Mācīties no mājdzīvnieka

Mācīties no mājdzīvnieka

Katru reizi, kad ar bērniem dodamies uz Rīgas Zoodāzu, kāds pamanās pavaicāt : “Vai tiešām jau atkal?”. Par šo jautājumu gan nebrīnamies, jo, dzīvodami zoodārza apkaimē, mēs tiešām Rīgas Zooloģiskajā dārzā jūtamies kā savējie. Arī šonedēļ pēc nelielas pauzes pamanījāmies apmeklēt Rīgas Zooloģisko dārzu, tomēr šī reize bija īpašāka kā citas. 

Sirsnīgā pasākumā “Maxima” kopā ar Rīgas Zoodārzu simboliski atklāja Sarkano pandu mājas tapšanas sākumu, ko iecerēts noslēgt 2020.gada laikā. Sarkano pandu jaunā mītne taps bijušās brūno lāču mājas teritorijā, kas tiem palika par mazu, un tās tapšanā var iesaistīties ikviens iedzīvotājs. No 9.jūlija līdz 16.septembrim lojaliātes akcijas “Mīluļu slepenā dzīve 2” laikā mazumtirgotāja “Maxima  Latvija” veikalos var iegādāties īpašu rotaļlietu māju par 1,99 eiro. Daļa naudas no iegādātajām rotaļu mājiņām tiks novirzīta jaunās sarkano pandu mītnes būvniecībai.

Šim notikumam par godu, mums bija iespēja doties ekskursijā ar Ingmāru Līdaku, un noskaidrot, kā tiek veidotas mājas Zoodārza iemītniekiem, kas jāņem vērā izvēloties mājas dzīvniekiem, un kāpēc ne vienmēr varam pie sevis paņemt to zvēriņu, ko varbūt gribētos.

Arī mūsu vecākajam dēlam ik pa laikam ienāk prātā doma, ka mēs mājās varētu turēt suni, tomēr ātri atgriežamies realitātē, saprotot, ka šobrīd noteikti nav īstais laiks tik lielai atbildībai, kāda ir suns. Pie tam mums jau ir divi kaķi, kuri ģimenē bija vēl pirms bērniem, tādēļ sanāk, ka ar bērniem kopā apzināti nevienu mājdzīvnieku pagaidām vēl neesam izvēlējušies. 

MAZĀK STRESA UN VAIRĀK KUSTĪBU

Tomēr priecājos, ka mums ir divas kaķenes, lai gan diezgan neatkarīgas. Galu galā ir vairākos pētījumos ir pierādīts, ka mājdzīvnieku esamība nāk par labu cilvēku emocionālai, un, suņu gadījumā – arī fiziskajai veselībai.

Kaķu īpašnieki labi zina to nomierinošo sajūtu, kas pārņem paijājot siltu, murrājošu kaķi, kas pieglaudies cieši blakus. Savukārt suņi var būt ne tikai cilvēka labākie draugi, bet arī lielisks motivators cilvēkam izkustēties, jo bez garām pastaigām svaigā gaisā nekādi! 

Suns, starp citu, var būt arī lielisks iemesls uzsākt sarunu ar kādu svešinieku, un kas zina – varbūt sadraudzēties, tādēļ var teikt, ka mājdzīvnieks var mudināt cilvēku būt ne vien fiziski, bet arī sociāli aktīvam. 

Kopumā mājdzīvnieku esamība var uzlabot gan fizisko, gan mentālo veselību, samazinot sirds slimību un depresijas risku. 

MĀCĪTIES ATBILDĪBU

Nevar nepieminēt, ka caur mājdzīvnieku esamību arī bērni var mācīties atbildību. Vispirms jau izvērtējot – vai mūsu mājas tiešām ir piemērotas izvēlētajam dzīvnieciņam, un kopīgi tās iekārtojot. 

Arī ekskursijas uz zoodārzu ietvaros, Līdakas kungs stāstīja, ar ko atšķiras dažādu dzīvnieciņu mājas. Piemēram, pasaulē mazākajiem mērkaķīšiem (pygmy magmoset) ir svarīgi, lai mājās būtu ne vien ērti, bet arī jautri – lai būtu kāds, ko pakaitināt, kad kļūst garlaicīgi, tieši tādēļ viņi dzīvo vienā mājā kopā ar bruņnešiem jeb armadillo

Bērni var iesaistīties rūpēs par dzīvniekiem ne vien palīdzot viņiem iekārtot piemērotu vidi, bet arī : 

  1. Tos pabarojot. Jā, arī mūsu mājās kaķu barība reizēm ir pa visu grīdu, un, ja kaķim ir gluži vienalga, kurš viņa trauciņā ber barību, bērnam tas ir vesels piedzīvojums, kas māca ne tikai atbildību, bet arī ir labs treniņš koordinācijai. 
  2. Spēlējoties. Ir dzīvnieki, kam spēlēšanās kopā varbūt nav tik aktuāla, tomēr uzmanība un mīļums samērīgos daudzumos, šķiet, patīk visiem. Tas, kā ar kuru zvēriņu spēlēties, savukārt var mācīt bērnam pacietību un līdzcietību. 
  3. Tos kopjot. Ir dzīvnieki, kuri ir ja ne ik pa laikam kārtīgi jānovanno, tad vismaz jāizķemmē, vai varbūt pat jānofrizē viņu skaistais, reizēm mazliet mežonīgais kažoks. 

Jebkurā gadījumā dzīvnieks bērnam var iemācīt daudz – ne vien atbildības sajūtu, bet arī empātiju, pacietību un to, kā tas ir – rēķināties ar kāda cita vajadzībām un rast kompromisus, īpaši, ja bērnam nav brāļi vai māsas. 

Padalies, kā ir jūsu ģimenē? Vai jums ir mājdzīvnieki, un vai iesaistāt bērnus to aprūpē?

Raksts tapis sadarbībā ar “Maxima Latvija”

Komentē