Šos es sauktu par “gourmet frites” jeb gardēžu frī, jo tos pasniedz ar fantastiski gardām piedevām, piemēram, tomātiem, baziliku un Parmas sieru, vai sālītu un ilgstoši alū marinētu liellopa gaļu kopā ar sinepju sēkliņām un svaigām kresēm. Cenu neatceros. Kaut kas ap 5 EUR laikam.

Vairāk info : https://www.fritesatelier.com 

Briselē : Maison Antoine

Un tomēr Briselē tāda vienkārša lieta, kā frī kartupeļi, garšo daudz labāk! Lielā papīra tūtā, svaigi fritēti, jā, varbūt par daudz taukaini, varbūt ar par daudz mērces pa virsu, bet nu tāds comfort food, kas esot šeit, vienkārši ir jānobauda, neskatoties uz lielo kaloriju daudzumu tajā. Un ja visu dienu staigā entos kilometrus ar bērniem pie rokas / plecos / rokās / ratos, tad taču drīkst vai ne? Šī vieta ir leģendāra, kā arī īpaša ar lielo mērcīšu klāstu. Ar kartupelīšu tūtu atļauts piesēst jebkurā no blakus esošajām terasēm. Protams, ar nosacījumu, ja pasūti tur alus kausu.

Adrese : Place Jourdan 1, 1040 Etterbeek, Belgium

Nekādi diži lieli kulināri atklājumi mums no šī ceļojuma nav, jo mēs gatavojām gan mājās, kur palikām, gan tikām cienāti no savu draugu un paziņu puses, kas Briselē dzīvo! Kā ierasts, ceļojumos sajūsminājos par milzīgo bio pārtikas klāstu jebkurā lielākā vai mazākā veikaliņā.

BRĀĻI CEĻOJUMĀ

Nevaru nepabeigt šo rakstu neuzrakstot par to, kā mūsu puikas ceļojumā uzvedās kopumā. Nu vispār baigi! Izrādās, ka 5 dienas kopā 24h/7 un gulēšana vienā gultā viņus spēj padarīt par labākajiem draugiem. Protams, tikai ne tad, kad jādalās ar mantām, kuras ceļojumā pieejamas bija maz. Everts pat teica : “Edvīns ir mans labākais draugs, jo viņš arī dara blēņas, kā es!”. Tas arī visu izsaka! It kā jau bērni kā bērni, bet tad, kad abi ir izdomājuši muļķoties, tad tik AIZIET! Abi tā kā tādi mazi uzvilkti vilcieniņi skrien uz priekšu atpakaļ neatskatoties. Kopā taču muļķoties jautrāk, vai ne?

Tā kaut kā mums gāja. Ja ir kāds organizatoriskas dabas jautājums, droši vaicā! Šobrīd plānojam nākamo ceļojumu rudenī – uz Kipru, Krētu vai Grieķiju. Kaut kur uz to pusi! :) Varbūt ir ieteikumi? 

 

 

 

 

 

1 komentārs

  1. Avatar

    Mes ari tikko atgriezamies no celojuma ar berniem un varu tikai piekrist – vini pavelkas viens no otra un vecumam nav nozimes😂 No otras puses, kopa piedzivotais veido dalu bernibas atminu, un es laikam loti velos, lai ari celojumi ir dala no vinu piedzivota.

    Atbildēt

Komentē