Apavu izvēle bērniem ziemā

Apavu izvēle bērniem ziemā

Pagājušajā nedēļā viesojos ciemos pie Janas – apavu veikaliņa “Yellove” īpašnieces. Kopā ar Janu sarunājāmies Instagram LIVE ietvaros. Vēlos dalīties ar galvenajām atziņām un svarīgāko informāciju pēc šīs sarunas.

Meklējot vienus ideālos ziemas apavus bērnam, uzdod sev jautājumu – vai tev pašam ir tikai viens ziemas apavu pāris? Vai tomēr vairāki? Kā redzams, Latvijas ziema var būt ļoti mainīga, un vienu dienu ārā var būt -10, bet citā : +2, peļķes un atkusnis.

Vieni no izturīgākajiem ziemas apaviem ir apavi, kuros iestrādāta Gore – Tex membrāna. Zābaks ar Gore – Tex būs mitrumizturīgs, elpojošs zābaks, kas labi piemērots Latvijas laikapstākļiem. Tomēr jāatceras, ka Gore-Tex  membrāna nav sildoša. Šāda tipa zābaki labi piemēroti aktīviem bērniem, piemēram, bērnudārzniekiem, ne ratos sēdētājiem. Jāatceras, ka ar laiku membrānai zūd tās īpašības, tāpēc vieni zābaki nederēs vairākām sezonām. Apavi ar Gore – Tex ir piemēroti tad, kad ārā ir zem nulle grādiem.

Visai ziemai labi piemēroti arī ādas zābaki ar aitas vilnas siltinājumu, kā arī ar silto (izņemamo) zoli. Dabīgai ādai piemīt spējas saglabāt siltumu, savukārt vilna regulē kājas temperatūru. Šāds apavs palīdzēs gan salgabāt dabīgo temperatūru, gan sildīs kāju aukstā laikā. Šādus zābakus ir īpaši svarīgi kopt, lai tie ilgāk saglabātos.

Ziemas zābakiem, kuros iestrādāta speciāla membrāna (piemēram, Gore – Tex) vislabāk būs piemērotas termozeķes. Ar tām var arī labi regulēt zābaka siltumu. Ziemas zābakos vislabāk vilkt termozeķes, kuru sastāvā nav kokvilna. Ideālā gadījumā zeķe ir no merino vilnas un sintētikas. Lielākā salā zābaciņos var vilkt divas termozeķes – vienu plānu, otru biezāku. Apavos ar vilnas siltinājumu var vilkt arī dabīgas vilnas zeķes.

Ja ir aizdomas,ka bērnam salst kājas, tam var būt vairāki iemesli. Pirmkārt, auksta kāja var būt arī bērna fizioloģiska īpašība. Otrkārt, nereti kājas salst tādēļ, ka bērnam apavi ir par lielu vai par mazu. Ja bērns ir salīgs, ieteicam būtu apavi ar dabīgu aitas vilnas siltinājumu. Svarīgi pievērst uzmanību arī zolēm. Laba izvēle ir termo kaučuka zole. Zābakos ar gumijas zoli kājas var palikt aukstas ātrāk.

Pareizu apavu nevar izvēlēties tikai izmērot pēdas garumu. Apavu izvēle ir atkarīga no bērna kājas īpašībām, izmēra, kā arī paša bērna kustīguma. Apavu izmērs ir ne tikai pēdas garums, bet arī tās šaurums / platums, pacēlums. Yellove apavu veikalā iespējams saprast bērna apavu izmēru īpaši izveidotā apavu piemērīšanas stacijā!

Bērniem, kuri lielāko daļu pavada ratos, piemēroti būs “ugg” tipa siltie zābaciņi. Ja bērns ārā guļ arī ziemā, kājām jābūt gan siltos zābaciņos, gan aitas vilnas vai citā siltā ratu maisā.

Ja bērns patiešām ir sācis staigāt, atceries, ka pirmie soļi ziemā ir liela fiziskā slodze bērnam. Staigāšana bērnam ir kā sports, tādēļ jāpiemeklē apavi, kas maksimāli atvieglot, nevis sarežģītu staigāšanu bērnam. Pirmaja apavam ir jābūt ļoti elastīgam (to var noteikt palokot zoli) un vieglam.

Atcerieties, ka tad, ja bērns sāk celties un pārvietojas gar mēbelēm – tā vēl nav staigāšana, un apavi nav vajadzīgi! Ja bērns spēj vairākus soļus spret patstāvīgi, tad var sākt domāt par pirmajiem apaviem. Ļoti svarīgi nestimulēt bērnu, un ļaut viņam attistīties dabiskā tempā. Par šo tēmu mēs ar Janu parunāsim nākamreiz, kad tiksimies video formātā!

Maziem bērniem lieliski ir piemēroti apavi ar šņorēm. Par spīti tam, ka vecākiem šņores nereti šķiet neērtas, tās ir labākais veids, kā regulēt apavu. Padomā – cik tev pašam ir apavi ar šņorēm, un cik ar lipeķliem? Ar šņorēm lieliski var regulēt apavu, un pielāgot apavu tā, lai tas cieši  apņem bērna kāju. Maziem bērniem kāja var mainīties diezgan strauji, tādēļ arī apavam jābūt maksimāli pielāgojamam, lai apavs necilātos. Ja bērna apavs nav nofiksēts, tad bērns to cilā, nevis staigā ar to. Ja tomēr izvēlas apavus ar lipekļiem, svarīgi izvēlēties tādus, kas spēj cieši nofiksēt kāju, un kurus iespējams regulēt.

Izvēloties apavus, obligāti jālaiko abi apavi, jo viena kāja parasti ir lielāka par otru. Pielaikojot ziemas apavus, var izņemt to iekšzoli, un likt bērnam uz tām uzkāpt stabili ar abām kājām. Ja bērna apavs lokās vietās, kur tam dabiski nevajadzētu būt, tas nozīmē, ka apavs ir par platu – tas nebūs ne pietiekami silts, ne ērts. Vislabāk apavus pielaikot profesionāla apavu veikalā, kur pārdevēji ir pietiekami kompetenti, lai atrastu bērnam piemērotus un ērtus apavus.Ziemā maksimālā rezerve zābakam ir 1 cm (kas ir gandrīz pusotrs izmērs), savukārt apavos ar Gore – Tex, kuros siltumu regulē ar zeķēm, rezerve var būt 1 – 1,5cm.

Atceries – apavi ir domāti, lai bērnam palīdzētu staigāt, nevis apgrūtinātu to!

 

“Yellove” apavu veikalā Kr. Valdemāra ielā 83, Rīgā, iespējams nomērīt bērna kāju profesionāla konsultanta klātbūtnē, un noskaidrot bērna patieso apavu izmēru. Izmantojiet šo izdevību arī tad, ja šobrīd nav aktuāla jauna apavu iegāde :)

Seko Yellove :

Facebok : https://www.facebook.com/yelloveriga/ 
Instagram : https://www.instagram.com/yelloveriga/

 

1 komentārs

  1. Paldies.Ļoti noderīgs raksts.

    Atbildēt

Komentē