Mācīties mājās

Mācīties mājās

Kā jau vairumam ģimeņu, arī mūsu ikdiena šobrīd ir apgriezusies kājām gaisā, un dienas pavadām mājās kopā ar 2 bērniem, kuru enerģija, šķiet, ir nebeidzama. Lai cik ļoti gribētos šo laiku, kad valstī ir ārkārtas stāvoklis, pārvērst vienā lielā multeņu maratonā, jāsaprot, ka šīs nav vienkārši brīvdienas. Pieaugušie iespēju robežās turpina strādāt, un arī bērniem šajā laikā ir jāturpina izglītoties.. Ja līdz šim dažiem tā ir bijusi apzināta izvēle – mācīt bērnus mājās, tad tagad vienā dienā teju visi esam kļuvuši arī par savu bērnu skolotājiem. Vecāku iesaiste izglītībā ir kļuvisi vēl aktuālāka, kā jebkad iepriekš.

Tiklīdz valstī tika izziņots ārkārtas stāvoklis, ar vīru vienojāmies, ka galvenais ir turēties pie kaut cik līdziga dienas ritma, kāds ir bērnudārzā – celšanās, brokastis, darbošanās iekšā, laiks ārā, pusdienas, miera laiks, launags, laiks ārā, vakariņas, spēlēšanās. Dienas ritma sastādīšanā var iesaistīt arī bērnus – izveidot plakātu ar pulksteņa laikiem un attiecīgām nodarbēm – līdzīgi kā bērnudārzā, kur bērni paši ir iesaistīti grupiņas iekšējo noteikumu veidošanā utt.

Protams, ir liels izaicinājums apvienot rūpes par bērniem, maltīšu gatavošanu un strādāšanu no mājām. Tomēr jāatceras, ka šis ir ĀRKĀRTAS STĀVOKLIS, skar visus. Svarīgi pieņemt, ka viss neizdosies perfekti, un tas ir normāli.

Ņemot par paraugu bērnudārza dienas ritmu, un citu mājmācību vecāku pieredzes, bērnus šobrīd cenšamies maksimāli iesaistīt visos ikdienas darbos – pirmkārt, jau tāpēc, lai viņi būtu nodarbināti, otrkārt – apzinoties, ka katra darbība ir iespēja apgūt jaunas prasmes un zināšanas. Tāpat maksimāli daudz laika cenšamies pavadīt ārā (uz doto brīdi tas ir mūsu pagalms – tālāk nedodamies).

IKDIENAS PROCESI, KUROS BĒRNI ŠOBRĪD MĀCĀS IR :

 • ēst gatavošana – vismaz vienas maltītes pagatavošana dienā bērni tiek maksimāli iesaistīti – viņi griež, sver, skaita, maisa utt. Tāpat izrunājam par attiecīgo produktu izcelsmi un uzturvērtību! Līdzīgi kā tas ir bērnudārzā, var iecelt dienas dežurantu – kurš palīdzēs uzklāt galdu, palīdzēs nomazgāt traukus utt. Lieliska iespēja bērnam uzņemties atbildību!;
 • ģērbšanās – iespēja visiem, kas no rīta parasti ir lielā steigā, un daudz ko izdara bērnu vietā. Šobrīd bērni var trenēties būt patstāvīgāki – paši izvēlēties savu apģērbu, izņemt no skapja, lēnām uzvilkt to, mācīties pogāt un šņorēt.;
 • mājas uzkopšana – šis, protams, ir liels izaicinājums šobrīd, tomēr esmu novērojusi, ka bērniem ļoti patīk, ka viņiem uztic dažādu virsmu slaucīšanu, tāpat arī (līdzīgi kā bērnudārzā) – jāaicina bērni aiz sevis savākt mantas, saslaucīt izlieto ūdeni, no zābakiem izbirušās smiltis utt.;
 • laiks ārā – te nu var izpausties katrs, kā mākam. Arī pieaugušajiem, strādājot no mājām, ir svarīgi izkustēties, tādēļ, piemēram, mūsu ģimenē šobrīd Toms vada bērniem treniņus ar bumbu – galvenais – izkustēties! Pārējās nodarbes bērni ārā labi atrod paši – rok bedres, pēta skudras, kāpj kokos utt. Ja bērnu nepieciešams kā papildus motivēt, viņiem var uzdot kādu uzdevumu – piemēram, katram jāatrod 5 dažāda lieluma zari / akmeņi, un jāsarindo secībā pēc to lieluma, tādējādi mācot salīdzināt dažādas formas un to izmērus.;
 • miera laiks – diemžēl bērnus (trīsarpus un sešarpus gadus vecus) pierunāt iet gulēt mums neizdodas. Miera laikā bērni var noskatīties kādu video par sev aktuālu tēmu (ideālā gadījumā – izglītojošu, saskaņā ar ikmēneša tēmu bērnudārzā, vai aktuālo apgūstamo vielu kādā mācību priekšmetā), tāpat šis ir labs laiks patstāvīgai grāmatu pētīšanai un lasīšanai . Pēc tam izpētīto / izlasīto var pārrunāt.
 • rotaļāšanās un garlaikošanās – jāatceras, ka jaunajā dienas ritmā rotaļāšanās un brīvais laiks, īpaši maziem bērniem, joprojām ieņem svarīgu lomu. Gribētos cerēt, ka tā nav īpaši jāmotivē, lai gan ticu, ka daudzi no mums šobrīd bieži dzird frāzi “man ir garlaicīgi”, pie kuras tā vien gribas ieslēgt kārtējo multeni. Tomēr nereti labākās idejas top tieši garlaikojoties – tikai jādod laiks, lai bērna prātā dzimtu ideja.

