Tetra Pak eksperiments : kartona nedēļa

Tetra Pak eksperiments : kartona nedēļa

Tetra Pak kampaņas “Labs iepakojums labai dzīvei!” ietvaros mēs piekritām piedalīties eksperimentā – kartona nedēļa ģimenē. Tas nozīmē, ka visu pagājušo nedēļu pastiprināti pievērsām uzmanību tam, kādos iepakojumos iegādājamies pārtikas produktus. Mūsu mērķis bija pēc iespējas iegādāties tikai tādus produktus, kuri ir videi draudzīgā iepakojumā.

Faktam, vai pārtikas iepakojums ir videi draudzīgs, uzmanību cenšamies pievērst arī ikdienā. Protams, dažreiz sanāk uz to pievērt acis, bet, ja jau eksperiments – tad eksperiments. Šajā nedēļā bijām īpaši rūpīgi raugoties tieši uz kartona iepakojumos nopērkamajiem pārtikas produktiem, jo kartona iepakojums ir videi draudzīgs.

Kopumā tas bija diez gan vienkārši, jo videi draudzīga iepakojuma kritēriji mums jau bija zināmi. Tomēr, pirms kaut ko liku iepirkumu ratos, dubultā pārskatīju veikalu plauktus. To, vai iepakojums ir videi draudzīgs, vērtē analizējot pilnu iepakojuma dzīves ciklu :

 • kartona iepakojums ir efektīvi transportējams (tas ir vieglāks kā stikls, to var saplacināt);
 • kartonu ražo no koksnes, kas ir atjaunojams resurss (ja uz iepakojuma redzi FSC® (Forest Stewardship Council) sertifikāta zīmi, vari būt drošs, ka kartons ražots no atbildīgi un videi draudzīgi apsaimniekotiem mežiem);
 • kartona iepakojums ir pārstrādājams.

Tāda lielāka iepirkšanās pagājušajā nedēļā bija divreiz. Vienu reizi pasūtīju produktus internetā, otru – devos uz lielveikalu. Vienu reizi pēc piena un saldā krējuma gan ieskrēju arī piemājas veikaliņā.

Internetā pasūtīju bioloģisku gaļu, dārzeņus, augļus un maizi – šie produkti netiek iepakoti kartona iepakojumos. Veikalā – tur gan bija ko papētīt un izvēlēties.

Produkti, kurus lietojām eksperimenta nedēļā, un kuri pieejami kartona iepakojumā : 

 • piens
 • kefīrs
 • auzu pārslas
 • rīsi
 • pērļu kuskus
 • saldais krējums
 • fetas siers
 • tomāti gabaliņos savā sulā
 • tomātu sula
 • auzu krējums
 • mandeļu un rīsu piens
 • tēja
 • saldējums
 • pelēkie zirņi
 • pasta (makaroni)
 • olas
 • lakto

Visus šo produktu iepakojumus var šķirot, lai pēc tam tos pārstrādātu.

img_6414 img_6415

Izaicinājums bija iegādāties dārzeņus, augļus un zaļumus, kas būtu pieejami videi draudzīgā iepakojumā. Lielveikalos nereti tie jau ir iepriekš sasvērti un iepakoti plastmasas maisiņos / plēvēs, it īpaši – ekoloģiskā produkcija. To var saprast, jo tas tiek darīts tādēļ, lai veikalā kāds neizdomātu samainīt vietām, piemēram, bio banānus ar parastajiem. Iepakojuma ziņā gan tas ir mīnuss. Tomēr nav tā, ka šis būtu trūkums tikai lielveikalos. Arī veikali, kur pārsvarā var iegādāties bioloģiskas preces, šajā ziņā mēdz grēkot, un sasvērt preces atsevišķos plastmasas maisiņos. To gan iepērkoties izdarām mēs paši. Tā vietā, lai vienā maisiņā liktu citronu, otrā – mandarīnus, trešajā – brokoļus utt., varam to visu salikt groziņā, un pēcāk pie kases – savā auduma vai papīra maisiņā. Diemžēl tādi produkti, kā sēnes vai spināti, veikalā, kurā iepirkos, bija pieejami tikai plastikāta iepakojumos.

