Grāmatas topošajiem vecākiem

Grāmatas topošajiem vecākiem

Ko tur liegties – cenšoties izprast sevi un savus bērnus, esmu lasījusi daudz grāmatas par grūtniecību, dzemdībām un bērnu audzināšanu. Nevarētu teikt, ka tās visas ir bijušas labas, un saskanētu ar manu domu gājienu un vērtībām. Tomēr, lai kāda grāmata būtu bijusi, pārsvarā vienmēr ir vismaz kāda doma, ko no tās paņemt arī savai dzīvei un izmantot bērnu audzināšanā arī praksē.

Nereti saņemu jautājumus ar lūgumu ietekt kādu grāmatu pāriem, kas domā par ģimenes pieaugumu, ir ceļā uz to, vai ir tikko tādu piedzīvojuši, un nokļūstot situācijā ar bēbīti jūtas apmulsuši. Tomēr ir tikai dažas grāmatas, kuras varu godīgi ieteikt izlasīt visiem – neatkarīgi no uzskatiem par bērnu audzināšanu, reliģiskās pārliecības utt. Pie tam šobrīd lielāku daļu labo grāmatu lasu angļu valodā, bet apzinos, ka ne visiem tik raiti iet ar lasīšanu angliski, tādēļ jo īpašs prieks, ka beidzot parādās arī latviešu autoru grāmatas, ne tikai tulkotās. jo patiesībā jau valsts un kultūras konteksts maina daudz. Tas, kas der Amerikā, neder mums. Lai gan bērni ir bērni, tomēr mēs tos audzinām citos apstākļos, un arī vēsture un medicīnas prakses atšķiras.

JA ESI GAIDĪBĀS…

Šis ir laiks, kad mēs daudz domājam par dzemdībām mēģinot atrast atbildes uz tādiem jautājumiem – kur dzemdēt?; vai slēgt līgumu ar vecmāti un ārstu?; vai izvēlēties dūlu?; vai ļaut dzemdībās piedalīties vīram?;vai izmantot anastēziju?; vai man viss izdosies?! Vēl vairāk jautājumu mēdz būt situācijās, kad ir šaubas par to, vai būs iespējams dzemdēt dabīgi – neziņa, pieredzes stāstu trūkums un dažādie ārstu viedokļi var samulsināt ne vienu vien mammu. Galu galā dzemdības ir brīnišķīgs notikums, un mums visām gribas, lai nekas nenoiet greizi… lai gan apzināmies, ka dzemdības līdz galam izplānot nav iespējams!

LINDA ROZENBAHA – “GAIDĪBAS UN RADĪBAS AR PRIEKU” UN “DZIEDINOŠAS DZEMDĪBAS”

Visām topošajām māmiņām, kas mēģina rast atbildes uz augstāk minētajiem jautājumiem, iesaku izlasīt abas Lindas Rozenbahas grāmatas. Pirmajā grāmatā “Gaidības un radības ar prieku” atradīsi dzemdību stāstus un iedrošinošu pieredzi dabīgām dzemdībām. Arī mani šīs grāmatas izlasīšana iedrošināja būt pārliecinātai par sevi dzemdību laikā, un arī atrast īsto vecmāti sadarbībai. Domāju, ka, ja nebūtu Lindas grāmatu izlasījusi, viss būtu izvērties pavisam citādi, un manā pieredzē nebūtu divi brīnišķīgi dzemdību stāsti. Paldies paziņai, kura man iedeva to izlasīt! Iespējams, mani dzemdību stāsti tāpat būtu labi, bet esmu tiešām laimīga par to pieredzi, kāda bija man.

Jaunajā grāmatā “Dziedinošas dzemdības” stāsti ir jau daudz dažādāki. Tā nav grāmata tikai par dabīgām “dabīgām” dzemdībām vai pirmajām dzemdībām. Grāmatā ir pieredzes stāsti, kas apliecina ka dzemdības var būt dziedinošas arī tad, ja iepriekšējās dzemdības bijušas traumatiskas; ja plānots ķeizargrieziens; ja mazulis guļ ar dupsi uz leju utt. Grāmatā “Dziedinošas dzemdības” vari smelties iedvesmu un iedrošinājumu, ka arī tad, ja viss var izvērsties ne tā, kā tu gribētu, vai esi ieplānojusi, Tavs dzemdību stāsts tāpat var būt cieņpilns un skaists.

Grāmatas autore izskaidro arī dažādus fizioloģiskos procesus, kas notiek dzemdībās, un kā tās ar izvērsties atkarīgi no mazuļa guļas mammas puncī.

