Ēteriskās eļļas ikdienā

Ēteriskās eļļas ikdienā

Kas ir pirmais, pie kā tu ķeries stresa situācijās? Kad viss bessī, vai bez iemesla nomāc skumjas?  Man tās ir ēteriskās eļļas, kuras laika gaitā esmu iemācījusies lietot dažādās dzīves situācijās, ne tikai emocionālā stāvokļa stabilizēšanai. Patiesībā, kad sāk vairāk interesēties par ēterisko eļļu lietošanas iespējām, ir sajūta, ka tās der teju visam! Tas, savukārt, man pašai liek sevu uzdot jautājumu – vai tas, kas der visam, vispār kaut kam der? Bet laika gaitā, pamazām ieviešot ēteriskās eļļas savā ikdienā, esmu sapratusi, ka vienai mazai eļļas pudelītei ir tiešām iespējami daudz un dažādi lietošanas veidi, un dažreiz tie ir arī pārsteidzoši efektīvi.

Lai nerastos pārpratumi, uzreiz teikšu, ka ēteriskās eļļas nelietoju, lai aizstātu citus medikamentus, ja tie ir nepieciešami. Ēteriskās eļļas ir jālieto ļoti atbildīgi , īpaši tas attiecas uz grūtniecēm un bērniem. Tās ir ļoti viegli pārdozēt, tādēļ ideālā gadījumā būtu konsultēties ar sertificētu aromterapeitu.  Ēteriskās eļļas notekti nevajag izmantot cepšanai vai kā tamlīdzīgi! Lai gan ir eļļas, kuras var izmantot pārtikā, bet ne visas.

Nekādā gadījumā nedrīkst lietot neatšķaidītas ēteriskās eļļas uz ķermeņa vai gļotādas, kā arī ne iekšķīgi. Tas ir bīstami!

VAI ĒTERISKO EĻĻU EFEKTIVITĀTE IR ZINĀTNISKI PIERĀDĪTA?

 

Šis ir jautājums, ko es pati sev uzdevu tiklīdz izmēģināju pirmās ēteriskās eļļas. Aromterapija ir viena no senākajām alternatīvās medicīnas formām. Savukārt ēteriskās eļļas ir augos dabīgi esošo eļļu koncentrāti, piemēram, vienu 15 ml citronu ēteriskās eļļas pudelīti var pielīdzināt 50 veseliem citroniem! Ēteriskās eļļas ir tas, kas piešķir augiem aromātu, bet ne tikai – tās pilda arī svarīgas funkcijas augu dzīvē.

Ēteriskās eļļas nav homeopātija. Ēterisko eļļu pamatā ir zināšanas par dažādiem augiem un tajos esošajām eļļām. Ēteriskās eļļas ir aromātisko molekulu koncentrāti.

Lielākoties ēteriskās eļļas, loģiski,  pēta ieinteresēto industriju pārstāvji – kosmētikas ražotāji, pārtikas ražotāji, tabakas ražotāji utt. – vienvārdsakot tie, kam interesē, lai produkts labi smaržotu, garšotu, kā arī būtu iedarbīgi.

Viens no iemesliem, kādēļ ēteriskās eļļas ir grūti pētīt – jo katra auga ēterisko eļļu īpašības var mainīties attiecīgi no tā, kādā klimatā tas ir audzis. Ir grūti atrast divus vienādus augus, ar identiskām ēterisko eļļu īpašībām. Tieši tādēļ ēteriskās eļļas nav iespējams pielīdzināt tradicionālai medicīnai, kurā visas zāles tiek ražotas identiski vienādas. 

Tāpat ēteriskās eļļas ir sarežģīts pētījuma priekšmets, jo tās šeit ir bijušas visu laiku – tūkstošiem gadu, un laika gaitā cilvēki ir iemācījušies tās dažādi izmantot. Tradicionālo zāļu ražotāji, kas nereti finansē lielākos medicīnas pētījumus, nav ieintersēti pētīt ēteriskās eļļas.

Pētījumi, kas līdz šim ir veikti, pierāda, ka ēteriskajām eļļām piemīt pozitīvs efekts gan dažādu sāpju un infekciju ārstēšanā, depresijas, aizkaitinājuma novēršanā, kā arī tās var pozitīvi ietekmēt simptomu samazināšanu sievietēm PMS laikā, saaukstēšanās laikā u.c.*

Vienvārdsākot – ēteriskās eļļas vēl varētu pētīt daudz, bet nav arī tā, ka tām esošās piedēvētās īpašības būtu izrautas no zila gaisa.

KUR IZMANTO ĒTERISKĀS EĻĻAS?

Healthy Herbs

Diez vai spēšu visu uzskaitīt, jo tās tiešām var izmantot ļoti dažādi. Aromterapija ir tikai viens no veidiem, kā tās izmantot. Ēteriskās eļļas tiek izmantotas arī dažādu produktu ražošanā, tajā skaitā –  tradicionālajos medikamentos. Tās var būt laba, dabīga pesticīdu alternatīva.

