Iepazīt laikmetīgo mākslu kopā

Iepazīt laikmetīgo mākslu kopā

Vai jūs kopā ar bērniem mēdzat baudīt mākslu? Vai ņemat bērnus līdzi uz izstādēm, vai citiem ar mākslu saistītiem pasākumiem?

Mēs to darām, jo parasti laiks, kas tiek atvēlēts, lai apmeklētu izstādes vai pasākumus, ir brīvdienas, kuras cenšamies pēc iespējas pavadīt kopā. Protams, izvērtējam apstākļus un to, vai arī bērniem būs tikpat interesanti, cik mums pašiem. Bet nepamēģināsi – neuzzināsi :)

Esam novērojuši, ka tieši ar laikmetīgo māksu saistīti notikumi ir tie, kas aizrauj arī mazos. Varbūt tādēļ, ka bērni nereti ir atvērtāki un radošāki, kā mēs – pieaugušie. Bērniem līdz zināmam vecumam nav stereotipu, un viņi ļauj vaļu savai iztēlei – gluži, it kā paši būtu mākslinieki. Un viņi ir!

Varbūt izklausīsies savādi, bet, manuprāt, tas, ka bērniem ir iespēja kopā ar vecākiem doties uz kādu laikmetīgās mākslas izstādi, var viņus iedrošināt, un likt noticēt arī savām spējām. Bērniem, aplūkojot mākslas darbus, parasti rodas daudz jautājumu, piemēram, “Kāpēc viņš tā darīja?”,  “Kā / ar ko viņš tādu uztaisīja?”, un galu galā – “Vai es arī tādu varu uzzīmēt / uztaisīt?”. Nemanot tiek noķerta iedvesma. Iedvesma un varbūt sapnis, ka arī viņa paša darbs kādreiz varētu tikt nolikts apskatei tūkstošiem cilvēku. Ja ne tieši, tad ticu, zemapziņā viņus šāda pieredze kopā ar vecākiem ietekmē pozitīvi.

Savukārt mūs, kā vecākiem, laikmetīgā māksla ir interesanta ar to, ka tas ir tas, kas notiek tagad un te – Latvijā. Tā nav pagātne, tā nav nākotne. Tā ir māksla, kur mākslinieks var atļauties izmantot visas mūsidenās pieejamās tehnikas, lai radītu un pārsteigtu mūs.

Mūs ļoti priecē tas, ka arī Rīgā šobrīd,  Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros, var aplūkot aizraujošas laikmetīgās mākslas instalācijas, izstādes, radošas darbnīcas un pasākumus. Katra tāda reize, vienalga, vai garāmejot aplūkojam mākslinieku Katrīnas Neiburgas un Andra Eglīša radīto “Ligzdu” Kronvalda parkā, vai pavadām 3 stundas izpētot modernās mākslas izstādi bijušajā LU Bioloģijas fakultātes ēkā, ir unikāls piedzīvojums, kas spilgti paliek atmiņā turpmākās dienas arī bērniem.

Tagad, kad aiz loga jau drēgnāks, ir ideāli piemēroti laikapstākļi tam, lai mēs ņemtu bērnus aiz rokas, un ļautu arī viņiem piedzīvot mākslu. Palūkoties mazliet ārpus standarta “kastītes”. Tu nekadi nezini, kas būs tas, ko redzēsi – vai tās būs mākslas darbā pārvērstas vecas krāsotāju drēbes, vai tas būs neparasts krēsls, vai skaļi dūcoša rotaļu mašīnīte, kurai atradusi savu vietu kādā radošajā darbnīcā. Man šķiet, laikmetīgajā mākslā gūtā pieredze, var iedrošināt bērnus palūkoties uz ierastām lietām citādi. Likt noticēt sev, un nebaidīties būt nepareizam. 

Iesakām arī jums izmantot izdevību, un Rīgas mākslas mēneša ietvaros doties piedzīvojumā uz  kādu no laikmetīgās mākslas pasākumiem un izstādēm. Pilnu sarakstu atradīsi :

https://www.liveriga.com/lv/10067-rigas-makslas-menesis 

 

Raksts tapis sadarbībā ar Live Riga

Komentē