PLĀNOJOT, GAIDOT UN SATIEKOT BĒRNIŅU

Liela enerģija grūtniecības laikā aiziet tieši gatavojoties dzemdībām, un var gadīties, ka pietrūkst laika vai informācijas par to, ka laiks pēc bērniņa piedzimšanas būs ļoti jūtīgs un izaicinājumiem pilns. Ja mums būtu kaut mazliet lielāks priekšstats par to, kā mēs jutīsimies – gan mamma, gan tētis, gan bērniņš – iespējams, nesaskartos ar tik lieliem pārdzīvojumiem un reizēm šoku, ka realitātē viss krasi atšķiras no smaidīgajām pamperu reklāmām televīzijā. Un te nu mēs nonākam pie nākamās grāmatas, ko es gribētu nosaukt par obligāto literatūru topošajiem vecākiem Latvijā.

VITA KALNIŅA “PIRMĀS ATTIECĪBAS CILVĒKA DZĪVĒ”

Pavisam svaiga grāmata par laiku no bērniņa ieņemšanas līdz 6 mēnešu vecumam. Par jūtīgāko laiku, kas nes sevī daudz pārmaiņu. Grāmatas autore ir psiholoģijas centra “Līna” dibinātāja, psiholoģe un ģimenes psihoterapeite Vita Kalniņa, kura daloties ar savām zināšanām ir palīdzējusi daudziem vecākiem Latvijā.

Grāmata “Pirmās attiecības cilvēka dzīvē” ir burvīga ar to, ka būtiski pievērš uzmanību emocionālajam aspektam – ko ienākot mazulim ģimenē (līdz ar viņa ieņemšanas brīdi) varam sajust mēs – vecāki, bet ne mazāk svarīgi – kā jūtas bērniņš, un kā mēs varam veidot attiecības ar bērniņu jau no brīža, kad par viņu tikai vēl domājam. Kā reizēm pārvarēt šķēršļus šo attiecību veidošanā.

Grāmatā sniegtā informācija ir tiešām bagātīga, un tā neaprobežojas vien ar mazuļa raudāšanu un miegu, kam gan ir veltītas divas plašas nodaļas ar informāciju, kas varētu palīdzēt izprast gan pārmērīgu bērniņa raudāšanu, gan pārvarēt situācijas, kad pārgurums no mazā miega daudzuma ir abiem vecākiem, kas var novest pie krīzes attiecībās.

Vita Kalniņa pievērš uzmanību arī tik svarīgām tēmām, kā pāra attiecībām pēc dzemdībām un rūpēm par sevi. Man jo īpaši prieks par šīm nodaļām, jo tās ir tēmas, kas nereti ir tabu, un kurām reti kuros dzemdību kursos pievērš uzmanību. Grāmatā ir noderīgi padomi, kā parūpēties vienam par otru, un saprast otru cilvēku pārguruma brīžos.

Iesaku izlasīt šo grāmatu visiem, kas vēlas veidot tuvas attiecības ar gaidāmo bērniņu, kas vēlas izprast mazuli, tajā pat laikā nepazaudējot esošās attiecības ar partneri (ja tādas ir). Un ne tikai mammām būtu jāizlasa šī grāmata. Ja tētis nav noskaņots izlasīt to visu no vāka līdz vākam (lai gan no sirds iesaku!), tad vismaz nodaļu “Kļūt par tēti”.

Lasot šo grāmatu neviļus, protams, sanāk salīdzināt visu ar savu pieredzi, un varu tikai apstiprinoši māt ar galvu, cik svarīgas ir visas grāmatā apskatītās tēmas. Tajā ir informācija, kuru būtu svarīgi zināt ikvienam, kurš kļūs par vecākiem.

Katras nodaļas beigās ir arī padomi atbilstoši Latvijas situācijai – kur vērsties pēc palīdzības, ja kaut kas nevedas, kā cerēts, ir aizdomas par pēcdzemdību depresiju, vai ir grūtības partnerattiecībās, vai attiecībās ar mazuli.

Lasiet un noteikti dodiet lasīt arī citiem, kam tas varētu būt aktuāli! 

Visas rakstā minētās grāmatas pieejamas lielākajās Latvijas grāmatnīcās.
“Pirmās attiecības cilvēka dzīvē” vari iegādāties arī lina.lv

Par Lindu Rozenbahu un viņas grāmatām vairāk vari uzzināt : http://www.gaidibas.lv

Atsauksmes par citām grāmatām, kuras esmu lasījusi, vari meklēt senākā bloga rakstā : https://viensplusviens.lv/2017/11/gramatas-toposajiem-vecakiem/

 

 

 

Komentē