Dažas lietas, ko svarīgi zināt par zobu sakodienu

Dažas lietas, ko svarīgi zināt par zobu sakodienu

Jūnija sākumā man bija iespēja intervēt Māri Gržibovski – zinātņu doktoru un zobārstniecības klīnikas Concordia vadošo ortodontu. Sarunā ar Māri centos noskaidrot, kādēļ ir svarīgi pievērst uzmanību zobu sakodienam, kā arī, kādas ir sakodiena ārstēšanas metodes mūsdienās kā bērniem, tā pieaugušajiem.

Diemžēl šoreiz saskārāmies ar nelielām tehniskām problēmām (“paldies”, Instagram), bet tā kā zinu, ka ir cilvēki, kuri vēlas interviju noklausīties, šoreiz piedāvāju audio variantu!

Īsumā par to, ko ar Māri izrunājām :

 1. Sakodienam ir būtiska nozīme tajā, kā attīstās cilvēka ķermenis kopumā. Zobi nav tikai zobi – tā ir daļa no organisma. Piemēram, nepareizs sakodiens var ietekmēt stāju.
 2. Pareizs sakodiens nozīmē, ka zobi ir pareizā attiecībā, un labi funkcionē savā starpā – kā zobrata sistēma. Pareizā sakodienā zobi mazāk bojājas, un kalpo ilgāku laiku.
 3. Piena zobu sakodiens izveidojas līdz 3-3,5 gadu vecumam. Ja vecākiem ir aizdomas par nepareizu sakodienu bērnam, šis ir īstais vecums, kad parādīties speciālistam – ortodontam. Mierinājumam – ne katrs šķībais zobs uzreiz liecina par nepareizu sakodienu.
 4. Sakodiena koriģēšanu var uzsākt 4-4,5 gadu vecumā, kad bērns ir ieinteresēts sadarboties.
 5. Ļoti svarīga sakodienā ir mēle un tās atrašanās vieta. Normāli tai būtu jāskaras klāt aukstlējām.
 6. Viena no lietām, kas ietekmē sakodienu, ir mēles saitīte. Ja nepieciešams, to var labot ķirurģiski, bet tas atkarīgs no mēles saitītes biezuma. Mēles saitīte var ietekmēt ne tikai sakodienu, bet arī bērna runu un ēšanas paradumus. Ļoti svarīgi pēc dažādām manipulipācijām ir arī trenēt mēli, jo tikai saitītes pārgriešana neko nedos  – tā vienkārši var saaugt kopā atpakaļ.
 7. Pastāv uzskats, ka knupis var ietekmēt sakodienu. Ja knupi lieto samērīgi, tam nav kaitīga ietekme uz sakodiena veidošanos. Tomēr svarīgi to laicīgi pārstāt lietot, kā arī nelietot bez vajadzības. Ja knupis (vai pirksts, ko bērns zīž) ilgstoši atrodas starp zobiem, var veidoties vaļējs sakodiens.
 8. Nepareiza sakodiena sekas var būt :
  1. Ja apakšžoklis attīstās straujāk par augšžokli – var rasties grūtības nokost cietus ēdienus, piemēram, ābolu. Tas atstāj ietekmi uz kopējo gremošanas sistēmu.
  2. Ja augšžoklis ir sašaurināts – arī elpceļi ir sašaurināti, un var attīstīties elpošana caur muti, kas arī rada virkni negatīvu seku veselībai.
  3. Ja apašžoklis neattīstās – ir procentuāli lielāks risks ciest no zobu traumatisma.
  4. Var veidoties nepareiza stāja.
  5. Ātrāka zobu nolietošanās un bojāšanās.
  6. U.c.
 9. Kas attiecas uz sakodiena ārstēšanu – tāpat, kā citās veselības nozarēs, bērni ir daudz elastīgāki, un ārstēšanas efekts ir panākams ātrāk, tādēļ ir svarīgi bērna sakodienam pievērst uzmanību laikus.
 10. Kamēr bērns ir mazs, un viņam ir piena zobi, sakodienu koriģēt labi palīdz miofunkcionālie treneri – ja cītīgi trenē mutes muskulatūru, elpošanu un mēles pozīciju,  var panākt ļoti labu rezultātu.
 11. Mainoties piena sakodienam, sakodiena koriģēšanai noder fizioterapija. Laikā, kad kaulu zobi sāk šķilties, var stimulēt pareizu to  augšanu. Tomēr šajā posmā ir svarīgi nepārmocīt bērnu ar nemitīgu āsrtēšanu.
 12. N0 11-14 gadu vecumam veidojas patstāvīgais sakodiens  – tas ir labs laiks, lai konstatētu, kāds sakodiens ir izveidojies, un koriģēt to, ja nepieciešams.
 13. Pieauguša cilvēkam sakodiens vairs nav tik elastīgs, un to kļūst sarežģītāk koriģēt. Daudz grūtāk kļūst trenēt muskuļus, jo ir liels pieradums pie tā, kā tie darbojas.
 14. Zobu sakodienu var koriģēt dažādos veidos :
  1. Ir fiksētās sistēmas – piemēram, breketes, kas tiek  piestiprinātas zobiem, un patstāvīgi atrodas mutē visu sakodiena koriģēšanas laiku.
  2. Zobu izņemšana, bet tikai galīgā variantā! Ja zobs ir izaudzis, tam ir paredzēta vieta cilvēka kopējā balsta un kustību orgānu sistēmā. Arī gudrības zobu izraušana ir rūpīgi  jāizvērtē. Tos izraujot, sakodiens pats no sevis vien neuzlabosies.
  3. Izņemamas, caurspīdīgās kapes – šādām kapēm ir ļoti daudz plusu. Pirmkārt, izņemšana atvieglo higiēnu, jo cilvēks var iztīrīt zobus, kā līdz šim, kā arī izņemt tās uz ēšanas laiku. Šādas kapes neierobežo cilvēka ikdienu. Tā ir ļoti elastīga ārstēšanas metode, jo ārsts un pacients kopā var regulāri pārbaudīt, kā sakodiens veidojas. Ir daudz lielāka drošība par gala rezultātu, un vai pacients būs apmierināts ar vizuālo iznākumu.

Ceru, ka kādam noderēja manas iegūtās atziņas un dzirdētais intervijā ar Māri. Ja tev ir vēl kāds jautājums, droši raksti komentāros, vai, ja ir aktuāli – dodies vizītē pie Māra uz viņa darba vietu – inovatīvās ortodontijas klīniku Concordia. Tur tev pastāstīs daudz vairāk, kā mēs paspējām izrunāt intervijas laikā!

Nobeigumā vēlos piekrist Mārim, kurš intervijas ietvaros apgalvoja, ka “cilvēki domā, ka mūsdienās veselību var viegli nopirkt par naudu. Tomēr jāatceras, ka var nopirkt tikai apstākļus veselības uzlabošanai, bet par veselību kopumā jārūpējas pašiem.” 

 

Komentē