Ļoti bieži tās izmanto tieši skaistumkopšanā – šampūnos, dušas želejās, krēmos, smaržās utt. Esmu pamanījusi, ka pēdējā laikā populāri kļuvuši arī mājas tīrīšanas līdzekļi ar ēteriskajām eļļām.

LIETOŠANAS VEIDI

Viss atkarīgs no tā, kādam mērķim ēteriskās eļļas tiek izmantotas. Mājas tīrīšanai, iesnu profilaksei, nervu nomierināšanai, vai kam citam? Tāpat svarīgi saprast, cik ātri nepieciešams efekts. Ar ēterisko eļļu ieteicamajiem lietošanas veidiem parasti var iepazīties ēterisko eļļu ražotāja mājas lapā, konsultējoties ar aromterapeitu, vai citu speciālistu, kas palīdz problēmas risinājuma meklēšanā.

Sausā inhalācija – uzpilināt ēterisko eļļu uz tīras, baltas kokvilnas vai lina drāniņas, un pavēdināt to 20 – 30 cm attālumā no deguna (šis ir viens no pieejamākajiem un ērtākajiem lietošanas veidiem). Personīgi es šo veidu izmantoju visbiežāk.

Mitrā inhalācija – šis ir noderīgi iesnu gadījumā, kā arī tad, kad nepieciešams relaksēties, vai attīrīt ādu. Pāris pilienus ēteriskās eļļas iepilina bļodā ar karstu ūdeni, apsedzot galvu ar dvieli pārliecies pāri bļodai, un ieelpo tvaikus 5 – 10 minūtes. Šī metode piemērota tikai pieaugušajiem!

Ārīga lietošana – piemēram, ēterisko eļļu izmantošana masāžās, ejot vannā, veicot kādas skaistumkopšanas procedūras, vai izmantojot tās, lai novērstu muskuļu un citas sāpes, veiktu dezinfekciju.

                                     

Ārīgi lietojot ēteriskās eļļas, tās pārsvarā ieteicams sajaukt ar bāzes eļļu. Bāzes eļļa ir eļļas, kurās šķīst ēteriskās eļļas (ēteriskās eļļas nešķīst ūdenī). Kā bāzes eļļu pati šobrīd izmantoju aprikožu kauliņu, saldo  mandeļu eļļu un hohoba eļļu. Šīs eļļas var lietot arī pašas par sevi, jo īpaši ikdienas skaistumkopšanas procedūru veikšanā.

Piemēram, pievienojot ēterisko eļļu vannai to nepieciešams sajaukt ar bāzes eļļu, vannas pieniņu vai sāli.

Iekšķīga lietošana – par šo labāk paplašināti nerakstītu, jo ēteriskās eļļas lietojot iekšķīgi jābūt ļoti uzmanīgiem, un tas arī nav populārākais eļļu lietošanas veids.

Ēteriskās eļļas var droši pilināt arī gaisa mitrinātājā (tiem nereti ir paredzēta speciāla vieta, kur eļļas pilināt), vai izmantot speciālu difūzeri. Ir pieejami pat usb difūzeri, kurus ērti lietot automašīnās! Man pašai ir gaisa mitrinātājs, kurā eļļas pilinu rudens / ziemas sezonā. Vasarā iztieku ar sauso inhalāciju un ārīgo lietošanu.

MANI FAVORĪTI UN BIEŽĀKIE LIETOŠANAS VEIDI

Manā ēterisko eļļu plauktiņā pārsvarā ir bioloģiskās Florame ēteriskās eļļas (iegādājos “Biotēkā”). Kaut kā esmu pieķērusies tieši pie šīm, lai gan izmēģinātas ir dažādas. Florame ir franču ēterisko eļļu zīmols, un to produktu klāstā ir ne tikai ēteriskās eļļas, bet arī dažādi kosmētikas produkti, kuru sastāvā pievienotas eļļas. Kā es tās izmantoju?

Odu aizbaidīšanai – šis droši vien ir aktuāli daudziem, un internetā jau klīst vairākas receptes odu un citu knišļu aizbaidīšanai. Esmu pagatavojusi pati savu izsmidzināmo, kuram pievienoju tējas koka, piparmētru un lavandas eļļu, un par brīnumu, tiešām strādā, un nesmird :D !

Aroma Life Institute Latvija Facebook lapā tika publicētas šādas receptes :

Avots : https://www.facebook.com/AromaLifeInstituteLatvia/

Avots : https://www.facebook.com/AromaLifeInstituteLatvia/

Stresa situācijām – stresa situācijās man noder ravintsaras un bergamota eļļa. Reizēm – lavandas. Vienkārši to izsmidzinu gaisā un ieelpoju, vai pievienoju vannas putām.