DAŽAS AKTIVITĀTES, KO ŠOMĒNESS MĀJĀS DARĀM MĒS :

 • vērojam putnus – šī nodarbe ir saskaņā ar bērnudārza mēneša tēmu “lidojošie”. Savā novērojumu lapā dēls pieraksta, kā putns izskatās, ko dara, kādai sugai tas pieder. Pēc tam palīdzu atrast vairāk informācijas par attiecīgo putnu, un aicinu par to palasīt vairāk, lai trenētu arī lasītprasmi. Putnus tiešraidē var vērot arī Latvijas Dabas fonda Youtube kanālā : https://www.youtube.com/watch?v=uAgwWCdBygk
 • audzējam garšaugus un salātus – mēnesis ir pietiekami ilgs laiks, lai sagaidītu arī rezultātu. Arī garšaugu augšanas procesam var veikt novērojumus, izzināt dažādu augu augšanas procesu no grāmatām un avotiem internetā.
 • sportojam un dejojam – katru dienu kārtīgi izkustamies ārā vairākas reizes, imitējam futbola treniņu, skrienam ap māju 30 reizes, skrienam augšā un lejā pa trepēm pagalmā. Kad bērniem uznāk galīgi slikts noskaņojums, uzliekam viņiem tuvu mūziku, izlēkājamies un izdejojamies pie tās.
 • taisām eksperimentus – mums ir eksperimentu grāmata, no kuras smelties idejas, bet tās viegli atrast arī internetā, piemēram : https://www.youtube.com/watch?v=hTMrRoV4lz0&t=11s
 • mākslojam – piemēram, pie sienas piestiprinot liela formāta lapu, aizsienot bērniem acis, un mēģinot uzzīmēt cilvēku :). Var, protams, to darīt arī ar acīm vaļā! Ikdienišķa lieta, bet neierastā formātā.
 • pildam bērnudārza uzdevumus – paldies bērnudārzam, kurš jau ir nodrošinājis vecākus ar dažādām idejām jēgpilnām aktivitātēm šomēness.
 • kopā gatavojam ēst – tik pat bieži, cik vārdu salikumu “man ir garlaicīgi / mav nav ko darīt”, daudzi noteikti dzird arī “es gribu ēst”. Lai novērstu uzmanību no kurkstošā vēdera, bērnu var aicināt palīdzēt ēst gatavošanā, un piedāvāt vecumam atbilstošu darbu – sagriezt banānu, nospiest blendera pogu, nosvērt sastāvdaļas, cept pankūkas utt.

JA TEV NEPIECIEŠAMAS IDEJAS, KĀ NODARBINĀT BĒRNUS MĀJĀS, TE BŪS DAŽ VIETĒJIE INSTAGRAM PROFILI IDEJĀM :

Droši padalies komentāros ar vietnēm un sociālo tīklu kontiem, kur smelies iedvesmu šobrīd, lai mācītos ar bērniem mājās! Tie šobrīd ļoti noder! Un kā jums šobrīd izdodas apvienot visus pienākumus?

Informācijai par vecāku iesaisti izglītībā seko līdzi https://www.facebook.com/Skola2030/

1 komentārs

 1. Hei. Man ir paveicies ar bērniem, šobrīd diendusu guļ visi četri, pat astoņgadnieks 😀. Diemžēl pašu jaunāko ne vienmēr izdodas neaizmidzinat līdz kopējai diendusai

  Atbildēt

Komentē