img_6517 img_6597

Ievēroju, ka dabai nedraudzīgos iepakojumos pārsvarā ir maize, dažādi piena produkti (piemēram, skābais krējums, biezpiena sieriņi), kafija, saldumi un sāļie našķi, konservēti produkti, kā arī saldētā produkcija. Tomēr, ja pameklē, arī saldētas ogas un saldējumu var nopirkt kartona iepakojumos. Cits jautājums, vai konkrētā uzņēmuma produkts tev garšo. Mazliet samulsināja kombinētie iepakojumi. Piemēram, pelēkie zirņi plānā kartona iepakojumā, bet ar caurspīdīgo plēvi priekšpusē (lai redzētu, kas paciņā iekšā). Tiesa, arī šos iepakojumus, tāpat kā kartona iepakojumus ar plastmasas vāciņu, var pārstrādāt, jo materiālus pārstrādes procesā var atdalīt.

Protams, ir produktu grupas, kurām nav piemērots kartona iepakojums, un tas ir saprotami, jo produktu īpašības ir dažādas, un arī nepieciešamā iepakojuma īpašības atšķiras. Tajā pat laikā, ir produkti, kuri pieejami gan videi draudzīgā iepakojumā, gan pretēji. Piemēram, saldais krējums un piens, ir pieejams gan plastmasas iepakojumā, gan kartona iepakojumā, pie tam tie maksā līdzīgi.

Vislabāk no ārējās vides ietekmes produktus pasargā tieši kartona iepakojums. Pirmkārt, tas nelaiž cauri gaismu. Otrkārt, kartona iepakojums ir hermētiski noslēgts, un tā vairāki slāņi nelaiž cauri gaisu. Produkta pildīšana notiek slēgtā un sterilā vidē, pasargājot to no dažādiem mikroorganismiem. Tieši šo iemeslu dēļ kartona iepakojums nodrošina produktiem labāku aizsardzību nekā plastmasas vai stikla iepakojums. 

Videi draudzīgas iepakojuma alternatīvas nav jāmeklē tālu! Tās ir tepat, acu priekšā, vajag tikai palūkoties! Protams, tik pat svarīgi, kā iegādāties videi draudzīgu iepakojumu, ir arī to šķirot, citādi no tā jēga maza.

Tāpat aicinātu caurspīdīgo iepakojumu vietā, kurus reizēm izvēlamies tādēļ, ka gribam būt pārliecināti par to, kāds izskatās produkts iepakojumā, dot iespēju precei kartona iepakojumā. Kartona iepakojums ne tikai videi draudzīgāks, bet arī drošāks pašam produktam!

 

 

RAKSTS TAPIS “TETRA PAK” KAMPAŅAS “LABS IEPAKOJUMS LABAI DZĪVEI!” IETAROS.

 

 

4 komentāru

 1. Tagad ir kāds “gudrais” kartons, kas īpaši jāšķiro un jāpārstrādā? Esmu mēģinājusi dedzināt kopā ar citiem papīriem – tie pārklājumi kūst un smird kā plastmasa.

  Atbildēt
  • Tetra Pak kartona iepakojums sastāv no vairākiem slāņiem : kartona, alumīnija, plastmasas. Šķirošanas procesā tie tiek atdalīti! :)

   Atbildēt
 2. žēl, ka blogs pārvērties par vienu lielu ”reklāmas kampaņu”…

  Atbildēt
  • Katram jau savs viedoklis, bet neredzu neko sliktu, ka paralēli rakstiem par personīgo dzīvi, veidoju attiecības arī ar dažādiem sadarbības partneriem :). Blogeriem arī ir jādzīvo un jāmaksā rēķini! :)

   Atbildēt

Komentē