Dusmām un aizkaitinājumam – šādos gadījumos es “fanoju” par saldo apelsīnu eļļu. Tā ir viena no manām mīļākajām tieši aromāta dēļ.  Jūs taču zināt to sajūtu, kas pārņem, kad kāds blakus izdomājis nolobīt mandarīnu? Viss sāk smaržot, un ar šo smaržu nāk līdzi tik daudz patīkamu emociju! Apelsīnu eļļa ir tas, ko es ieelpoju, paralēli skaitot līdz 10… un arī tad, kad bērni kašķējas, izsmidzinu to gaisā! Protams, tā nav brīnumlīdzeklis, bet tas man ir arī kā rituāls, kad apstājos, nomierinos, ieelpoju. Arī greipfrūta eļļu izmantoju dusmu un galvassāpju gadījumos, PMS laikā, kura nereti esmu vissdusmīgākā :D.

Pret kodumiem – tad, kad odi un citi knišļi jau pamanījušies iekost, labs veids pumpu dziedēšanai ir tā pati tējas koka eļļa, kura izsenis ir slavena ar savām antiseptiskajām īpašībām. Tējas koka eļļa ir viena no tām, kuras efektivitāte ir tiešām arī pierādīta. Ar atšķaidītu tējas koka eļļu var dezinficēt brūces un sakodumus arī bērniem (attiecība 1:5).

Mierīgai iemigšanai un labam miegam naktīs – viennozīmīgi lavanadas ēteriskā  eļļa. Izsmidzinu gaisā, iepilinu gaisa mitrinātājā, vai pievienoju bērnu vannai pirms miega (2 pilītes sajauktas ar vannas putām).

Iesnu profilaksei – šis mums vairāk ir aktuāli rudens / ziemas / pavasara sezonā. Pati sev veicu mitrās inhalācijas (vecais labais triks ar bļodu un tvaikiem), bet, ja iesnas ir bērniem – iepilinu piparmētru, eikalipta, citronu vai ravintsaras eļļu (vai pa pilītei no katras) gaisa mitrinātājā.

Mājas virsmu tīrīšanai – man ļoti patīk, ja māja smaržo. Pie tam vairākām ēteriskajām eļļām piemīt arī dezinficējošas īpašības. Dabīgam tīrīšanas līdzeklim pievienoju citrona, piparmētras vai rozmarīna eļļas pilītes.

Matiem un nagiem – tīrā veidā izmantoju hohoba (jojoba) eļļu, kas ir viena no iespējamajām bāzes eļļām. Uzklāju uz matu galiem, ļauju iesūkties, un pēc 20 – 30 min izskaloju. Nagiem uzklāju tāpat un iemasēju.

Pret sliktu dūšu – par laimi tas nav bieži, be tomēr, gadās. Ja ir slikta dūša, vemšana, gremošanas traucējumi, vislabāk noder ingvera, fenheļa, citrona un kumelīšu ēteriskās eļļas. Man pašai no visām šīm šobrīd ir tikai citrona eļļa. Starp citu, tā var noderēt arī grūtniecības laikā, jo efektivitāte ir pierādīta zinātniski! bet par devām labāk konsultēties ar savu ārstu. Uzpilini 2 pilītes uz kokvilna drāniņas, pavēdini to, un ieelpo!

Informācijas par to, kā izmantot katru no ēteriskajām eļļām netrūkst. Pamēģini ierakstīt googlē “citronu ēteriskā eļļa” – sākumā var šķist, ka tā  tiešām ir brīnumlīdzeklis, jo der teju visam. Ar laiku jau saproti, kādās situācijās, kādas eļļas ir vispiemērotākās tavā dzīvē. Es sākumā eļļas baidījos “uz savu galvu” jaukt, bet nu jau izmēģinu arī uzticamos avotos atrodamas receptes. Iesākumā noteikti ieteiktu sākt ar lavandas, citronu, saldo apelsīnu un piparmētru eļļu.

Ja esi izlēmis ēteriskās eļļas izmēģināt, galvenais atceries, ka tās ir jālieto uzmanīgi, īpaši, ja tavās mājās mīt bērni un mājdzīvnieki.

Nākamās nedēļas sākumā vairāk par to, kā izmantoju ēteriskās eļļas, pastāstīšu Instagram Live. Sagatavo savus jautājumus :)

 

Daži pētījumi :
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4005434/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12868253
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12143909
https://www.hindawi.com/journals/bmri/2017/9268468/

 

2 komentāri

 1. Avatar

  Tas, ko drošvien varētu piebilst saistībā ar vasaru – ja klāj uz ādas līdzekļus, kas satur citrusu ēteriskās eļļas un vēl dažas (bergamote, piemēram), jāizvairās no saules, jo tās ir fotosensitīvas, un var rasties apdegumi.

  Atbildēt
  • Laura

   Jā, tiesa, paldies par komentāru!

   Atbildēt

Komentē